Premier League | Luxus u vody! Everton ukázal nový stadion, z legendy zbude jen kruh | iSport.cz
26. července 2019 • 14:15

Luxus u vody! Everton ukázal nový stadion, z legendy zbude jen kruh

Autor: vma
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Barošovy momenty: Liverpool, turecké obrození i pomoc Baníku
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Postoupí Bohemians? Má cenu sázet proti Spartě a Plzni?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Už za čtyři roky možná nebudou hrát fotbalisté Evertonu v Goodison Parku, ale v docích na severu Liverpoolu. Vedení klubu plánuje v zanedbané části města postavit stadion pro 52 tisíc diváků s možností rozšíření. Navíc chce bojovat za možnost, aby se na Premier League zase mohlo stát.Luxusní domov a spojení moderny s námořní historií města zároveň. Mohutná konstrukce ze skla a oceli budí dojem, že vyrůstá přímo z nepoužívaného doku. To vše v jedné z nejzpustlejších čtvrtí Anglie – severním Liverpoolu. Tak si vedení Evertonu představuje svůj nový stadion. Už v roce 2023.

„Dnešek je pro nás obrovský milník. Snažíme se vybudovat něco, co změní nejen náš klub, ale celý region Liverpoolu,“ prohlásila šéfka klubu Denise Barrett-Baxendaleová osmi stovkám pozvaných fanoušků.

Samotný projekt představil Dan Meis, americký architekt, který se na sportovní stavby specializuje. Navrhnul třeba Staples Center, domov LA Kings a Clippers, stadiony pro americký fotbal v Cincinatti a Philadelphii nebo připravovaný nový stadion AS Řím. 

Liverpoolské doky jsou z velké části nevyužité, změní to nový stadion Evertonu
Liverpoolské doky jsou z velké části nevyužité, změní to nový stadion Evertonu

I přes předpokládanou kapacitu 52 tisíc diváků má „zachovat intenzitu a intimitu Goodison Parku,“ na strmou jižní tribunu se má vejít 13 tisíc nejaktivnějších „Toffees“ a pokud bude stadion pravidelně zaplněn, počítá se navýšením kapacity přes 60 tisíc.

A ještě něco: Sedačky na severní a jižní tribuně mají být na kolejnicích, jaké mají třeba v Dortmundu pro rychlou změnu sektorů k sezení a stání. Stání na fotbale je sice na velkých stadionech v Anglii zakázáno jako důsledek tragédie na Hillsborough před 30 lety, jenže aktuálně se uvažuje o změně legislativy a v Evertonu chtějí být připraveni. I sektory k stání lze podle nich připravit absolutně bezpečně.

Žádosti o výstavbu Bramley-Moore Dock, jak se má stadion jmenovat, chce mít Barrett-Baxendaleová podané do konce roku. Pak se má začít stavět a pokud vše půjde podle plánu, první zápasy by Everton v novém domově mohl odehrát v sezoně 2023/2024.

Stánek má stát 500 milionů liber, v přepočtu přes 14 miliard korun a má oživit zašlou oblast severního Liverpoolu. Šéfka klubu prohlašuje, že projekt nastartuje místní ekonomiku až miliardou liber.  

Přípravou stavby nového stadionu se zároveň po téměř 130 letech nachyluje existence Goodison Parku, jednoho z nejstarších stále používaných fotbalových stánků v Británii. Na místě současného stadionu má vyrůst komplex bytových domů, zdravotnických a vzdělávacích zařízení.

Jako vzpomínka na původní domov Evertonu z roku 1892 má zůstat nezastavěný středový kruh, svou budoucnost ale klub vidí o tři kilometry na jihozápad, v doku u ústí řeky Mersey.

Vstoupit do diskuse
0
33. kolo
Články odjinud


Články odjinud