Premier League | Slavný klub na hraně zániku. Hraje s dorostenci, na záchranu má hodiny | iSport.cz
27. srpna 2019 • 15:07

Slavný klub na hraně zániku. Hraje s dorostenci, na záchranu má hodiny

Autor: vmn
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Martin Minčev, nová posila Sparty: Univerzál, může si vyhovět s Hložkem
KARLOS SHOW: Vémola promluvil jako Terminátor! A Strakova pravda o tataráku
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ještě před sedmi lety působili v Premier League a měli smělé plány, jak může tým z malého města hrát velkou roli ve fotbalovém světě, jenže teď za Bolton Wanderers nastupují dorostenci a pokud klub ještě během úterka nedoloží, jak se hodlá zachránit, bude vyloučen i ze třetí ligy a vůbec nedohraje sezonu. A stejné ultimátum mají i o 10 kilometrů východně v Bury.League One, třetí nejvyšší soutěž v Anglii, hrají za Bolton náctiletí kluci. Jiné hráče klub kousek od Manchesteru nemá, a tak dostává pětigólový příděl už skoro každý týden. Do toho obrovské dluhy, nucená správa a krach jednání s novým majitelem. Jeden z nejstarších klubů v Anglii je na hraně zániku, v propadlišti dějin může skončit už v následujících hodinách.

Anglické klubové asociaci EFL už došla trpělivost a deadline je jasný. V úterý v šest hodin odpoledne musí zástupci Boltonu prokázat, jak se zbaví dluhů a odehrají následující sezonu. Když ne, bude klub vyloučen z ligy.

Hlavní roli v posledních měsících hraje podnikatel Ken Andreson. Už několikrát prohlásil, že má pro klub nového majitele, jenže obchod nikdy neproběhl. Když na stadionu už netekla ani teplá voda, hráči nedostávali výplaty a klub sestoupil z Championship (druhé anglické ligy), převzal klub správce Paul Appleton a jednání vede on.

Zájemci by byli. Konsorcium Football Ventures mělo být ochotné klub zachránit a minulý pátek se strany měly dohodnout. Všechny kromě Kena Andersona a dohoda v sobotu ráno padla. Správce Appleton ve vyjádření nastínil možnost, že ve středu ráno začne likvidace klubu. Pokud EFL klub vyloučí, poběží zároveň 14denní lhůta, ve které bude možné ještě proces zvrátit.

Hráli za ně Anelka a Cahill

Jednání stále probíhají, ale fanoušci svého šéfa titulují jako lháře a chystají se, že jeden za zakládajících klubů anglických soutěží zanikne. Následovat by mohlo založení nového subjektu, který by na stadionu pro 23 tisíc diváků začal v příští sezoně od nuly.

Přitom ještě před sedmi lety hrál Premier League a v roce 2005 dokonce skončil šestý. V ne tak dávné minulosti v Boltonu hráli Nicolas Anelka, Gary Cahill nebo Jay-Jay Okocha. Tehdejší vedení ale zároveň hráčům dávalo přemrštěné smlouvy, které nebylo schopné pokrýt jinak než půjčkami, právě tam jde hledat původ dnešních dluhů.

Jen o 10 kilometrů východně je na tom další tradiční klub ještě hůř. Bury FC má zápasy League One odložené, protože nemá s kým je odehrát.

Stávající majitel Steve Dale zatím nechce klub prodat. A to i přesto, že o koupi klubu mají mít zájem čtyři investoři. Dale totiž požaduje odstupné ve výši 2 milionů liber. Přitom nový vlastník by musel přinést další minimálně tři miliony a složit hráčský kádr.

Fanoušci dokonce přišli ke stadionu s rakví, na níž byl nápis „RIP Bury FC 1885 -?“ Joy Hartová, bývalá ředitelka Bury a dcera klubové legendy Lese Harta, po němž je dokonce pojmenována jižní tribuna stadionu, se zase připoutala přímo u hlavního vstupu. I Bury se od šesti hodin bude na zasedání EFL řešit a je možné, že budou během pár minut vyloučeny oba kluby.

Vstoupit do diskuse
0
36. kolo
Články odjinud


Články odjinud