Autor: Daniel Konečný
0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Daniel Křetínský na první ligové body coby spolumajitel West Hamu čeká dál. „Kladiváři“ i přes výstavní trefu Manuela Lanziniho prohráli na půdě úřadujících mistrů 1:2. Utkání v prvním poločase poznamenala silná sněhová bouře, z níž paradoxně těžili techničtější City. „Hráčem utkání jsou naši trávníkáři,“ vysekl technickému zázemí Etihad Stadium poklonu trenér „citizens“ Pep Guardiola.

Zatímco jen v pětačtyřicet kilometrů vzdáleném Burnley museli pro hustou sněhovou vánici souboj domácích s Tottenhamem odpískat, na Etihad Stadium se hrálo bez jediného přerušení. „Byly to těžké podmínky, ale já byl rád, že se hraje,“ měl jasno David Moyes, kouč West Hamu.

Ten i tentokrát dal přednost v základní sestavě Benu Johnsonovi před Vladimírem Coufalem, který odehrál celé čtvrteční utkání Evropské ligy na hřišti Rapidu Vídeň, jež „irons“ ovládli 2:0.

V základní jedenáctce hostů tak byl z Čechů pouze Tomáš Souček.

A právě Souček s Johnsonem byli hlavními postavami šestnácté minuty. Nejprve se český reprezentant nechal po rohovém kopu přehlavičkovat Aymericem Laportem, jenž trefil tyč. Johnson následně po rozehrání trefil Raheema Sterlinga tak nešťstně, že Rijád Mahríz šel sám na Lukasze Fabiánského a otevřel skóre. Hosty ovšem zachránil VAR, který správně odhalil ofsajd.

„Sice hráli bez Kevina de Bruynea, Jacka Grealishe a Phila Fodena, ale nám chyběl Angelo Ogbonna a evidentně je to pro nás větší ztráta než pro City absence tří útočných hvězd,“ povzdechl si Moyes.

Bernardo Silva padá po souboji s Tomášem Součkem

Domácí svou převahu přetavili ve vedení krátce po půlhodině hry. Joao Cancelo potvrdil, že hraje v úžasné formě a perfektním pasem našel ve vápně Mahríze, jehož přihrávku uklidil do brány Ilkay Gündogan, jenž se jednoduše odpoutal od Johnsona.

„Čekal jsem, že sníh bude hrát do karet nám a bylo to přesně naopak. City skórovali, zrovna když sněžení začalo být nejsilnější. Přišlo mi, že jsme v ten moment polevili v koncentraci. Musím ovšem říct, že chvílemi bylo dost náročné vůbec vidět míč,“ hodnotil skotský kouč smířeně nepříznivé počasí, kvůli němuž se protáhla i poločasová přestávka.

Sněžení sice ustalo, ale kompletně zasněžený trávník museli celých dvacet minut odklízet správci hřiště a všichni volní pomocníci. Díky nim se pak druhý poločas odehrál na perfektně připraveném pažitu. „Nebýt jejich práce, mohlo utkání být odloženo,“ smekl klobouk Guardiola.

Jeho svěřenci druhý poločas klání opanovali. „Překvapilo mě, kolik šancí jsme si vytvořili. Mohlo to být o tři, čtyři branky, přitom West Ham má všechno,“ chválil své hráče Španěl.

Při hašení gólovky Gabriela Jesuse si Aaron Creswell ošklivě narazil záda o tyč brány a byl nucen přepustit své místo Vladimíru Coufalovi, jenž se s náročnou rolí popral statečně a naznačil, že je výkonnostně stále před mladíkem Johnsonem, z jehož strany padla i nakonec vítězná branka z kopačky střídajícího Fernandinha.

Brazilec se ovšem v negativním světle projevil o pár minut později, když mu před vlastním vápnem sebral míč Manuel Lanzini a parádní ranou z vápna snížil. Bohužel pro hosty, to byla poslední akce zápasu.

„Rozhodla kvalita ve vápnech. Nám se nyní směrem dopředu nedaří a musíme s tím něco udělat,“ vytyčil si úkoly jasně David Moyes. West Ham je může splnit již ve středu proti Brightonu.

Domácí: 33. Gündoğan, 90. Fernandinho

Hosté: 90+4. Lanzini

Domácí: Ederson – Walker, Rúben Dias, Laporte, Cancelo – Gündoğan (C), Rodri, B. Silva – Mahríz, Jesus, Sterling (87. Fernandinho).

Hosté: Fabiański – Johnson, C. Dawson, K. Zouma, Cresswell (61. Coufal) – Souček, Rice (C) – Fornals, Benrahma (59. Lanzini), Masuaku (74. Bowen) – Antonio.

Domácí: Steffen, Carson, Stones, Aké, Zinčenko, Fernandinho, Palmer, McAtee

Hosté: Aréola, Coufal, Diop, Lanzini, Vlašić, Noble, Král, Jarmolenko, Bowen

Domácí: Laporte, Cancelo