mas
Anglie - Premier League
Vstoupit do diskuse (2)

Postupem času se stalo rutinou, čímž ztratilo svůj původní význam. Řeč je o klečení fotbalistů před startem zápasů v Premier League, které se stalo symbolem boje proti rasismu. Kapitáni všech dvaceti týmů anglické nejvyšší soutěže se před startem nové sezony shodli, že s gestem podporujícím hnutí Black Lives Matter týmy přestanou. Ale... Klekat se bude dál jen výjimečně před hodně sledovanými zápasy a po předchozí dohodě obou týmů.

„Klečení se stalo prázdným gestem, které splnilo svůj účel a přežilo svou užitečnost...“ píše v komentáři pro Daily Mail novinář Martin Samuel. A to je zhruba v kostce důvod, proč se kapitáni dvaceti klubů Premier League na schůzce shodli, že s tím od nové sezony přestanou. Cítí to zkrátka podobně.

Klečení na fotbalových trávnících se v Anglii začalo objevovat v roce 2020. Šlo o reakci na vraždu Afroameričana George Floyda v USA, kterého zabil policista vytrvalým klečením na krku zatýkáného.

Měsíc po incidentu a protestech v USA i po celém světě poprvé v Premier League v červnu poklekli hráči Aston Villy a Sheffieldu United. V té době bylo gesto považováno za velmi silné vyjádření solidarity.

Postupem času se však síla vytratila tím, že bylo opakováno před každým zápasem ještě v minulé sezoně. Občas ho sice neakceptovali někteří jednotlivci, ale jinak se stalo naprosto rutinní záležitostí, což rozhodně nebyl původní záměr.

Video placeholder
Pokleknutí reprezentace? Šmicer nevidí problém, Baroš pobavil • O2 TV Sport

Jedním z „odmítačů“ klekání se postupně stala třeba hvězda Crystal Palace a Pobřeží slonoviny Wilfried Zaha. Přestal s ním například i Marcos Alonso z Chelsea. Oba z důvodu, že gesto „ztratilo sílu.“

Už v únoru 2021 na klečení naprosto rezignoval Bournemouth, tehdy tým druhé nejvyšší anglické soutěže, který je pro letošek nováčkem Premier League. „Cherries“ se tak povedlo splnit cíl: vyvolat diskuzi o slábnoucím významu gesta.

To bude od nové sezony prováděno jen výjimečně. Při vybraných a více sledovaných zápasech, což mu může znovu dodat vážnost. S tím souhlasí i novinář Martin Samuel.

„Úplné vypuštění gesta by bylo považováno za porážku tváří v tvář opozici. Zejména v klubech jako Millwall, Colchester a West Ham, kde se někdy setkalo s negativní odezvou,“ upozorňuje v komentáři.

Vstoupit do diskuze (2)

Doporučujeme

Články z jiných titulů