7. prosince 2022 • 16:09

Juventus v dalších problémech: akcie letí dolů, šíří se zprávy o prodeji

Autor: vmn
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Třinec - Sparta Praha 2:4. Hosté berou druhý bod v sérii, rozhodl Kempný
Jílek a Saňák: O zklamání ve Spartě, Priskem, tajném cíli a trenérském orgasmu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ne, trable „staré dámy“ rezignací vedení nekončí. Fotbalový Juventus je na hraně velkého skandálu, který ani nepotřeboval pořádně vypuknout, aby akcie klubu marně hledaly hlubší a hlubší dno. Majitel má podle italských médií uvažovat, že se rodinného stříbra rodiny Agnelliů po sto letech zbaví. Cena? Dvě miliardy eur.Když Andrea Agnelli i s celým představenstvem včetně Pavla Nedvěda před týdnem rezignoval na vedení Juventusu, možná věděl, že bude ještě hůř. Velkolepá černobílá loď totiž od prvního nárazu dál nabírá vodu. Díry pod čarou ponoru rozšiřují audity a divoká reakce finančních trhů. Klub sice v příštím roce má oslavit 100 let v rukou rodiny Agnelliů, ale dojde k tomu vůbec?

Akciový trh reaguje jasně. Hodnota cenných papírů padá každým dnem, jednu akcii lze aktuálně pořídit za 25 eurocentů, celková tržní kapitalizace klubu padla pod 630 milionů eur. Ještě na začátku roku byla téměř dvojnásobná a v Turíně teď už jen matně vzpomínají na dobu před třemi lety a šestkrát vyšší cenu akcie.

Kromě přívalu nelichotivých zpráv, spekulací o podvodech, velké účetní ztrátě za poslední roky a titulních stran, na kterých si italští novináři dávají v posledním týdnu obzvláště záležet, táhnou akcie dolů i auditoři. Renomovaná firma Deloitte konstatovala, že ztráta za poslední roky je pravděpodobně vyšší, než klub přiznával. Navíc některé kroky nebyli černobílí s to auditorům věrohodně vysvětlit.

Juventus sice se závěry auditu nesouhlasí, zároveň ale podle Gazzetty poslal akcionářům upozornění, že působení klubu v Serii A i evropských pohárech je v ohrožení. Trh zareagoval logicky – seslal akcie dolů hledat nové dno.

S další výbušnou zprávou přišel milánský deník Il Giornale. Podle něj se převážně anglickými byznysovými kruhy šíří zpráva, že Juventus je na prodej. Klub od roku 1923 vlastní rodina Agnelliů, v současné době drží většinu akcií holding Exor, jehož šéfem je italsko-americký miliardář John Elkann. Nenechte se splést jménem, jde o syna Margherity Agnelliové.

Elkann si má podle Il Giornale (médium zase vlastní rodina Berlusconiů) uvědomovat, že v holdingu plném více či méně úspěšných firem (třeba automobilek Fiat a Ferrari nebo mediálního domu The Economist) je Juventus aktuálně slabým kusem. Prodej se má plánovat na druhou polovinu roku 2023 a cena je 2 miliardy eur, v přepočtu téměř 50 miliard korun.

Druhá polovina příštího roku je ale ještě daleko. Důležitý bude jak příští postup italského fotbalu, tak FIFA, která už si od prokuratury vyžádala podklady, které mají Juve usvědčovat z účetních podvodů. Důležitý bude i valná hromada 18. ledna, na které má být jmenováno nové představenstvo.

Juventus FC Vše o klubu ZDE

Vstoupit do diskuse
0

MS ve fotbale 2022 - Mistrovství světa v Kataru

Výsledky MS ve fotbale Kde sledovat MS ve fotbale v TV? Tabulka MS 2022 Pavouk play off Stadiony MS v Kataru Hry a fantasy k MS

Mistrovství světa ve fotbale 2022 se konalo od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Turnaje se zúčastnilo 32 týmů. Titul získala Argentina s kapitánem Lionelem Messim, když ve finále po penaltovém rozstřelu porazila obhájce titulu z Francie 4:3. Bronz slavi Chorvatsko. Česká fotbalová reprezentace se bohužel na světový šampionát do Kataru nekvalifikovala, poté co v baráži podlehla Švédsku 0:1.

Fotbal dnes * Zemřel PeléFotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud