Hřebíkův kritický pohled na Messiho hru: Klub se mu nesmí podřídit

Lionel Messi dal proti Gironě dva góly
Lionel Messi dal proti Gironě dva góly
Lionel Messi dal proti Gironě dva góly
Lionel Messi si při střídání podal ruku s koučem Ronaldem Koemanem
Kapitán Barcelony Lionel Messi na tréninku během přípravy před sezonou
Kapitán Barcelony Lionel Messi na tréninku během přípravy před sezonou
Lionel Messi přijíždí na první trénink Barcelony po neúspěšném pokusu o přestup
20
Fotogalerie
La Liga
Vstoupit do diskuse (3)

Na sklonku roku 2012 rozebíral pro Sport Magazín detailně hru Lionela Messiho. Jak se na barcelonskou ikonu dívá fotbalový vizionář Jaroslav Hřebík dnes?

Když jste hru Lionela Messiho analyzoval v roce 2012, konstatoval jste: Má všechno, co vyžaduje současný fotbal, proto je geniální. Jak je tomu nyní?
„V roce 2012 nám z analýzy vyšlo, že Messi má vynikající prostorové převzetí míče prvním dotykem, vedení míče ve sprintu takové, že např. ve srovnání s Ronaldem má na stejnou uběhnutou vzdálenost ve sprintu dvakrát víc kontaktů a tím dvakrát víc možností řešení herní situace. A způsob obcházení soupeře má na světě určitě také nejlepší. To obcházení má intuitivně skoro vždy přes stojnou nohu bránícího hráče. Skoro nikdy nepřijde o míč při obcházení, když je tam dostatek prostoru. Tyto schopnosti a dovednosti má stále, a proto je hodnocen jako jeden z nejlepších fotbalistů na světě. Ale v současnosti prochází obdobím vývoje fotbalu, kdy už si ani u nejúspěšnějších týmů ty největší superhvězdy nedělají, co chtějí.“

Proč? Vždyť mají geniální schopnosti a dovednosti.
„Současný fotbal se vyvinul tak, že týmové pojetí v obranné i útočné fázi nabývá o mnoho víc na důležitosti než dřív. Hodně se vyvinula hlavně obranná fáze.“

V jakém smyslu?
„Zónová obrana sice byla už i v minulosti kvalitní, ale byla pasivní. V posledních letech se proměnila v aktivní zónovou obranu s presinkem, hranou na malé hloubce a šířce. A tím je málo prostoru pro manipulaci s míčem. Zároveň se vyvinula do větší bezpečnosti k vlastní bráně. Když se hráči špatně zapojují do obrany, dochází k přečíslení útočných hráčů. Potom hlavně v nebezpečném prostoru je to velký problém. Pokud si zanalyzujeme evropské soutěže, dojdeme k jednoznačnému závěru: nejúspěšnější týmy kvalitně brání a jsou úspěšnější než týmy s výbornými individualitami, ale špatnou obrannou fází.“

Takže i Messi musí bránit.
„Vývoj nám v současné době ukazuje, že pokud se do obranné fáze u kvalitních týmů nezapojí všichni hráči, mužstvo není tak úspěšné jako týmy, ve kterých se zapojují všichni. Kvalitní týmová obranná fáze se vzájemným zajišťováním včetně individuálního způsobu bránění pokryje nadstandardní hráče s nadstandardními dispozicemi, jakými jsou Messi a spol. Ti mohou naplno využít své mimořádné přednosti jedině v týmových součinnostních situacích. Znamená to, že se musí zapojit do obranné fáze, aby mohli i následně po zisku míče lépe zaútočit ve výhodných pozicích a s pomocí součinností, které znají všichni hráči. Pak se dostanou do situací, ve kterých můžou co nejlépe využít svoje nadstandardní schopnosti a dovednosti. Když vezmeme Messiho v Lize mistrů 2019/20, dal pouze tři góly. Ronaldo vstřelil jen čtyři. Naproti nim Lewandowski patnáct. Když dělám analýzy,

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuze (3)

Doporučujeme

Načíst další články

Články z jiných titulů