Stanislav Hrabě
14. března 2013 • 17:59

Tady střílel Džeko. Šampioni z Hradce obdivovali akademii Wolfsburgu

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Kaderka v poutech: tenisový svaz přebírá krizový manažer Stočes
Startuje F1! Hamiltonův poslední tanec v Mercedesu, Verstappen zas na "max"?
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z WOLFSBURGU | Nejprve ukázkový trénink Jakuba Dovalila, pak pozvání rodáka Václava Pilaře do Wolfsburgu. Takovou odměnu získali za vítězství v Poháru Josefa Masopusta studenti střední stavební průmyslovky z Hradce Králové. Nejprve si však šli prohlédnout mládežnické centrum německého klubu. A jenom čubrněli.„Je to tu nové, všechno bylo dokončeno v roce 2007,“ téměř se omlouvá za až nemocniční čistotu trenér juniorů Tim Stegman, jenž východočeské návštěvníky provázel.

„Je tu ubytovaných 27 nadějí, které tu mají veškeré vybavení,“ ukazuje prostory internátu - je tu kuchyně, pokoje, sociální zařízení, koupelna s rehabilitací. „U nás také máme sprchy,“ nenechávají se zahanbit čeští dorostenci. „A v létě teče i teplá!“ přidávají jeden trumf.

Stadion pro mládež, který má tři travnaté plochy, z toho jedna je vyhřívaná, a umělku, nese jméno Ferdinanda Porsche, zakladatele slavné automobilky na sportovní vozy (rodák z českých Velenic).

Místní továrna Volkswageny vlastně vytvořila celé město, pracuje v ní většina obyvatel. „Jsme menší německé město, asi 120 tisíc obyvatel,“ hlásí Stegman. „To je jako Hradec,“ přitakávají hosté z krajského centra České republiky.

Zarámovaný dres v mládežnické akademii Wolfsburgu, kterou navštívili vítězové Poháru Josefa MasopustaFoto Stanislav Hrabě

Dobyté trofeje, poháry, památné fotografie. Mládežnická akademie se má čím chlubit. Velkou vzácností je dres mistra bundesligy z roku 2009. „Ve mistrovském týmu Felixe Magatha hrál i Edein Džeko,“ prokazuje Stegman znalosti českého fotbalu připomínkou bosenského útočníka, jenž nastartoval kariéru v Teplicích. „Občas se tedy ukázal,“ dodává.

Výchova talentů má pevné řády a vzornou organizaci. „Zítra proti Fortuně Düsseldorf jeden náš odchovanec možná vyběhne,“ láká Hradečáky německý průvodce. „Jeden ze členů základního kádru má stop za karty a máme i pár zraněných. Včetně Pilaře,“ lituje, že český reprezentant ještě není zdravotně v pořádku.

„Když budete potřebovat, jsme připraveni na tribuně,“ nabízejí pomoc německému bundesligovému týmu čeští hosté. Vyhráli Pohár Josefa Masopusta, proč by se báli Fortuny.

Mládežnická akademie německého Wolfsburgu, kterou navštívili vítězové Poháru Josefa Masopusta
Mládežnická akademie německého Wolfsburgu, kterou navštívili vítězové Poháru Josefa Masopusta

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Los EURO 2024

24. kolo
Články odjinud


Články odjinud