Nový kouč Dortmundu? Zkrotil Balotelliho, našel gólmana Barceloně | iSport.cz
Jan Malý
24. května 2018 • 14:28

Nový kouč Dortmundu? Zkrotil Balotelliho, našel gólmana Barceloně

Autor: Jan Malý
TOP VIDEA
“Rozevlátý” sudí Houdek? Porovnejte si jeho výkon v Olomouci s předchozími zápasy “Rozevlátý” sudí Houdek? Porovnejte si jeho výkon v Olomouci s předchozími zápasy
Trpišovský: Bylo hodně změn, se Stanciem šel výkon hodně nahoru Trpišovský: Bylo hodně změn, se Stanciem šel výkon hodně nahoru
VŠECHNA VIDEA ZDE

Borussia Dortmund chce začít novou etapu. Po proměnlivé a náročné sezoně, kterou na lavičce dokončoval Peter Stöger a jež skončila těsným průnikem do Ligy mistrů, angažovala nového kouče. Luciena Favreho, zkušeného šedesátiletého trenéra, jenž má Dortmundu vtisknout jasnou herní identitu. Sám o sobě říká, že pracuje na každém detailu skoro jako blázen. V Německu o něm píší jako o fotbalovém filozofovi či estétovi. „Pro mě je fotbal vždy krásný. I trénink je pro mě hezký, protože pracujeme s míčem. Sám si rád zažongluju. Balon je moje droga,“ prohlásil o sobě jednou Lucien Favre, čerstvý trenér Borussie Dortmund, kde podepsal smlouvu na dva roky.

Už z těchto slov lze vyčíst, že švýcarský odborník chce, aby jeho týmy byly silné na míči. Ostatně má rád barcelonský styl tiki-taka. Jenže ne každý může působit takto dominantně, proto je Favre ve své strategii pestřejší. „Mám něco z každého herního stylu. Nemůžeme říct, že Gladbach je nebezpečný z protiútoků nebo po zisku míče, nebo že hraje fotbal, který je založen na držení míče. Snažíme se všechny tyto elementy ovládat a pak v jednotlivých situacích zvolit správné řešení,“ popisoval Favre své myšlení v době, kdy trénoval Borussii Mönchengladbach.

SESTŘIH: Hoffenheim - Dortmund 3:1. Kadeřábek pomohl svému týmu do Ligy mistrů

Právě štace v Mönchengladbachu je zřejmě jeho nejpůsobivější. Borussii přebíral v únoru 2011 dvanáct kol před koncem na posledním místě se sedmibodovou ztrátou na baráž. Favre však už odepisovaný soubor k záchraně dotáhl a v následující sezoně s ním dokráčel až do kvalifikace o Ligu mistrů. V klubu vydržel do roku 2015.

Angažmá v Mönchengladbachu, stejně předtím v Hertě Berlín a naposledy ve francouzském Nice ukázala, že Favremu stačí málo času k úspěchu. Hertha pod ním byla do dvou let v pohárech, Nice v první sezoně hned třetí. Favre umí zkrotit problémové hráče jako naposledy Maria Balotelliho a zároveň umí pracovat s mladými hráči a nebojí se jim dát šanci. Například v již zmíněné náročné záchranářské misi v Mönchengladbachu vsadil v závěru soutěže na brankáře Marka-Andrého ter Stegena, tehdy ještě teenagera, dnes gólmana Barcelony.

Šedesátiletý odborník je fotbalový fanatik, ale také složitý charakter, který umí být tvrdohlavý, někdy bojuje s vlastní sebedůvěrou. Je otázkou, jak zvládne výzvu a veliký tlak v Dortmundu, který je největším klubem, jenž v kariéře povede. „Je to vzrušující úkol, který rád přijímám,“ prohlásil Favre. „Je důležitou součástí našeho nového sportovního začátku,“ poznamenal sportovní ředitel BVB Michael Zorc.

LUCIEN FAVRE 

Narozen: 2. listopadu 1957 (60 let)
Pozice: trenér Borussie Dortmund
Hráčská kariéra: Lausanne (1976–1979), Neuchatel Xamax (1979–1981), Servette (1981– 1983), Toulouse (1983–1984), Servette (1984–1991) 
Trenérská kariéra: Echallens (1991–1995), Yverdon (1996– 2000), Servette (2000–2002), FC Curych (2003–2007), Hertha Berlín (2007–2009), Mönchengladbach (2011–2015), Nice (2016–2018)
Trenérské trofeje: 2x švýcarský mistr (2006, 2007), 2x vítěz Švýcarského poháru (2001, 2005)


 
8. kolo
Články odjinud


Články odjinud