Bayer udělil Dortmundu lekci. Schick byl klíčem i bez gólu

Autor: Daniel Konečný
0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

To byl výprask! Bayer Leverkusen předvedl nejlepší výkon sezony a rozdrtil Borusii Dortmund na jejím hřišti 5:2. „Dnes mám pro své hráče jen slova chvály! Ukázali, že jsme udělali velký krok dopředu,“ rozplýval se nad výkonem svých svěřenců kouč Leverkusenu, Gerardo Seoane. Skvělým výkonem se na historické kanonádě podílel i Patrik Schick.

Ačkoliv si nepřipsal gól či asistenci, byl Patrik Schick klíčovým mužem Leverkusenu na cestě k vysoké výhře.

Český střelec nejprve stál ve správný čas na správném místě a zachytil příšernou rozehrávku Dana-Axela Zagadoua. Schickovu následnou střelu sice gólman Gregor Kobel vyrazil, ale bohužel pro něj pouze do Manuela Akanjiho, od nějž se míč odrazil do sítě.

Velice hektické utkání bylo ovšem takřka záhy srovnáno. Hlavičku Thomase Meuniera tečoval do vlastní sítě Jeremie Frimpong. Belgický bek těžil ze špatného Schickova postavení, díky němuž nebyl po standardce Juliana Brandta v ofsajdu.

Nejlepší střelec Bayeru svou chybu však hned dvojnásobně napravil.

Výbornou předfinální přihrávkou se podílel na ukázkovém brejku, z nějž vrátil Florian Wirtz hostům vedení. Následně svým výborným pohybem vybojoval přímý volný kop na hranici šestnáctky, s nímž Robert Andrich naložil bravurně a „lékárníci“ vedli už o dvě branky.

Florian Wirtz se raduje ze své trefy

„V prvním poločase jsme výborně presovali a bránili. Získali jsme tak spoustu míčů, díky čemuž jsme vyráželi do protiútoků, což nám náramně sedí,“ vystihl Seoane hlavní důvody poločasového vedení Bayeru.

Na Borussii byla velice znát absence Erlinga Haalanda. Donyell Malen jako náhrada za klíčového hroťáka naprosto selhal. V porovnání se Schickem, s jehož pohybem si obrana BVB nevěděla rady, vyzníval Malenův výkon o to hůře.

Žlutočerní se po pauze sice snažili ještě zápas zdramatizovat, ale veškeré snahy Dortmundu vzali za své, když Jonathan Tah nekompromisně napálil odražený míč po rohovém kopu do sítě.

„Jo, byl to fakt pěkný gól,“ smál se svalnatý střelec historické trefy. Leverkusen totiž vůbec poprvé v historii nasázel na hřišti Dortmundu čtyři góly.

„Ve druhém poločase už jsme nebyli tak dobří na míči a naše organizace hry už také nebyla tak dobrá. Naštěstí jsme vždy skórovali ve správný čas a nakonec je z toho takový výsledek. Naprosto zasloužený,“ těšil „bůr“ Seoaneho, jehož tým nyní na druhé místo ztrácí pouze pět bodů.

„Víme, že je to pro nás klíčový zápas, chystáme se na něj dva týdny, a pak předvedeme tohle. Nedařili se nám úplně základní věci,“ zlobil se kapitán BVB, Marco Reus.

Zpět na vítěznou vlnu se Dortmund může vrátit v neděli na hřišti Unionu Berlín. Naopak Patrik Schick bude chtít v sobotu rozšířit své gólové konto proti Stuttgartu.