Jakub Plaskura
3. února 2024 • 20:30

Hložek byl vidět, ale probuzení nevyšlo. Schick i Kovář sledovali výhru z lavičky

Autor: Jakub Plaskura, ČTK
79
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

V rámci 20. kola bundesligy se lídr soutěže z Leverkusenu představil na půdě posledního Darmstadtu. Pro kouče Bayeru Xabiho Alonsa to byla vítaná možnost opět promíchat sestavou. Do brány se vrátil Lukáš Hrádecký a v útoku vedle Adama Hložka nastoupila nová akvizice Borja Iglesias. Překvapení se nekonalo. Favorit vyhrál 2:0, Hložek byl vidět, ale zásadně se do dějin zápasu nezapsal. Další Češi sledovali utkání jen z lavičky náhradníků.

„Nesmíme se bát. Budeme hrát svou hru, i když je Leverkusen těžký soupeř,“ nechal se slyšet před zápasem domácí trenér Torsten Lieberknecht. Rozdíl 17 příček a 38 bodů na trávníku v prvních minutách markantně patrný nebyl. Lieberknechtovi svěřenci se velkého jména opravdu nezalekli. Die Lilien, jak se nováčkovi soutěže přezdívá, od začátku utkání odvážně napadali a docela dlouho drželi s favoritem opticky krok, jenže body to nepřineslo.

Na lavičce zůstali navrátilci Bayeru z Afrického poháru Edmond Tapsoba a Amine Adli. Zároveň Alonso zariskoval a před zápasem jara proti Bayernu Mnichov poslal v Darmstadtu do hry Granita Xhaku, byť mohl inkasovat pátou žlutou kartu a tím pádem o šlágr přijít. Risk se vyplatil.

Postupně parta kolem dispečera hry „farmaceutů“ Floriana Wirtze nacházela recept na domácí nebojácnost. Tím bylo navázání obranného valu domácích na jednu stranu hřiště, pak zrychlit hru kolmicí na opačný břeh a dostat Darmstadt do zmatečné situace. Jako první mohl udeřit Hložek. Fantasticky ho našel po čtvrt hodině Alejandro Grimaldo, ale český útočník těsně minul.

Hložek se teprve podruhé v bundesligovém ročníku dostal do základní sestavy a v první půli pálil ještě jednou, ale jednalo se spíše o ragbyový pokus. V té době už Bayer vedl. Znovu osvědčil svou levačku Grimaldo, když poslal speciální pas na Nathana Tellu. Tomu už stačilo jen nastavit nohu. Nigerijec potvrdil svou formu z posledních týdnů. Grimaldo si připsal z pozice beka už devátou asistenci v ročníku a lepší je v tomto ohledu jen Leroy Sané z Bayernu Mnichov (11 asistencí).

Přeruší Leverkusen dominanci Bayernu? (NE)závislost na Schickovi i Alonsův styl

Tato akce dokreslila Alonsovu filozofii o využití moderních beků. Levý obránce přihrává, pravý obránce zavírá zadní tyč a dává gól. Fotbalová učebnice jako vystřižená. Skórovat mohla i posila z Betisu. Po faulu na Hložka se Xhaka vehementně dožadoval odpískání faulu a standardní situace z lukrativní pozice, ale rozhodčí Reichel tvrdohlavě nechal výhodu. Snad i domácí si mysleli, že se hra přeruší, proto se míč od Švýcara dostal na španělskou věž vepředu. Jenže Iglesias potvrdil svou střeleckou nemohoucnost a trefil jen brankáře Schuhena, navíc byl lapen do ofsajdu.

I Darmstadt měl své šance. Tím, jak se snažil hrát dopředu odvážně, tak skuliny v obraně hostů se tu a tam našly. Jenže dobrou šanci spálil z otočky Pfeiffer, pak také Skarke a tutovou hlavičku z rohu namířil obránce Karič pouze do rukavic Hrádeckého. Po změně stran už tolik možností domácím přáno nebylo.

Oba celky příliš nezměnily své záměry a přišla druhá rána pro modrobílé. Wirtz potáhl míč středem a předal jej milimetrově přesně napravo znovu Tellovi, který pumelicí zvýšil na 2:0. Mladý halfbek nastoupil poprvé v sezoně od začátku zápasu v nejvyšší soutěži a hned z toho byly dva góly, které dostaly Bayer do pohody.

Hložek nadále možná i křečovitě šel za gólem či asistencí. Hezky se jednou prokličkoval do vápna, jenže bez efektu. Následně po chybě soupeřovy obrany přiťukl míč Wirtzovi, ale ten orazítkoval pouze břevno. Po přihrávce Telly pak pro změnu bývalý hráč Sparty trefil před sebou beka Maglicu. Byl zkrátka vidět, ale kdy jindy, když ne proti poslednímu celku tabulky, který postupem zápasu narážel na fyzické limity své náročné hry. Kýžený gól, kterým by si vylepšil pozici, se nedostavil.

Probudit Hložka tak znovu nevyšlo. V nastavení ho vystřídal Noah Mbamba a Hložek evidentně odcházel ze hřiště zklamán. Bayer však vyhrál po životním zápase na německé scéně Nathana Telly. Celý duel sledovali jen ze střídačky Patrik Schick i Matěj Kovář. Alonso taky v utkání střídal jen třikrát, z toho ve dvou případech až v posledních sekundách.

Tím, že Bayern Mnichov otočil duel s Mönchengladbachem a vyhrál 3:1, zůstává rozdíl mezi ním a Leverkusenem dvoubodový a příští týden může zásadně napovědět jejich vzájemný zápas, jestli se titulový sen českého trojlístku přiblíží realitě.

Bayern musel proti Gladbachu otáčet

Mönchengladbach bez zraněného Tomáše Čvančary šel v Mnichově do vedení ve 35. minutě, když se prosadil Elvedi. Bayern však ještě do přestávky vyrovnal zásluhou Pavlovice, jenž se trefil ve druhém utkání po sobě. Výhru obhájcům titulu zajistil v 70. minutě Kane a v závěru přidal pojistku De Ligt.

Kane vstřelil svůj 24. ligový gól a vyrovnal tak rekord Luky Toniho ze sezony 2007/08 v počtu branek nastřílených v premiérovém bundesligovém ročníku v dresu Bayernu. Italský útočník k tomu potřeboval 31 zápasů, zatímco kapitánovi anglické reprezentace stačilo o 11 startů méně.

Třetí Stuttgart zvítězil 3:1 ve Freiburgu, který hrál od 18. minuty bez vyloučeného záložníka Röhla. Svěřenci Christiana Streicha doma prohráli poprvé od 16. září a jsou sedmí.

Brémy porazily Mohuč 1:0 brankou Marvina Ducksche z druhé minuty, posedmé v řadě bodovaly a potřetí za sebou zvítězily. Brankář Jiří Pavlenka sledoval utkání opět pouze z lavičky náhradníků.

Výsledky 20. kola bundesligy:

Bayern Mnichov - Mönchengladbach 3:1
Branky: 45. Pavlovic, 70. Kane, 86. De Ligt - 35. Elvedi

Bochum - Augsburg 1:1
Branky: 33. Broschinski - 90.+1 Demirovič z pen.

Hosté: 33. Tella, 53. Tella

Domácí: Schuhen – Bader, Zimmermann, Maglica (82. Klarer) – Holtmann (66. Polter), Franjić (82. A. Müller), Holland (67. Mehlem), Karić – Vilhelmsson (67. Torsiello), Skarke – L. Pfeiffer.

Hosté: Hrádecký – Stanišić, Tah, Hincapié – Tella, Andrich, Xhaka (89. Tapsoba), Grimaldo – Hložek (90+3. Mbamba), Wirtz (78. J. Hofmann) – Iglesias.

Domácí: Brunst, Gjasula, Kempe, Mehlem, Klarer, Müller, Müller, Torsiello, Polter

Hosté: Adli, Fosu-Mensah, Frimpong, Kovář, Hofmann, Puerta, Schick, Mbamba, Tapsoba

Domácí: Zimmermann, Franjić

Hosté: Andrich, Hložek