Talenti z Plzně v cizině: Chriena chtějí v Chorvatsku, Matějů má vytížení | iSport.cz
Jonáš Bartoš
17. ledna 2018 • 04:57

Talenti z Plzně v cizině: Chriena chtějí v Chorvatsku, Matějů má vytížení

TOP VIDEA
Kouč Sparty Krupp: I vloni jsme dobře odstartovali. Přijde Neuvirth? Kouč Sparty Krupp: I vloni jsme dobře odstartovali. Přijde Neuvirth?
Smutek i slzy... Kellnerová na Prague Playoffs závodit nebude. Představí se ale jako ambasadorka Smutek i slzy... Kellnerová na Prague Playoffs závodit nebude. Představí se ale jako ambasadorka
VŠECHNA VIDEA ZDE

Martin Chrien, Aleš Matějů. 22 let, 21 let. Oba mládežničtí reprezentanti, kteří v létě zamířili do fotbalového světa z Viktorie Plzeň. V současné chvíli mají za sebou půl roku v cizině. Ani jeden si ale za první tým ještě pořádně nekopl a přemýšlí, kam se budou ubírat jejich další sportovní kroky. V případě Martina Chriena se řeší hostování z Benfiky Lisabon do chorvatského Hajduku Split, u Aleše Matějů připadá kromě hostování v úvahu i varianta, že vydrží v juniorce Brightonu. „Řešíme oba hráče,“ prozrazuje pro iSport.cz David Nehoda z agentury Nehoda Sport, která hráče zastupuje.Oba letní transfery přišly velmi nečekaně. A Viktoria Plzeň si na prodeji mladých talentů slušně vydělala. Martin Chrien odcházel na konci června do Benfiky Lisabon za částku okolo 25 milionů korun, Aleš Matějů stál víc, Brighton zkraje srpna zaplatil zhruba 2,5 milionu eur, tedy asi 65 milionů korun.

Oba mladíci se v prvních týmech zvučných zahraničních celků zatím pořádně neprosadili. „Martin občas hrával v druhé lize za béčko, za áčko nastoupil, tuším, pouze dvakrát,“ prozrazuje agent obou hráčů David Nehoda. „Aleš nastoupil za áčko jednou v poháru. Ale pravidelně hraje anglickou soutěž juniorek U23, herní vytížení má prakticky stoprocentní,“ přibližuje situaci obou svých klientů.

Chrien v Benfice i Matějů v Brightonu potřebují zvýšit herní praxi v nejvyšších soutěžích. Proto se během transferového okna skloňuje jejich další budoucnost. „Aleš je zatím bez konkrétního klubu, máme čas do konce ledna. Ohledně Martina jednají Benfika s Hajdukem Split. Tam je reálné hostování,“ prozrazuje Nehoda.

22letý slovenský talent by ve druhém týmu chorvatské ligy mohl najít odpovídající vytížení a pokračovat v herním progresu. „Prezident Benfiky s Martinem do budoucna počítá, jde o to, aby někde pravidelně hrál nejvyšší soutěž. Zatím adaptace na mužstvo probíhá v pořádku, herní zatížení je ale pochopitelně menší, než jsme očekávali,“ dodává Nehoda.

Martin Chrien se raduje z gólu na EURO do 21 let
Martin Chrien se raduje z gólu na EURO do 21 let

Chrien zaujal představitele Benfiky především na letním mistrovství Evropy do 21 let. Slovenský ofenzivní záložník skóroval proti Anglii i Švédsku, turnaj se mu povedl. Od portugalského klubu, účastníka základní skupiny Ligy mistrů, dostal pětiletou smlouvu, která se neodmítá. V Plzni by se pravděpodobně znovu těžko prosazoval, v konkurenci kvalitních a zkušených středopolařů by nedostával tolik prostoru. Proto když na něj přišla nabídka, západočeské vedení neváhalo.

Jenže Chrien se během prvního půlroku v áčku Benfiky výrazně neprosadil. „Bylo pro něj trochu složité udržet se na levelu, jaký mají ostatní záložníci Benfiky,“ říká portugalský novinář Marco Goncalves z listu O Jogo. „Odehrál nějaké zápasy za béčko. Teď, když hraje Benfika pouze v lize bez evropských pohárů (v základní skupině Ligy mistrů skončila čtvrtá a vypadla), půjde velmi pravděpodobně na hostování,“ potvrzuje Goncalves.

Podobný osud prožívá i Aleš Matějů. Krajní obránce se ve Viktorii Plzeň pohyboval na hraně sestavy, na pravé straně bojoval o místo s Radimem Řezníkem. Kvůli zranění vynechal v létě šampionát jednadvacítek, kde měl patřit do základní sestavy Lavičkova výběru.

Přesto i on dostal zajímavé laso. Matějů zaujal zástupce Brightonu, nováčka anglické Premier League, do jehož kádru patří i další Čech Jiří Skalák. „Tohle se neodmítá,“ měl jasno Matějů hned v okamžiku, kdy lákavá výzva přistála na stole. Ani s jeho uvolněním neměla Plzeň problém a svého mladého hráče prodala.

Matějů si ale slavnou Premier League ještě nevyzkoušel, kvůli velké konkurenci zatím sbírá zkušenosti v juniorce. „Pokud zůstane v Brightonu ještě půlku sezony, nevidím to jako zásadní tragédii,“ říká Nehoda vzhledem k odpovídajícímu hernímu vytížení. „Varianta hostování je možná, ale zatím my ani Brighton nemáme konkrétní klub. Společně se snažíme o to, aby Aleš v příštím půlroce především někde hrál.“

Variantou může být hostování v anglické Championship (druhá liga), případně angažmá jinde v Evropě. Pokud by přišla adekvátní nabídka, v úvahu připadá i druhá liga v Německu.  

 
Články odjinud


Články odjinud