Cizinci mizí z Ruska. Čtyři dny mi bylo zle, řekl kouč. Kuchtův klub mlží

Jedno je jisté. Fotbalisty Lokomotivu Moskva už nevede německý kouč Markus Gisdol. O tom, jak k tomu došlo, se informace různí. Zatímco sám trenér říká, že skončil na vlastní žádost a trénovat v zemi iniciující válku je pro něj nepřijatelné, klub tvrdí, že ho odvolal. A nejde zdaleka o jediného představitele sportovního světa, který si shání nové angažmá.
Nejen vyloučení ruské reprezentace a klubů z mezinárodního poměřování. I sama válka, jejíž primární rozkazy jdou z Moskvy, ovlivňuje ambice hráčů, trenérů i manažerů dělat profesionální sport v Rusku. V úterý ráno, den po sankcích FIFA a UEFA, skončil ve své funkci trenér Lokomotivu Moskva Markus Gisdol.
„Být fotbalovým trenérem je ta nejlepší práce na světě, ale nemohu vykonávat své povolání v zemi, jejíž vůdce je zodpovědný za útočnou válku uprostřed Evropy. To není v souladu s mými hodnotami, takže s okamžitou platností rezignuji na post trenéra Lokomotivu Moskva,“ řekl prohlásil Gisdol pro německý deník Bild.
V Moskvě strávil bývalý trenér Hoffenheimu, Hamburku nebo Kolína nad Rýnem necelých pět měsíců a z dvanácti zápasů vyhrál jen tři, přesto říká, že jeho konec nemá nic společného s výsledky. „Nemohu stát na tréninkovém hřišti v Moskvě, vést hráče a vyžadovat profesionalitu, zatímco jsou o pár kilometrů dál vydávány rozkazy, které přinášejí velké utrpení celému lidu. Je to moje osobní rozhodnutí a jsem o tom naprosto přesvědčen,“ prohlašuje.
Na oficiálních stránkách klubu si ale fanoušci Lokomotivu Moskva tato slova nepřečtou, informace je velmi strohá: „Markus Gisdol byl odvolán z postu hlavního trenéra FC Lokomotiv.“ A víc ani čárka. Následuje informace, že tým, jehož součástí je i exslávista Jan Kuchta, připravuje do příštích zápasů další Němec Marvin Compper.
Klub zároveň opouští i brazilský obránce Pablo, kterého Lokomotiv před rokem koupil z Bordeaux za dva a půl milionu eur.
Ukrajinský asistent z Moskvy: Už mi docházejí slova
Gisdol a Pablo nejsou sami. Bývalý ukrajinský fotbalový reprezentant Andrij Voronin skončil jako asistent trenéra v Dynamu Moskva a s rodinou uprchl z ruské metropole. Někdejší útočník Leverkusenu nebo Liverpoolu prohlásil, že nemůže pracovat v zemi, která bombarduje jeho vlast.
Dynamo podle webových stránek s Voroninem rozvázalo smlouvu po vzájemné dohodě. „Čtyři dny mi bylo špatně, opravdu špatně. Když jsem viděl obrázky z mé vlasti, když jsem sledoval zprávy. Bylo to tak neskutečné jako z filmu, jenže jako z hororu. Už mi docházejí slova,“ řekl dvaačtyřicetiletý kouč v Německu pro deník Bild.
Je hrdý na to, jak Ukrajina statečně vzdoruje invazi ruského agresora. „Máme krásná města, skvělé obyvatele. Budeme dál bojovat a zvítězíme. Ale cena je příliš vysoká, když pomyslím na všechny mrtvé... Žijeme v roce 2022, ne v dobách druhé světové války,“ prohlásil Voronin.
„Mám přátele v Charkově, Kyjevě, mé rodné Oděse. Dostávám zprávy každých pět minut, je to těžké. Chci jenom nějak pomoci, penězi, jakkoliv. Neměl bych to říkat, ale kdybych byl teď na Ukrajině, pravděpodobně bych v ruce také držel zbraň,“ dodal hráč se 74 starty a osmi góly za národní tým. Vyzval k zastavení ruského prezidenta Vladimira Putina, pomoci uprchlíkům a dodání zbraní Ukrajině.
Zprávy ze dne 3. března 2022
Po německém trenérovi Danielu Farkem opustilo tým Krasnodaru kvůli ruské invazi na Ukrajinu také osm zahraničních fotbalistů. Šestý celek nejvyšší soutěže na svém webu oznámil, že na žádost hráčů přerušil jejich angažmá. Fotbalisté opustili Krasnodar a mají trénovat individuálně s tím, že jejich smlouvy jsou dál platné. Mezi osmičkou fotbalistů jsou bývalý bundesligový hráč Kolumbijec Jhon Córdoba, čtyřnásobný francouzský reprezentant Rémy Cabella či dlouholetá opora švédského národního týmu Viktor Claesson.
Ruský fotbalový svaz se odvolá proti vyloučení ruských klubů a reprezentací ze soutěží FIFA a UEFA k Mezinárodní sportovní arbitráži v Lausanne. Informovala o tom agentura Reuters. Mezinárodní federace vyřadily Rusko na začátku týdne kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Ruský svaz v prohlášení uvedl, že podá jednu žalobu na dva řídící orgány, tedy na FIFA a UEFA. Bude požadovat, aby ruské mužské i ženské národní týmy mohly hrát mezinárodní zápasy včetně nadcházejícího play off kvalifikace o postup na mistrovství světa v Kataru. V něm měla sborná 24. března v semifinále nastoupit doma proti Polsku a v případě vítězství vyzvat v dalším zápase jednoho z dvojice Švédsko - Česko.
Ruský cyklista Alexandr Vlasov vystoupil na sociálních sítích proti válečnému konfliktu na Ukrajině. Jezdec německé profesionální stáje Bora-hansgrohe zdůraznil, že s invazí ruské armády stejně jako řada krajanů nesouhlasí a vyjádřil účast všem lidem, kteří kvůli bojům na Ukrajině trpí. „Stejně jako mnoho dalších Rusů chci mír. Nejsem žádný politik a normálních lidí, jako jsem já, se nikdo neptal, jestli chceme válku. Pro každého to byl obrovský šok a jen doufám, že to brzy skončí,“ napsal pětadvacetiletý Vlasov na Instagramu.
Rusko se proti vyloučení z paralympijských her odvolalo k arbitráži CAS. Agentuře TASS to řekl ministr Matycin s tím, že verdikt IPC je hrubým porušením práv sportovců a manipulací olympijskou chartou a lidskými právy k dosažení politických cílů.
Zatímco světová plavecká federace FINA ruské a běloruské závodníky nevyloučila, evropská tak učinila. Reprezentanti obou těchto zemí tak sice mohou jako neutrální závodit na mistrovství světa, ale například na srpnový evropský šampionát v plaveckých sportech do Říma pozváni nebudou.