15. července 2011 • 09:59

Rozhodčí promluvil: Úplatky jsem vydělal 257 tisíc!

Autor:
Reklama
Tento sudí za čtyři roky v nižších fotbalových soutěžích vydělal čtvrt milionu na úplatcích. Identitu si nepřál zveřejnit, Blesk ji ale zná.
TOP VIDEA
Jak se fotí olympiáda? Fotografka Sportu ukázala, co všechno měla v Pchjongčchangu Jak se fotí olympiáda? Fotografka Sportu ukázala, co všechno měla v Pchjongčchangu
Jugas v Overtimu: o totálním fotbale, ohrožení ve Slavii i startu za repre
Jugas v Overtimu: o totálním fotbale, ohrožení ve Slavii i startu za repre
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nechce jít na trh se svým jménem, Blesk ho však zná. Bojí se, že by si to s ním někdo vyřídil. Ale podle toho, co říká, je vidět, že se ve středočeských fotbalových soutěžích moc dobře vyzná. Bývalý krajský rozhodčí chce poukázat na systém, jak funguje korupce.„Je to obrovská mašina, která nejde zastavit. Krajský fotbal řídí mafie. Sám jsem bral peníze. Vlastně jsem musel,“ vysvětluje někdejší arbitr, který si podle svých záznamů vydělal za čtyři roky více než čtvrt milionu korun.

Sám se ozval Blesku a řekl, že chce promluvit o korupci v nižších soutěžích. „Nastartovalo mě, jak se Blesk začal zajímat o nižší soutěže. Třeba, když psal o utkání v Doksech. Pořád jsou lidé, kteří věří, že jsou tyhle soutěže čisté. Jenže to se šeredně pletou,“ řekl sudí.

Sám ví, o čem mluví. Po roce v okresních soutěžích se dostal do kraje. „Tam jsem pískal čtyři sezony. Dostal jsem se do systému, kterému když se nepřizpůsobím, vyhodí mě,“ tvrdí rozhodčí.

Podle něj je prakticky každý zápas, kde jde o záchranu nebo postup, podplacený. „Je to kolotoč. Když přijde nový rozhodčí, dostane od starých nakázáno, jak má pískat. Od klubu pak dostane trojice peníze, které si rozdělí rovným dílem,“ tvrdí arbitr.

Unikátní záznamy o sumách, jaké zpovídaný sudí přijal, si vedl sám. Vlevo nahoře celkové součty za roky 2006, 2007, 2008 a jaro 2009. Podzim 2009 a jaro 2010 jsou už rozepsané podrobně.Unikátní záznamy o sumách, jaké zpovídaný sudí přijal, si vedl sám. Vlevo nahoře celkové součty za roky 2006, 2007, 2008 a jaro 2009. Podzim 2009 a jaro 2010 jsou už rozepsané podrobně.

Co by se stalo, kdyby odmítl ? „To se nesmí! Pak bych si moc nezapískal. Možná by mě vymetli do okresu anebo bych šel za drobné pískat mládež. I když i tam některé kluby taky platí,“ popisuje člověk, který v minulosti dlouhou dobu hrál fotbal.

Také tvrdí, že vše je provázáno se svazovými činovníky. „Šéf rozhodčích má kolem sebe oblíbené kluky, které posílá na zápasy, kde si můžou vydělat. Ti mu za to také odvedou část zisku,“ tvrdí.

Sám před rokem přestal pískat, ale i nyní je se svými kolegy v kontaktu. „Kluci říkali, že teď je v tom míň peněz. Možná proto, že si to teď řídí sám šéf. Kluby rovnou volají jemu. On pak jezdí po zápasech, aby si to zkontroloval. Jako teď v Doksech,“ řekl sudí.

A kolik vlastně takový zápas stojí? „Záleží na soutěži a čase. Na podzim si to některé kluby kupují za tři tisíce, aby pak byly v klidu. No a na jaře? To už se blíží konec soutěže, tam pak lítá třeba deset nebo dvacet tisíc,“ popisuje.

Rozhodčí se prý můžou dostat i k vyšším sumám. „ Když zaplatí funkcionářům, můžou jít pískat divizi. Tam lítají od klubů fakt pálky. Každý rok jdou nahoru ale jen vyvolení. A nemusejí to být nejlepší sudí,“ popisuje korupci.

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

 Klasická verze
Mobilní verze