Fotbal
Vstoupit do diskuse (1)

Nejlepší mladší dorostenci českého fotbalu za rok 2011 zapózovali začátkem ledna při slavnostním vyhlášení fotografům, během měsíce dva z nich zmizeli v zahraničí. Zlatý Dominik Mašek z Příbrami do Hamburgeru SV a třetí Stefan Simič ze Slavie Praha do FC Janov. Český fotbal je brakován, vzdychají odborníci. Je to dobrý obchod – namítají kluboví manažeři.

Jeden si zapsal v české lize jen pár startů, ovšem i rekord nejmladšího hráče, druhý ji nepoznal vůbec. A už jsou oba, Dominik Mašek i Stepan Simič, velcí talenti a členové mládežnických reprezentačních výběrů, v zahraničí.

Fandové se cítí ochuzeni, že je neuvidí, ale pokladny především menších klubů bobtnají. Neplnoletý fotbalista je dobré zboží.

„Nikdo mi doma takové peníze za něj nedá,“ obhajuje příbramský boss Jaroslav Straka prodej nejlepšího mladšího dorostence za rok 2011 Dominika Maška do německého Hamburku za 25 milionů korun. „Nějaké peníze přijdou hned, další splátka v létě. My z toho žijeme,“ dokládá.

S výchovou mladíků má Příbram bohaté zkušenosti. Frejlach, Rajtoral, Pilík, Fantiš, Klesa – to jsou hráči, které středočeský klub poslal za poslední léta do jiných českých klubů.

Mašek a Milan Mišůn, jenž před třemi lety už ve věku plnoletosti zamířil do Celtiku Glasgow, rozpočet posílili mnohem víc. „Ten rozdíl je výrazný, až trojnásobný,“ upozorňuje Starka.

Potíž u nezletilých mladíků je ta, že musí být pod profesionální smlouvou, jinak jako amatéři odcházejí jen za výchovné. „To se nám přihodilo loni v létě s brankářem Zimou,“ vzdychá ředitel královéhradeckého klubu Richard Jukl.

„Odmítl ji podepsat na doporučení manažera a byl pryč,“ přibližuje osud účastníka MS do 17 let v Mexiku, jenž hostoval ve Slavii Praha. Jako hráč bez profesionální smlouvy byl lákavější pro kupce a manažer měl větší provizi.

I Jukl si však prodej mladíků přímo do zahraničí pochvaluje. „Trh je přesycený hráči z jiných kontinentů, venku chtějí jen perspektivu,“ tvrdí.

Prodej osmnáctiletého Jana Hableho v roce 2007 do italské Fiorentiny za 20 milionů je dosud největší hradecká trefa, kterou snad až letos překoná reprezentant Václav Pilař s plzeňskou participací.

U větších klubů je to ovšem poněkud jiné. „Vyhověli jsme přání hráče, který si chtěl vyzkoušet zahraniční angažmá,“ zní ofi ciální prohlášení Slavie, která přišla o nadějného stopera Simiče.

Simič zamířil do ItálieSimič zamířil do Itálie • slavia.czPředstavu, že by si reprezentanta do 17 let podržela a prodala ve vyzrálém věku za větší sumu, rozmetala klauzule ve smlouvě, která uváděla přestupovou částku na půl milionů eur (13 milionů korun). Italové z Janova se divili, proč je tak nízká, ale co je na papíře, platí.

Prodej mladíků přes nářky fanoušků či metodiků, kteří upozorňují, že v silnější konkurenci se rychleji vytrácejí, což potvrzují neřídké návraty těchto hráčů zpátky do českého fotbalu, se pořád vyplácí.

Stačí připomenout předloňský odchod olomouckého stopera Tomáše Kalase do Chelsea. Sto milionů korun, jež za něj Sigma utržila, zvysoka převyšuje její roční rozpočet. Tomáš Pekhart v dresu Norimberku při zápase proti HannoveruTomáš Pekhart v dresu Norimberku při zápase proti Hannoveru • Profimedia.cz

Přestupy reprezentantů mládežnických výběrů do ciziny za poslední roky
ROKJMÉNOVĚKODKUDKAMCENA
(mil. Kč)
2012Dominik Mašek16PříbramHamburk (Německo)25
2012Stefan Simič17SlaviaFC Janov (Itálie)13
2011Lukáš Zima17Hradec
FC Janov (Itálie)zdarma
2010Tomáš Kalas17OlomoucChelsea (Anglie)100
2010Luboš Adamec16Svr. BrnoJuventus (Itálie)zdarma
2009Filip Rozsíval16OlomoucHamburk (Německo)zdarma
2008Milan Jirásek16SpartaInter Milán (Itálie)13
2008Marek Kysela16PlzeňInter Milán (Itálie)3
2007Vojtěch Machek17SpartaFeyenoord (Niz.)2
2007Jan Šebek16TachovChelsea (Anglie)0,5
2006M. Štěpánek16OlomoucHamburk (Německo)20
2006Tomáš Pekhart17SlaviaTottenham (Anglie)30
2006Marek Štěch16SpartaWest Ham (Anglie)10

Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Načíst další články

Články z jiných titulů