10. května 2016 • 12:41

FAČR musí FK Bohemians vrátit pokutu 6 milionů, vymohla ji neprávem

Autor:
TOP VIDEA
Slavia - Bohemians: Video zrušilo Škodův gól – kvůli Součkově ofsajdu Slavia - Bohemians: Video zrušilo Škodův gól – kvůli Součkově ofsajdu
17. den na ZOH: Němci senzační i ve finále, česká spokojenost s medailemi 17. den na ZOH: Němci senzační i ve finále, česká spokojenost s medailemi
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vrchní soud v Praze v pondělí potvrdil rozsudek Městského soudu z loňského června, podle kterého domácí fotbalová asociace v roce 2010 nepřípustným způsobem vymohla od tehdy prvoligového klubu FK Bohemians Praha vedeného Karlem Kaprem pokutu ve výši šest milionů korun za korupční kauzu. Vzhledem k tomu soud přiznal FK Bohemians, nyní hrajícímu pražský přebor na Střížkově, loňskou peněžitou pohledávku ve výši 6 144 000 korun, kterou má zaplatit společnost STES, dceřiná společnost Fotbalové asociace ČR.ČTK o tom informovala právní zástupkyně FK Bohemians Monika Nezbedová s konstatováním, že pohledávka k dnešnímu dni včetně příslušenství přesahuje částku devět milionů korun. Rozsudek je pravomocný.

"Informoval nás o tom náš právní zástupce. Dokud ale neobdržíme písemné vyrozumění, nemůžeme se k tomu vyjadřovat. Zvažujeme však další právní kroky," řekl ČTK ředitel legislativně právního oddělení FAČR Jan Pauly.

Kauza se táhne od roku 2010, kdy disciplinární komise FAČR udělila FK Bohemians pokutu šest milionů korun a odečetla mu 20 bodů v prvoligové tabulce za to, že nenastoupil do utkání proti Bohemians Praha 1905 a zároveň ani na třetí pokus nedodal komisi důkazy v údajné korupční aféře. V ní Bohemians neprokázali své tvrzení, že je olomoucký brankář Petr Drobisz v květnu 2009 měl uplatit 300 tisíci korun. Potrestáni tehdy byli Bohemians za znevážení jména fotbalu a porušení stanov svazu.

O rok později disciplinární komise udělila Drobiszovi za údajnou korupci zákaz činnosti na 18 měsíců, ačkoli u soudu se korupční jednání neprokázalo a bývalý gólman byl zproštěn obžaloby. Olomouci byly odečteno devět bodů.

Pokutu si FAČR vymohla odečtením z podílu na zobchodování marketingových a televizních práv, které klubům vyplácí společnost STES. Soudy rozsudkem potvrdily, že takto pokutu vymáhat nelze. Podle serveru aktuálně.cz tak nyní může nastat situace, že pokud STES vyplatí střížkovským Bohemians devět milionů, bude pokuta z roku 2010 stále neuhrazena a FAČR ji bude moci znovu vymáhat.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze