26. dubna 2017 • 04:30

Sportovcům bereme dětství, o potížích mlčí, říká mentální koučka

Autor:
Reklama
720p480p360p240p
Psychoterapeutka Březinová: Sportovci jsou výkonově tlačeni a o svých problémech mlčí
TOP VIDEA
Tecl s Jugasem učili malé Číňany hrát fotbal, Kalas a Masopust se podepisovali Tecl s Jugasem učili malé Číňany hrát fotbal, Kalas a Masopust se podepisovali
Na hokej netradičně už v 11 hodin! Jak na brzký čas reagují fanoušci? Na hokej netradičně už v 11 hodin! Jak na brzký čas reagují fanoušci?
VŠECHNA VIDEA ZDE

V neděli večer otřásla sportovním světem tragická zpráva o sebevraždě fotbalisty Františka Rajtorala. O tom, s jakými psychickými problémy se potýkají sportovci, mluvila pro iSport TV psychoterapeutka a mentální koučka Jana Březinová, která spolupracuje s několika desítkami klientů napříč sportovním spektrem. Podle ní hraje velkou roli tlak kladený na sportovce a konkurenční prostředí, ve kterém se pohybují.Jedním ze zdrojů problémů je podle Březinové tlak, kterému jsou sportovci vystaveni od dětství. "Když chcete mít z člověka vrcholového sportovce, předchází tomu od malička neustálý dril," říká v rozhovoru. Podle ní jsou děti cepovány jasnými povely, nikoli vedeny k tomu, aby svůj sport milovaly.

720p 480p 360p 240p
Psychoterapeutka Březinová: Sportovci jsou výkonově tlačeni a o svých problémech mlčí

"V podstatě jim bereme dětství, nemají čas na kamarády, na svoje koníčky, de facto dělají jenom ten sport a věnují tomu všechno. Když se ten sportovec dostane do nějakého pubertálního věku, začne přemýšlet - dělám to, co chci?" dodává psychoterapeutka a mentální koučka spolupracující s několika sportovci.

Zásadní je i to, že lidé, kteří dělají sport na vrcholové úrovni, o svém trápení mlčí. "Nejsou v prostředí, ve kterém by se navzájem svěřovali. Když chce člověk spáchat sebevraždu a mluví o tom, tak mu je pomoci," říká Březinová. 

Proč mlčí? Podle psychoterapeutky za to může konkurenční prostředí. "Radši neříkají svoje pocity, aby toho náhodou soupeř nevyužil," říká. Podle ní by kluby měly více spolupracovat s mentálními kouči, kteří mohou hráčům pomoci s těžkými situacemi a životními rozhodnutími, jako byl v případě Františka Rajtorala přestup do Turecka.

720p 480p 360p 240p
Explzeňský Rajtoral (†31) spáchal sebevraždu. Podívejte se na jeho kariéru

Fotbalový svět truchlí za Františka Rajtorala, který v Turecku spáchal sebevražduFotbalový svět truchlí za Františka Rajtorala, který v Turecku spáchal sebevraždu

720p 480p 360p 240p
Nikdy nezapomeneme! Osobnosti reagují na úmrtí Františka Rajtorala

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

 Klasická verze
Mobilní verze