Fotbal
Začít diskusi (0)

Dorazil a hned slavil titul. Tedy byl součástí oslav, při kterých se v ulicích Rotterdamu sešlo na 200 tisíc fanoušků Feyenoordu, kteří se radovali z prvního triumfu v nizozemské lize po 18 letech. Sparťanský obránce Daniel Fišl (16) byl však v Nizozemsku kvůli jiným záležitostem. Klub, který do světa vyslal Robina van Persieho či Dirka Kuyta, si jej pozval na testy a nadaný stoper se v klubu líbil. „Konkurence je tam ale obrovská,“ popisuje mládežnický reprezentant.

Ještě mu ani nebylo sedmnáct, ale měří metr devadesát, za sebou má několik startů za sparťanský výběr do 19 let a patří do základní sestavy reprezentace U17, kde nosí kapitánskou pásku. Už v patnácti letech si Daniela Fišla do týmu o čtyři roky starších hráčů vytáhl trenér David Holoubek, který v aktuální sezoně vedl i sparťanský A tým.

Titul Feyenoordu? 200 tisíc lidí v centru!

Přiletěli z Česka, sotva se v přístavním městě rozkoukali a už je čekal první šok. Na dvě stě tisíc bouřících fanoušků Feyenoordu vyšlo do ulic a slavilo mistrovský titul po 18 letech. „V centru jsme byli s manažerem a vidět to všechno, byl opravdu zážitek,“ říká Fišl.

Snímky jak lidé lezli po veřejném osvětlení, přes čoud dýmovnic nebylo vidět na metr a všude plály červenobílé vlajky, obletěly celý svět.

Levonohý stoper roste na Strahově v zajímavého hráče. I proto si jej na pětidenní testy pozval čerstvý nizozemský mistr Feyenoord Rotterdam. Jak to v akademii věhlasného klubu vypadá?

„Chodí to tam úplně stejně jako na Strahově. V úterý a ve čtvrtek mají individuální programy na odstranění svých nedostatků, ale to máme ve Spartě po domluvě s kondičním trenérem také. Je tam mezi hráči obrovská konkurence, avšak co se týče hřišť a zázemí, ty má lepší Sparta,“ popisuje mladý obránce.

Jak vypadal Fišlův program na stáži? V úterý první trénink a před ním ještě posilovna s fyzioterapeutem. Po tréninku prohlídka stadionu De Kuip a oběd v klubové akademii. Ve středu je ve Feyenoordu volný den, ve čtvrtek už na českého obránce čekal dvoufázový trénink.

„Bylo to hodně náročné, ale ve finále se to dá srovnat s tím, jak trénujeme na Spartě,“ říká. „Myslím si, že jsem tam zanechal dobrý dojem, i trenér mě pochválil. Uvidím, jaké mi přijde písemné hodnocení,“ dodává.

Čím vzbuzuje Fišl zájem? „Podobné typy jsou na trhu nedostatkovým zbožím, což je Danova výhoda. Díky naší kanceláři v Holandsku máme na Feyenoord Rotterdam výborné vazby,“ vysvětluje Viktor Schejbal z agentury Sport Invest, která hráče zastupuje.

Prioritou nyní zůstává Fišlova snaha o proniknutí do sparťanské devatenáctky natrvalo. „Dělám proto vše a potom nejlépe rychle do A týmu,“ netají se svými plány. „Cizina je mým velkým snem, ale nejdřív chci něco dokázat se Spartou.“

Na dotaz, proč v zahraničí vyrůstají lepší hráči, když podmínky například ve Spartě na profesionálnější úrovni, reaguje. „Vyrůstat v lepších podmínkách je pěkné, ale nic to neznamená. Myslím si, že hráči v cizině mají větší chuť po úspěchu a víc na sobě pracují.“

Na stáži byli i hráči Slavie a Hradce

"Skauti Feyenoordu byli už několikrát v Česku a sledovali naše hráče v akci, v Rotterdamu už byli na stáži Jan Žambůrek ze Slavie, Milan Králíček a Filip Firbacher z Hradce Králové. Filip tam jel teď podruhé, k němu si vybrali i Dana Fišla. Na stáži lidé z Feyenoordu viděli oba v přímé konfrontaci s jejich hráči, v jejich podmínkách, což je vždycky výhoda. Kluci zase poznali, jak to funguje jinde. Pro obě strany je to velmi přínosné.“

Viktor Schejbal, hlavní skaut společnosti Sport Invest

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů