Schillerová vs. fotbalisté: Můj malý faul, uznává. Co obavy hráčů z kontrol?

V pondělí ráno si mohli sparťané konečně alespoň částečně ulevit, poprvé od poloviny března se totiž na Strahově sešli ke společnému tréninku
V pondělí ráno si mohli sparťané konečně alespoň částečně ulevit, poprvé od poloviny března se totiž na Strahově sešli ke společnému tréninku
V pondělí ráno si mohli sparťané konečně alespoň částečně ulevit, poprvé od poloviny března se totiž na Strahově sešli ke společnému tréninku
Plzeňští fotbalisté si na tréninku zahráli i nohejbal
Plzeňský brankář Aleš Hruška při tréninku po koronavirové pauze
Plzeňští fotbalisté si trénink zpestřili nohejbalem
Plzeňští fotbalisté na prvním tréninku po pauze vynucené pandemií koronaviru
28
Fotogalerie
Fotbal
Vstoupit do diskuse (3)

Její vyjádření na adresu fotbalistů vzbudila obrovské haló. Není to fér hra! bouřili se. Když ministryně financí Alena Schillerová (ANO) hovořila o tom, kdo má v těžké době nárok na kompenzační bonus neboli „Pětadvacítku“, uvedla, že podle ní by o ni fotbalisté žádat neměli. Proč? Protože je automaticky považovala za boháče, kteří to nepotřebují, a odkázala na jejich morální přístup. V rozhovoru pro iSport.cz nicméně svá vyjádření bere zpátky a ujišťuje, že to tak nemyslela.

„Pokud se mé vyjádření kohokoliv dotklo, patří mu má omluva,“ říká ministryně na adresu hráčů, kteří patří mezi osoby samostatně výdělečně činné, na něž se pomoc vztahuje. Byť si při tom myslí, že lidé, kteří mají vysoké příjmy, „záchranné“ peníze od státu nepotřebují. V zamčené části interview se vyjadřuje i k obavě fotbalistů z toho, že pokud si žádost o příspěvek podají, došlápne si na ně cíleně kontrola…

Co vás vedlo k výroku, že by podle vašeho názoru fotbalisté neměli žádat o podporu v podobě kompenzačního bonusu, a to v souvislosti s morálním přístupem?  
„Rozhodně mě mrzí, kolik mé vyjádření vzbudilo emocí. Profesionálním sportovcem jsem měla na mysli vysokopříjmového, a především finančně dobře zajištěného člověka. A u těch si opravdu myslím, že není zcela na místě žádat o státní podporu ze záchranného programu. Nic to ale nemění na skutečnosti, že pro všechny aktivní OSVČ, které situace kolem koronaviru připravila o jejich příjmy, platí stejné podmínky. Ať je to kadeřnice, instalatér nebo fotbalista. Ani nadstandardní příjem neznamená v ´Pětadvacítce´ červenou kartu.“

Co řekla Alena Schillerová 9. dubna v Senátu

„Fotbalisté, no... To už jsem taky dostala pár mailů… Nechám to na těch fotbalistech a na jejich morálním přístupu, jestli si chtějí přijít říct o 25. Myslím si, že by neměli. Ale je tam pojistka v tom zákoně. Já jí nechci vyhrožovat, protože to nebude účelem, aby finančáci příští rok, rozhodně budou mít jiné starosti než se po podání přiznání v roce 2021 na dani z příjmu vrhnout na prověřování desetitisíců živnostníků, to určitě dělat nebudou, protože celá řada těch lidí je v problémech a my nechceme prostě je po roce začít buzerovat. Ale jestli se tam objeví nějaký fotbalista, a nechci, to může být i někdo jiný, někdo, kdo si o tu 25 řekl a pak to z toho přiznání nevypadne, že by prostě byl nějak postižen, tak tam ty nástroje jsou, jsou tam prostě.“

Pozn.: jedná se o oficiální citaci stenografického záznamu

Nemyslíte si, že to vyznělo jako nevhodné vyčleňování skupiny potenciálních žadatelů a podpora stereotypního obrazu fotbalistů?
„Já jsem to hned poté, co jsem zaznamenala odezvu na mé vyjádření, uvedla na pravou míru. Být profesionálním sportovcem samozřejmě nikomu nárok na ´Pětadvacítku´ neodepírá. A na tom se nic nemění. Stojím si i za tím, že je na každém žadateli a jeho osobním uvážení, zda potřebuje sebrat

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuze (3)

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů