V Brazílii platy bez rozdílu! Muži i ženy budou brát ve fotbalové repre stejně | iSport.cz
3. září 2020 • 11:50

V Brazílii platy bez rozdílu! Muži i ženy budou brát ve fotbalové repre stejně

Autor: ČTK, ros
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Penalta Sparty? Faul ano, VAR ne. A nepřesný sudí v Edenu
Plzeň se v Ondráškovi trefila, říká redaktor Sportu. Sedne i do kabiny
VŠECHNA VIDEA ZDE

Brazilské fotbalistky budou v reprezentaci placené stejně jako členové mužského národním týmu. Informovala o tom Brazilská fotbalová federace CBF.„Už u nás nebude existovat žádný genderový rozdíl. CBF bude zacházet s muži a ženami stejně,“ uvedl prezident federace Rogério Caboclo v prohlášení na webu.

Podle něj budou Brazilky dostávat také stejné prémie jako muži za účast a výkony na velkých mezinárodních turnajích, jako jsou mistrovství světa nebo olympijské hry.

Brazilští fanoušci před zápasem s českou reprezentací v Praze
Brazilští fanoušci před zápasem s českou reprezentací v Praze

Platové nerovnosti mezi profesionálními hráči a hráčkami se začaly intenzivněji řešit poté, co ženský národní tým USA loni v březnu zažaloval americkou fotbalovou asociaci kvůli genderové diskriminaci ve výdělcích a pracovních podmínkách. Soud letos v květnu žalobu zamítl.

Australský fotbalový svaz loni v listopadu informoval o tom, že se dohodl s hráčskou unií na nové kolektivní smlouvě, která maže rozdíly mezi mužskou a ženskou reprezentací. K rovným platovým podmínkám přistoupily také asociace na Novém Zélandu nebo v Norsku.

Fotbalistky dostávají výrazně nižší odměny než muži. Na loňském MS ve Francii hrály po zvýšení dotace od FIFA o prémie v celkové výši 30 milionů dolarů, zatímco mužské týmy si v roce 2018 v Rusku rozdělily 400 milionů dolarů.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud