Bývalý svazový místopředseda Roman Berbr už dva měsíce sedí ve vazbě. Může přemýšlet o tom, jak tvrdě ho soud potrestá za údajné korupční jednání v českém fotbale. Síť podvodů, úplatků, zastrašování se dál rozplétá. MF Dnes přinesla další útržky z policejního spisu.
Deník Sport už před časem popsal, jak detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zdokumentovali „tunel“ za fiktivní semináře pro mládežnické trenéry. Plzeňský krajský fotbalový svaz, který Roman Berbr řídil z pozice předsedy, za ně zaplatil firmě 100čes Group, patřící bývalému sudímu Tomáši Grimmovi, 850 tisíc korun.
Přes bývalého fotbalistu Michala Káníka a sportovního ředitele Vyšehradu Romana Rogoze, další důležité a obviněné figury vyšetřovaného skandálu, se část z těchto zpronevěřených peněz dostala k Berbrovi.
MF Dnes to popsala na základě policejního spisu, do jehož části nahlédla. „Na benzince v Hořovicích,“ upřesňuje spis. Berbr pak následně vložil 105 tisíc na účet své dcery a 110 tisíc na účet Nikol Müllerové, k níž měl manžel bývalé rozhodčí Dagmar Damkové blízko.
Jiná příhoda: když Vyšehrad v sezoně 2018/2019 postupoval z ČFL do druhé ligy, přesvědčoval jeho sportovní ředitel Rogoz před zápasem s Litoměřickem Berbra, aby změnil nominaci rozhodčích. Pak slíbil, že jim koupí „sušenky a nescafé“. Vyšehrad vyhrál 7:1 a zajistil si v tomto utkání definitivně postup o patro výš.
Některé zápasy ale nedopadly tak, jak měly. Rozhodčímu Jiřímu Musilovi, kterého žádal o pomoc v zápase Vyšehradu s Chrudimí, pak Berbr řekl: „Já jsem nikdy neříkal, že chci, abys byl spravedlivej. Když k tomu teďkon takhle přistupuješ, to zase jsem zaskočenej trošku.“
Detaily fungování Berbrovy chobotnice se kupí, bývalý místopředseda fotbalové asociace a funkcionář Rogoz jsou ve vazbě, dva výtečníci (Káník, Grimm) byli propuštěni. Jistě ale nemusí jít o konečné číslo, vyšetřování probíhá a do policejní sítě se může lapit mnohem víc kousků.




