Volební boj o Čechy: Richter, nebo Šmicer. A střet „S“ o členy za ligu

Buď Fousek, nebo Poborský. To je hlavní téma čtvrteční valné hromady FAČR. V jeho závětří probíhají dva další vypjaté boje: o českého místopředsedu a o dva členy za ligu. Dá se říct, že oba z většího kopírují rozložení sil v bitvě o předsedu.
Vladimír Šmicer ustoupil z první linie a všechny síly napřel k tomu, aby se stal místopředsedou za Čechy. V téhle volbě je jedním ze spolufavoritů. Z opačného tábora mu však vyrostl velice silný protivník. Jan Richter, předseda chomutovského okresu a volební manažer hnutí ANO.
Úplný abecední seznam uchazečů o českého místopředsedu vypadá následovně: Michal Fischer, Martin Malík, Jan Richter, Rudolf Řepka, Vladimír Šmicer. S vědomím, že žádné rozdělení neplatí stoprocentně, je můžeme rozdělit na tábor Poborského (Fischer, Malík, Richter) a Fouskův (Řepka, Šmicer, Neumann). A protože žádná ze stran nechce třepit síly, každá vygeneruje svého lídra.
18 klubů první ligy 14 klubů druhé ligy 18 klubů ČFL 21 vybraných klubů divizí A, B, C 9 Krajských fotbalových svazů z Čech 11 Pražský fotbalový svaz 49 Okresních fotbalových svazů z Čech Vítěz potřebuje nadpoloviční většinu hlasů přítomných delegátů. |
Z Poborského okruhu se jeví jako nejsilnější právě Richter. Díky svým obsáhlým kontaktům z velké politiky si dokázal obstarat hlasy mezi fotbalovými delegáty. Nahrává mu, že Michal Fischer z Pražského fotbalového svazu není natolik výrazný kandidát a že ani Martin Malík nedokázal sehnat podporu. Stávající předseda asociace má ještě před samotnou volbou z boje vycouvat, to samé se čeká od Fischera.
V opačném táboře se to samé už stalo. Rudolf Řepka a Tomáš Neumann, parťáci z Fevoluce, ustoupili ve prospěch svého lídra. Takže tu je souboj Vladimír Šmicer versus Jan Richter. Kdo je favoritem v boji o 128 hlasů?
Zákulisí se shoduje, že Jan Richter. A to i navzdory tomu, že fotbalové hnutí má k lidem z politiky jistý odstup a nedůvěru. Jenže není tajemstvím, že v Čechách – a jedině tam se bude v téhle volbě rozhodovat – táhne větší silou Poborského parta.
Takže hlavní otázkou je, do jaké míry se bude volit přísně podle bloků. Jak moc bude platit, že ten, kdo jede s Poborským, hodí lístek Richterovi, a obdobně, z kolika procent se hlasy pro Fouska potkají s hlasy pro Šmicera.
Odpověď na tuto otázku? Spíš se má za to, že překryv bude významný. Už se sice ví o delegátech, kteří chtějí vyrovnávat – tedy předseda z jednoho tábora, český místopředseda z druhého – ale tento přístup má být spíš výjimkou.
18 klubů první ligy 14 klubů druhé ligy Vítězové potřebují nadpoloviční většinu hlasů přítomných delegátů, a to v pořadí podle počtu získaných hlasů až do počtu členů příslušného orgánu. |
Proto je pravděpodobnější, že zvítězí Richter, protože jeho podporovatelé mají v Čechách navrch.
Další vysoce prestižní střet přinese volba dvou členů za ligu. O dvě místa se abecedně ucházejí: Tomáš Bůzek, Martin Malík, Jiří Rýva, Dušan Svoboda, Adolf Šádek, Jaroslav Tvrdík.
Jestli se souboj Poborský versus Šmicer připodobňuje k duelu Sparta–Slavia, tady to platí podtrženě. Užší finále se týká dvojice Svoboda, Šádek na jedné straně a jednoho z červenobílého dua Tvrdík, Bůzek na druhé.
I tady se zdá, že favority je třeba hledat v Poborského křídle. Tvrdíkovi se podle zákulisních informací patrně nepodaří získat většinovou podporu a ve výkonném výboru zůstanou Svoboda se Šádkem.