Horké léto 1995: úplatky, odplata klubů, trest pro Berbra a derby u policie

Video placeholder
Fotbalové devadesátky (4. díl): Siegl a Šmicer v „doupěti“ Sparty
Roman Berbr (vpravo) a František Cipro u disciplinárky v horkém roce 1995
Benešovský mecenáš Miroslav Švarc
Slavoj Prokopec (vpravo) a Lubomír Puček u disciplinárky
Lubomír Puček, rozhodčí, jedna z hlavních postav Horkého léta 1995
Pavlín Jirků, rozhodčí, se kvůli zmrzačenému derby dostal až k výslechu na policii
Dlouholetý manažer Jiří Kubíček popsal mocenský systém bývalého místopředsedy FAČR i to, jak rozhodčí brali úplatky
16
Fotogalerie
Vstoupit do diskuse (2)

Zločin proti fotbalu! hřímal slávistický šéf Vladimír Leška. Rozhodčí Pavlín Jirků den předtím zmrzačil derby Slavia - Sparta (0:2). Bylo září roku 1995, nová sezona se teprve rozbíhala. A fanoušci do jednoho si připomněli nedávné léto protkané úplatkářskými aférami. Říkalo se mu a ještě téměř po třiceti letech říká Horké léto. To, v němž se prvně a výrazně objevilo také jméno Roman Berbr.

Šeptalo se leccos, naplno to pověděl až benešovský mecenáš Miroslav Švarc. Prý že za každý ligový zápas musel platit rozhodčím až 150 tisíc. Už tohle znělo šíleně, jiskrnější případy ještě měly přijít. A týkaly se i špiček českého fotbalu.

Než se to stalo, Švarcovu výpověď nepřímo potvrdil i Boris Korbel. Ten sice ve Slavii tehdy už dva roky nepůsobil, ale stejně jeho výrok zazvonil. „Přišel jsem do fotbalu a zjistil, že všichni, i Slavia, platí rozhodčí. Kdybych chtěl, mohl bych si tehdy koupit titul za nějakých třicet milionů ročně i s průměrnými hráči,“ prohlásil.

Tehdejší olomoucký manažer Jiří Kubíček nyní pro Sport vzpomíná. „Devadesátky, co se týká rozhodčích, začaly roztržením republiky a příchodem menších klubů, kterým někdo vnukl myšlenku: Musíte platit. To byl banditismus, největší ‚klondajk‘, systém Berbr.“ A přibližuje poměry. „V Olomouci se dávalo třicet tisíc, když jsme neprohráli. Doma i venku.“

Vlastimil Petržela, tehdy trenér Liberce, to po letech vtlačí do jedné věty. „Pomalu nebyl zápas, aby ho neovlivnil rozhodčí.“ Pak ještě připojí. „Ale to nebyli jenom rozhodčí, i někteří moji hráči si po zápase nakoupili auta. Strašně mě to ubíjelo, strašně jsem to nesl. Ale co s tím naděláte.“

Evžen Amler, tehdejší elitní sudí, k tomu teď podotýká. „Pokud byly v devadesátých letech úplatky i jinde ve společnosti – a lže ten, kdo tvrdí opak – bylo by naivní si myslet, že fotbalu se vyhnou. Lidé přišli k velkým penězům a najednou nevěděli, co s nimi.“

Puček a Berbr na indexu

Měl to být právě Kubíček, kdo prosadil v červnu 1995 ve výkonném výboru anketu o rozhodčích. Nikoli o jejich kvalitě, nýbrž morálce. Funkcionáři dostali papír s listinou, rozesadili se na jednání v Drnovicích, a

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuze (2)

Doporučujeme

Články z jiných titulů