Zločin i proti fotbalu... Stadion, kde začínal Součkův parťák, je v troskách

Video placeholder
Válka na Ukrajině: bývalý tenista brání vlast, pomáhají i čeští sportovci
Ruskými bombami zničený stadion v Černihivu, kde do velkého fotbalu nakukoval Andrij Jarmolenko
Ruskými bombami zničený stadion v Černihivu, kde do velkého fotbalu nakukoval Andrij Jarmolenko
Ruskými bombami zničený stadion v Černihivu, kde do velkého fotbalu nakukoval Andrij Jarmolenko
Ruskými bombami zničený stadion v Černihivu, kde do velkého fotbalu nakukoval Andrij Jarmolenko
Ruskými bombami zničený stadion v Černihivu, kde do velkého fotbalu nakukoval Andrij Jarmolenko
Ruskými bombami zničený stadion v Černihivu, kde do velkého fotbalu nakukoval Andrij Jarmolenko
Ruskými bombami zničený stadion v Černihivu, kde do velkého fotbalu nakukoval Andrij Jarmolenko
20
Fotogalerie
iSport.cz, rou
Fotbal
Začít diskusi (0)

Andrij Jarmolenko válí za West Ham mimo jiné s českými parťáky, jeho duše ale musí trpět tím, co za zprávy se valí z jeho vlasti. Ukrajina statečně čelí brutální ruské invazi, okupanti ale mají na svědomí nespočet lidských životů a celá zničená města... Mezi ně prakticky patří i Černihiv, odkud se do velkého fotbalu rozletěl právě spoluhráč Tomáše Součka, Vladimíra Coufala a Alexe Krále.

Z těch fotek ho určitě bodlo u srdce... Stadion Desny Černihiv, kde Jarmolenko nakoukl v 17 letech do ukrajinské první ligy, je podobně jako celé město téměř zničený, jedna z tribun zřejmě odnesla raketový útok, na hrací ploše zeje další kráter.

Ruské jednotky Černihiv poblíž ruských i běloruských hranic obléhaly a ostřelovaly, podle starosty bylo zabito na 700 lidí, více než polovina obyvatel z bezmála třísettisícového města uprchla, velká část jednoho z nejstarších slovanských měst byla zničena.

Andrij Jarmolenko se sice na konci roku 1989 narodil v tehdejším Leningradu, jeho rodiče ale byli Ukrajinci a do černigovské oblasti se také brzy po rozpadu Sovětského svazu vrátili. Malý Andrij s fotbalem začínal v místní sportovní škole a klubu Yunist, ve 13 zamířil do akademie Dynama Kyjev, ale nenaplňoval fyzické podmínky, tak se vrátil domů do Desny, kde pak také debutoval v lize.

V první sezoně naskočil do devíti zápasů a dal čtyři góly, v roce 2007 už zamířil zpět do Kyjeva - nejdřív do juniorky Dynama, pak do áčka, kde za devět let nastřílel 99 branek.

A pak už přes Dortmund zamířil do West Hamu, kde se potkal i s českými spoluhráči. Ti mu také vyjádřil podporu, když po začátku války znovu naskočil do zápasů Premier League a dal také důležitý gól do sítě Aston Villy.

Zprávy ze dne 4. března 2022

Ukrajina
4. března 2022 · 11:38

V sobotu to mohl být pro Andreje Ševčenka a jeho rodinu další klidný den v Londýně, kde bydlí. Jen pár dní po útoku na jeho rodnou Ukrajinu ale místo toho vyšel do ulic podpořit svou zemi, jejíž fotbalovou reprezentaci vede. A objímal se přitom vřele i s Andrewem Todosem. Novinářem a blogerem, tvůrcem podcastu Zorya Londonsk. Na Ukrajině v uplynulém roce žil, má v zemi kořeny, i když se narodil v Británii. „Moji krajané jsou velmi hrdí a cítí, že fotbalová komunita je v tuto chvíli na jejich straně,“ říká v rozhovoru pro iSport TV. Podívejte se...

Video placeholder
Mundial: Podpora i z Česka je úžasná, říká novinář. Co válka a ukrajinští sportovci?
Rusko
4. března 2022 · 11:21

Mezinárodní cyklistická unie UCI schválila žádost ruského jezdce Pavla Sivakova o změnu občanství. Závodník stáje Ineos Grenadiers bude nově reprezentovat Francii, kde dlouhodobě žije. Za novou vlast může startovat i na mistrovství světa a olympijských hrách. Čtyřiadvacetiletý Sivakov se narodil v Itálii ruským rodičům, kteří byli rovněž cyklisty. Od jednoho roku vyrůstal ve Francii, dosud ale reprezentoval Rusko. „Už nějakou dobu jsem se chtěl stát Francouzem a měl podanou žádost u UCI, ale vzhledem k tomu, co se momentálně děje na Ukrajině, jsem to chtěl urychlit,“ řekl Sivakov.

Rusko
4. března 2022 · 11:10

Z Kontinentální hokejové ligy odcházejí kvůli ruské invazi na Ukrajinu po startu play off další zahraniční hráči. V Ufě skončili po útočníkovi Markusi Granlundovi další tři Finové a také dánský obránce Philip Larsen.  Olympijský vítěz z Pekingu Granlund opustil Ufu už před středečním vstupem týmu do bojů o Gagarinův pohár. Larsen s brankářem Juhou Metsolou a dalšími úřadujícími olympijskými šampiony útočníky Sakarim Manninenem a Teemu Hartikainenem se rozhodli odejít po úvodním čtvrtfinálovém utkání s Novosibirskem (2:1).

Rusko
4. března 2022 · 10:27

Po celé Evropě je na stadionech vidět solidarita s Ukrajinou, která se brání proti nepřátelské invazi. A jak to vypadá v Rusku? O ukrajinskou vlajku tam nezavadíte, o mnohém vypovídá transparent vyvěšený na tribuně při včerejším utkání play off hokejové KHL mezi CSKA Moskva a Jaroslavlí. „Za Rusko! Nacismus neprojde.“ Odpovídá způsobu, jakým o válce informuje ruská propaganda. Tedy, že se snaží Ukrajinu denacifikovat.

Za Rusko. Nacismus neprojde. Takový transparent vyvěsili fanoušci CSKA Moskva při zápase play off KHL.
Za Rusko. Nacismus neprojde. Takový transparent vyvěsili fanoušci CSKA Moskva při zápase play off KHL.
Důležitý moment
Rusko
4. března 2022 · 05:00

Vydali se vyrazit do Ruska vydělat miliony, jenže teď jsou z nich rukojmí ruského systému. Cizinci v KHL cítí v zemi agresora Putina takřka beznaděj a dumají, jak se co nejrychleji dostat domů? Kluby jim ale nechtějí ukončit smlouvy! Finský gólman Nižněkamsku Frans Tuohimaa uvedl, že nejhůř se mají jeho čeští spoluhráči.Více čtěte ZDE>>>

Zprávy ze dne 3. března 2022

Rusko
3. března 2022 · 20:39

Letošní mistrovství světa basketbalistek bylo dnes rozlosováno, i když mezinárodní federace FIBA zatím nerozhodla, kdo na šampionátu nahradí Rusko. Sborná byla z turnaje vyloučena kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Světový šampionát se bude hrát od 22. září do 1. října v Austrálii. Podle serveru insidethegames by Rusky mohlo ve skupině A nahradit Portoriko, které za ním skončilo v únorovém kvalifikačním turnaji na posledním čtvrtém místě.

Rusko
3. března 2022 · 19:12

Fotbalový útočník Jan Kuchta má za sebou nepovedenou soutěžní premiéru v dresu Lokomotivu Moskva, kam přestoupil v lednu z pražské Slavie. Jeho tým utrpěl v osmifinále Ruského poháru domácí debakl 0:4 s druholigovým Jenisejem Krasnojarsk. Kuchta odehrál 80 minut.

Rusko
3. března 2022 · 18:22

Po německém trenérovi Danielu Farkem opustilo tým Krasnodaru kvůli ruské invazi na Ukrajinu také osm zahraničních fotbalistů. Šestý celek nejvyšší soutěže na svém webu oznámil, že na žádost hráčů přerušil jejich angažmá. Fotbalisté opustili Krasnodar a mají trénovat individuálně s tím, že jejich smlouvy jsou dál platné. Mezi osmičkou fotbalistů jsou bývalý bundesligový hráč Kolumbijec Jhon Córdoba, čtyřnásobný francouzský reprezentant Rémy Cabella či dlouholetá opora švédského národního týmu Viktor Claesson.

Rusko
3. března 2022 · 17:38

Ruský fotbalový svaz se odvolá proti vyloučení ruských klubů a reprezentací ze soutěží FIFA a UEFA k Mezinárodní sportovní arbitráži v Lausanne. Informovala o tom agentura Reuters. Mezinárodní federace vyřadily Rusko na začátku týdne kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Ruský svaz v prohlášení uvedl, že podá jednu žalobu na dva řídící orgány, tedy na FIFA a UEFA. Bude požadovat, aby ruské mužské i ženské národní týmy mohly hrát mezinárodní zápasy včetně nadcházejícího play off kvalifikace o postup na mistrovství světa v Kataru. V něm měla sborná 24. března v semifinále nastoupit doma proti Polsku a v případě vítězství vyzvat v dalším zápase jednoho z dvojice Švédsko - Česko.

Ukrajina
3. března 2022 · 17:37

České biatlonistky dnes v závodě štafet Světového poháru ve finském Kontiolahti nastoupily se žlutomodrými čelenkami a čepicemi na podporu Ukrajiny. „Chceme vyjádřit podporu napadené Ukrajině a ukrajinským kamarádům, kteří tu teď s námi nemohou závodit. Je to jen malé gesto, ale věříme, že v této situaci je každá forma podpory a pomoci potřebná a důležitá.“

 

Biatlonistka Lucie Charvátová nastoupila s ukrajinskými barvami na hlavě
Biatlonistka Lucie Charvátová nastoupila s ukrajinskými barvami na hlavě
Markéta Davidová s ukrajinskou čepicí v závodě štafet
Markéta Davidová s ukrajinskou čepicí v závodě štafet
Ukrajina
3. března 2022 · 17:27

Bývalý ukrajinský světový rekordman ve skoku o tyči Sergej Bubka by měl ve své vlasti koordinovat a řídit humanitární pomoc Mezinárodního olympijského výboru. Dlouholetý předseda ukrajinského olympijského výboru zamíří na žádost předsedy MOV Thomase Bacha do Lausanne, aby se ujal rozdělování prostředků z Fondu solidarity.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů