Jan Podroužek
31. prosince 2022 • 05:00

Fotbaloví velikáni na odpočinku: závislosti, rakovina i pád z okna

Vstoupit do diskuse
2
 • Video se připravuje ...

  Pelé je další z obrovských osobností fotbalové historie, po které se truchlí. Proto se sever iSport.cz rozhodl připomenout si v těchto časech i ostatní velikány, u nichž opravdu je na co vzpomínat, a jejichž jména nikdy nezaniknou. Jsou mezi nimi hrdinové neporazitelného Maďarska, spolutvůrce totálního fotbalu i poklad Československa.

 • SÁNDOR KOCSIS

  Maďarsko, útočník
  Nejvýznamnější působení: Ferencváros, Honvéd, Barcelona
  Úmrtí: 22. července 1979 v Barceloně, 49 let
  Příčina: pád z okna

  Patřil k nejvýraznějším postavám neporazitelného maďarského výběru, kterému k naprosté dokonalosti chyběla jen jedna věc – výhra na mistrovství světa. Bolestnou prohru jim v roce 1954 ve finále uštědřili Němci, Sándor Kocsis se ale stal na tomto šampionátu s jedenácti góly nejlepším střelcem, pověstná byla hlavně jeho schopnost skórovat hlavou. Kvůli režimu v Maďarsku emigroval a později se i na žádost Ladislava Kubaly stal hráčem Barcelony, s níž vyhrál dva španělské tituly. Po kariéře ve městě založil se ženou kavárnu Zlatá hlava, zlomila ho ale leukémie a rakovina. Zemřel v 49 letech na následky pádu z okna čtvrtého patra barcelonské nemocnice. Kvůli hlubokým depresím se spekuluje, že šlo o sebevraždu, ačkoliv příčina nebyla nikdy zjištěna.

  Sándor KocsisFoto profimedia.cz

 • GEORGE BEST

  Severní Irsko, útočník
  Nejvýznamnější působení: Manchester United
  Úmrtí: 25. listopadu 2005 v Londýně, 59 let
  Příčina: plicní infekce a celkové selhání organismu

  Jeho skon byl nesmírně krutý, na svou žádost dokonce nechal bulvární deník News of the World zveřejnit svou fotografii z nemocnice se ztrápenou tváří, pokročilou žloutenkou a se vzkazem světu: Nezemři jako já. Celkové selhání organismu způsobilo silné pití, ke kterému inklinoval už za svých slavných fotbalových časů v Manchesteru United. Stal se jednou z prvních ikon sportu, o které se vědělo, jak se oddává divokým večírkům. V roce 1968 získal Zlatý míč, s United dvakrát vyhrál anglický titul a jednou i Pohár mistrů, ve finále proti Benfice se zapsal mezi střelce.

  V roce 1968 vyhrál George Best Zlatý míč. Byl nositelem slavného čísla 7 a patří mezi nejlepší fotbalisty historieFoto Profimedia.cz

 • FERENC PUSKÁS

  Maďarsko, útočník
  Nejvýznamnější působení: Honvéd, Real Madrid
  Úmrtí: 17. listopadu 2008 v Budapešti, 79 let
  Příčina: horečka a zápal plic

  Kolega Sándora Kocsise z výjimečné maďarské reprezentace. Stal se legendou Realu Madrid, s nímž vyhrál pětkrát ligu a třikrát Pohár mistrů. Nezapomenutelné bylo především jeho představení ve finále v roce 1960, kdy při výhře nad Eintrachtem Frankfurt vstřelil čtyři góly a kolega Alfredo Di Stéfano tři. Tuto soutěž navíc vyhrál i jako trenér Panathinaikosu v roce 1971. FIFA po něm na jeho počest pojmenovala anketu o nejhezčí gól roku. Na sklonku života trpěl Alzheimerovou chorobou, příčinou úmrtí byl nakonec silný zápal plic.

  JAK TO BYLO: Před deseti lety zemřel “cválající major” Ferenc Puskás
  Video se připravuje ...

 • EUSÉBIO

  Portugalsko, útočník
  Nejvýznamnější působení: Benfica
  Úmrtí: 5. ledna 2014 v Lisabonu, 71 let
  Příčina: selhání srdce

  Portugalsko v té době na reprezentační úrovni téměř neexistovalo, na všech významných šampionátech chybělo, až na jeden. V roce 1966 dotlačil Eusébio svůj tým až k bronzu, byl s devíti góly nejlepším střelcem světového šampionátu. Vítěz Zlatého míče a nepřekonatelná persona Benfiky, s níž získal jedenáct ligových titulů a v roce 1962 s ní vyhrál i Pohár mistrů. Během svého života byl blízkým přítelem Josefa Masopusta, za nímž přijel do Prahy na jeho osmdesátiny. Zemřel v domácím léčení na selhání srdce.

  V 71 letech dnes zemřel legendární portugalský fotbalista Eusébio, držitel Zlatého míče z roku 1965 a bronzový medailista z mistrovství světa v roce 1966. Příčinou úmrtí byla podle Benficy Lisabon, za kterou hrál patnáct sezon, srdeční zástava.Slavný fotbalista se v poslední době potýkal se zdravotními problémy. Během návštěvy předloňského mistrovství Evropy v Polsku prodělal mozkovou příhodu.Foto EPA

 • ALFREDO DI STÉFANO

  Argentina/Španělsko, útočník
  Nejvýznamnější působení: Millonarios, Real Madrid
  Úmrtí: 7. července 2014 v Madridu, 88 let
  Příčina: infarkt

  Narodil se v Argentině, kde začal svou kariéru na klubové i reprezentační úrovni, hrával po své emigraci i za Kolumbii. Největší slávy se ale dočkal po přestupu do Realu Madrid, kde strávil jedenáct let. Dva Zlaté míče, osm titulů, pět triumfů v Poháru mistrů. Úspěšně pak jako kouč působil ve Valencii, s níž taky vyhrál španělskou ligu a Pohár vítězů pohárů. K jeho úspěchům patří jistě i to, že vychoval svých šest dětí. Ve stáří se o něho pokoušel infarkt, první přežil, druhý v létě 2014 už bohužel ne.

  Legendární argentinsko-španělský fotbalista Alfredo di Stéfano na snímku z roku 2010Foto EPA

 • JOSEF MASOPUST

  Československo, záložník
  Nejvýznamnější působení: Dukla
  Úmrtí: 29. června 2015 v Praze, 84 let
  Příčina: Parkinsonova choroba, nemoc

  I Československo mělo svou legendu, kterou uctíval a miloval svět. Dokonce těsně před jeho smrtí navštívil Josefa Masopusta v jeho dejvickém bytě Michel Platini. Taky se traduje historka, že když ho sanitka převážela z nemocnice do domácího léčení, vzala to cestou schválně přes Julisku tak, aby si velikán mohl naposledy prohlédnout stadion, kde válel, a kde mu před branou stojí socha. Vyhrál Zlatý míč, reprezentaci dotlačil ke stříbru na mistrovství světa v Chile, s Duklou získal sedm titulů a vedl s ní nádherné bitvy v evropských pohárech. Později jako trenér uchvátil titulem se Zbrojovkou Brno.

  Josef Masopust (vpravo) přebírá Zlatý míč za rok 1962Foto Profimedia.cz

 • JOHAN CRUIJFF

  Nizozemsko, záložník
  Nejvýznamnější působení: Ajax, Barcelona
  Úmrtí: 24. března 2016 v Barceloně, 68 let
  Příčina: rakovina plic

  Jeho nejbližší ho znají neustále s cigaretou v puse, ale s těmi seknul, když kvůli nemoci v devadesátých letech prodělal operaci, začal místo toho cucat lízátka a dokonce se pak zúčastnil reklamní kampaně proti kouření, to se mu ostatně stalo osudným… Ale teď k jeho úspěchům a vůbec významu pro světový fotbal. Nizozemskou reprezentaci povýšil v sedmdesátých letech mezi nejlepší výběry světa, dvakrát byli Holanďané ve finále světového šampionátu, dvakrát bohužel neuspěli. Nizozemských titulů získal celkem devět, jeden s Feyenoordem a osm s Ajaxem, třikrát vyhrál Pohár mistrů, třikrát dostal Zlatý míč. Uspěl i v Barceloně jako hráč a ve svých osudových klubech zářil později i jako kouč. Podílel se na vývojových a výchovných metodách, které pomohly utvářet moderní obraz hry, nejvýznamnější je jeho pomoc při převratu jménem totální fotbal. Dodnes je právě kvůli svému odkazu považován za jednu z nejvýznamnějších osobností fotbalových dějin.

  Fotbalová hvězda Johan CruijffFoto Profimedia.cz

 • RAYMOND KOPA

  Francie, záložník
  Nejvýznamnější působení: Remeš, Real Madrid
  Úmrtí: 3. března 2017 v Angers, 85 let
  Příčina: na žádost rodiny nikdy nezveřejněna

  První opravdová hvězda francouzského fotbalu, nejen pro jeho malý vzrůst se mu říkalo Napoleon fotbalu. V roce 1958 získal Zlatý míč poté, co reprezentaci dovedl na mistrovství světa k bronzu, už tehdy byl významnou postavou Remeše, s níž si došel celkem pro čtyři domácí tituly. Pamětníci na něj vzpomínají jako na nesmírně kritického a tvrdého spoluhráče, který nešel pro ostrá slova daleko. „Ale my to přijímali, protože to šlo od něj,“ vážili si ho. V Realu Madrid vyhrál dvakrát španělskou ligu a třikrát po boku Di Stéfana nebo Genta slavil triumf v Poháru mistrů.

  Francouzský fotbalista Raymond Kopa v akci v roce 1956Foto Profimedia.cz

 • DIEGO MARADONA

  Argentina, záložník
  Nejvýznamnější působení: Boca Juniors, Barcelona, Neapol
  Úmrtí: 25. listopadu 2020 v Tigre, 60 let
  Příčina: infarkt

  Svět se ten den úplně zarazil, jako by se stalo něco, co nešlo přijmout. Zemřel božský Diego… Miláček Argentiny, pro niž vyhrál mistrovství světa 1986 a dal na něm nespravedlivý a pak i nejkrásnější gól, došel svému konci na infarkt po opravdu bujarém životě, v němž ho pronásledovala silná závislost na drogách. Neapol přeměnil z italské Popelky v jeden z nejlepších evropských týmů, dvakrát ji dovedl k titulu a jednou k vítězství v Poháru UEFA. Ještě víc než fotbalové úspěchy na něm „jeho“ lid oceňoval sounáležitost s chudými vrstvami i proto, že z nich sám pocházel. Kritizoval například katolickou církev, že své bohatství nevyužívá ve prospěch potřebných, často taky vzpomínal mrtvé argentinské vojáky ve válce o Falklandy.

  Božský Diego Maradona byl jedním z nejlepších fotbalistů všech dob.Foto ara

 • PAOLO ROSSI

  Itálie, útočník
  Nejvýznamnější působení: Juventus, Vicenza, AC Milán
  Úmrtí: 9. prosince 2020 v Sieně, 64 let
  Příčina: rakovina plic

  Itálie měla mnoho legend, ale tahle snad mezi všemi vyniká. Třeba za to, že Itálii po 48 letech čekání dovedl v roce 1982 k titulu mistrů světa, dostal Zlatý míč. Byl obávaným střelcem Juventusu, s nímž vybojoval celkem šest trofejí, válel i ve Vicenze nebo krátce v AC Milán. Nevyhnul se mu skandál, kvůli němuž musel na dva roky přerušit kariéru a přišel kvůli tomu třeba i o EURO 1980, když se měl ještě coby hráč Perugie podílet na ovlivňování zápasů, případ byl znám pod přezdívkou Totonero. Svou vinu vždy popíral. Zemřel na rakovinu plic, jeho pohřbu se zúčastnilo tisíce Italů, zároveň ale skupina zlodějů využila příležitosti a vykradla mu ten den jeho dům v Bucině.

  Paolo Rossi pózuje s dresem AC MilánFoto profimedia.cz

 • GERD MÜLLER

  Německo, útočník
  Nejvýznamnější působení: Bayern
  Úmrtí: 15. srpna 2021 ve Wolfratshausenu, 75 let
  Příčina: Alzheimerova choroba

  Kdybyste ho i v dobách jeho největší slávy potkali na ulici, řekli byste si, co je to za zavalitého chlapíka. Ale když zabral, lítaly od něj trsy trávy, jaké zrychlení měl. Dokonce i Franz Beckenbauer občas vzpomínal, jak nebyl schopen Gerda Müllera bránit na trénincích. Je autorem několika střeleckých rekordů, stal se mistrem Evropy, mistrem světa, čtyřnásobným ligovým šampionem, trojnásobným vítězem Poháru mistrů, držitelem Zlatého míče… Po kariéře upadl do podobných problémů, jaké si přivodil třeba George Best, tedy do těžkého alkoholismu, z něho se ale i za pomoci drahých kamarádů z Bayernu dokázal vyléčit. Zlomila ho až Alzheimerova choroba.

  Legendární kanonýr Gerd Müller zemřelFoto Twitter

 • PELÉ

  Brazílie, útočník
  Nejvýznamnější působení: Santos
  Úmrtí: 29. prosince 2022, 82 let
  Příčina: rakovina, selhání organismu

  Zatím poslední ze všech velikánů, po němž se teď truchlí. Dlouho bojoval s rakovinou, která mu v poslední fázi silně postupovala tělem. Jeho osudovým klubem byl Santos, v němž hrával nepřetržitě osmnáct let, získal s ním šest titulů, dvakrát Pohár osvoboditelů a jednou Interkontinentální pohár, ve své kariéře nastřílel uctivých 1284 branek. Nikdo jiný nevyhrál jako hráč třikrát mistrovství světa, jemu se to podařilo v letech 1958, 1962 a 1970. Získal naprosto nebývalý celosvětový věhlas, klaněly se mu jeho slavní vrstevníci, Franz Beckenbauer ho označil za nejlepšího fotbalistu všech dob, Bobby Moore za nejkomplexnějšího, jeho blízký přítel Josef Masopust zase s nadsázkou tvrdil, že ho viděl jednou udělat nějakou věc špatně – hodit aut… Pronikl i do politiky, byl brazilským ministrem sportu, získával postupně i další ocenění jako třeba nejlepší sportovec dvacátého století od Mezinárodní olympijského výboru.

  Legendární brazilský fotbalista PeléFoto Profimedia.cz

Vstoupit do diskuse
2

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Nominace Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga * Program MS v hokeji

Články odjinud


Články odjinud