Fenomén Pelé: chudák, který v životě vyhrál. Zajatec politiků, vydělal balík

Edson Arantes do Nascimento, neboli Pelé – fotbalový génius, jehož věhlas přesáhl hranice sportu, kontinentů i století. Jak téhle magické nadčasovosti a nesmrtelnosti docílil? „Může za to Bůh,“ odpověděl by. Je to jen částečná pravda.
Když se narodil, nebyla televize, mobilní telefony, ani sociální sítě. Dnes máme iphony, umělou inteligenci, facebook, instagram, twitter.
Leč jedno přežívá: láska, obdiv a úcta k němu, k Pelému. Pravda, nynější počítačová mládež ho zná především skrz playstation, kde ve hře FIFA plní roli ikony s nejlepším hodnocením. Ale i to je kumšt. Kdo to dokázal?
Proč je tím vyvoleným zrovna on?
Rébus můžeme začít rozplétat v londýnské Halcyon Gallery na výstavě Pelého portrétů na počest jeho pětasedmdesátých narozenin. Mezi exempláři nescházela ani podobizna od Andyho Warhola, svérázného otce pop-artu.
Oslavenec byl na místě. Štáb americké zpravodajské stanice CNN také.
Jak se vám líbí expozice?
„Formy prezentace jsou různé, ale poselství je vždy stejné: to je ten chudák, který v životě vyhrál,“ odvětil Pelé s odzbrojujícím úsměvem.
Nebo se můžeme obrátit na německého filmového režiséra Wernera Herzoga. „Pelé? Ten kluk mě okamžitě okouzlil. Santos vyhrál v Mnichově 9:1. Sázeli jeden gól za druhým a já viděl něco jako kouzlo, kluka, který dával góly a na hřišti dělal věci, o kterých jsem si nikdy nemyslel, že by byly možné. Naprosto kouzelné. Pořád to ve mně zůstává.“
Speciální magazín o Pelém najdete od pátku 13. ledna na iKiosek.cz.
Parádní góly, nevídané přihrávky, filigránské finty, překvapivé patičky, akrobatické nůžky či loby na míru – z téhle bonboniéry všichni rádi mlsali. Ale jen to by k nesmrtelnosti nestačilo.
Tak co tedy?
Nápovědu poskytla slova z londýnské galerie