Převratné změny by přinesla reorganizace nižších soutěží, které plánuje tuzemská fotbalová asociace. Ať už jde o případné zrušení B tříd, nebo vůbec celkové přeskupení. Jenže krom jiného se chystaný projekt musí vyrovnat s rozdíly ve velikosti a počtem klubů i hráčů jednotlivých krajů. „U nás máme plný stav a změny v tuto chvíli nepotřebujeme. Zrušit B třídu a čtvrtou třídu je nesmysl,“ říká v rozhovoru pro server iSport.cz Tomáš Neumann, člen Výkonného výboru FAČR a šéf Středočeského krajského fotbalového svazu, jenž patří mezi nejsilnější. „Všechny soutěže obsazené,“ tvrdí ve zvláštním boxu jeho kolega z jihu Moravy Vladimír Kristýn. „Pokud s nimi ale v přiměřené době nic neuděláme, nebude mít za chvíli fotbal kdo hrát,“ varuje zároveň v dalším díle ze série textů věnujících se uvažované reformě.
Pane Neumanne, reforma nižších soutěží má být navázána na změny v těch profesionálních, v jakém konkrétním stavu tedy nyní návrh na reorganizaci je?
„Nejdříve je třeba říci, že reorganizace vyvolala ve fotbalovém hnutí velkou vlnu obav, a to zejména špatnou komunikací z naší strany, ze strany FAČR. Za to bych se všem rád omluvil. Musíme si říci, že fotbal nějakou změnu struktury potřebuje, ale po důkladné analýze prostředí, a ne od stolu. To znamená, že nejdříve potřebujeme analýzu prostředí profesionálního fotbalu, pak ČFL a divize, MSFL a divize, krajských soutěží a okresních soutěží. Dále musíme vzít potaz další hlediska jako sportovní, ekonomické, legislativní nebo personální. Je toho opravdu hodně. Až dojde k potřebné analýze a vyhodnocení hledisek, můžeme myslet na realizaci. Dle tohoto všeho vidíte, že reorganizace může proběhnout až v rámci budoucích let. Nějaký rok to trvat bude...“
Jak dlouho to odhadujte?
„Myslím, že správný čas nastane za dva tři roky, ale také možná za čtyři pět let. Možná nás k tomu donutí vývoj, protože kluby prostě budou dál ubývat a budeme muset reformu udělat dříve. To samozřejmě mluvím o krajské a okresní úrovni. Na té vyšší je důležité zvážit sportovní a výkonnostní hledisko soutěže.“
Když to vezmeme optikou Středních Čech: v jaké míře reorganizaci potřebujete vy?
„Ve Středočeském kraji máme plný stav a jakékoliv změny jsou v tuto chvíli neaktuální, nepotřebujeme je. Podle návrhu, který byl podán, bychom ale přitom museli zrušit B třídu a čtvrtou třídu, což je nesmysl. Pokud bychom měli týmy posunout na A třídy, z krajského přeboru by padala polovina mužstev. B tříd máme pět, možná bychom je rádi stáhli třeba na čtyři. Naopak v takovém Karlovarském kraji nebo v jiných menších krajích dneska mají třeba jednu B třídu a není pro ně problém o ni přijít. Pro nás by to bylo fatální a třeba pro Prahu taky. Středočeský kraj je tedy něco úplně jiného než mnohé další kraje, například se zmíněným s Karlovarským ho nemůžeme srovnávat.“
Nakolik má tedy reforma podle vás podporu, a nakolik jsou kraje, okresy či kluby proti?
„Nyní jsou proti ní zejména kluby. Na regionální komisi, jejímiž členy jsou předsedové jednotlivých krajských fotbalových svazů, jsou na to dva názory. Malým svazům reorganizace na krajské a okresní úrovni vesměs nevadí. Dovedou si ji stejně jako některé okresy představit, zejména ty, jimž už teď chybí kluby k naplnění všech soutěží. U velkých, včetně Středočeského krajského fotbalového svazu, je v tuto chvíli navrhovaná verze reorganizace neuskutečnitelná. A myslím, že ji nepotřebuje ani Praha, Jihočeši, Jihomoravský kraj. Větší problém než na okresech a krajích vidím v soutěžích řídících komisí Čechy a Morava. Tam jsou kluby v drtivé většině proti. K zeštíhlení by přitom mělo dojít i v třetích ligách a divizích. Jenže bychom tam podle mě naráželi na zvýšené náklady kvůli cestování. A pokud se zruší i jedna divize nebo B třídy, dál porostou. Už teď jsou velké a bojují s nimi všechny kluby. To je taky potřeba brát v potaz, i v našem kraji.“
Lze vzhledem k rozdílům mezi jednotlivými kraji očekávat, že nový systém bude mít výjimky?
„Nechci předbíhat, ale určitě se o tom bude diskutovat. A budeme hledat taková východiska, aby byla řešení přijatelná jak pro malé kraje, tak pro velké. Nikdo neřekl, že změna struktury soutěží proběhne od příští sezony. Bude se o tom muset určitě diskutovat, budou padat návrhy, a myslím, že ten, kdo soutěž organizuje, tedy řídící orgán, by měl mít hlavní slovo. V úvahu při tom musíme brát další faktory. Například ve třetí lize jsou béčka, která mají rozvíjet fotbalisty, aby se rozehráli. Jde o to, aby neexistovala soutěž, ve které budou dvě třetiny béček, budou se obávat sestupu a budou za ně nastupovat hráči z áčka místo mladých hráčů. Sportovní hledisko musíme zohlednit i v tomhle směru. Nejde ani říct: Zrušíme jednu skupinu ČFL a zůstanou nám tam jenom béčka. To nikdo nechceme.“
Jakou motivaci pro reorganizaci nižších soutěží můžete mít i vy?
„Motivací je několik. Určitě je to celkově úbytek hráčů v dospělé kategorii. V okresních soutěžích se ve velkém množství setkáváme s fotbalisty 40+. Dále je to úbytek klubů. Geograficky se život v České republice mění. Lidé se hojně stěhují do měst a společenský či sportovní život na vesnicích upadá. Je to logický vývoj, když si srovnáme jednotlivé země v Evropě, na počet obyvatel mají vesměs klubů méně. U nás už je to také znát, vidíte hřiště, která jsou zarostlá, jsou tam opuštěné brány. O kluby budeme přicházet a budeme jich mít méně. S tím, že se to třeba úplně neprojeví na členské základně. A v neposlední řadě je tu i ekonomická situace. Náklady klubů rapidně stoupají a podpora sportu naproti tomu klesá…“
Pokud jde o zrušení B tříd, ale i obecně: nakolik vnímáte obavy klubů, že se ocitnou v soutěžích, které nebudou odpovídat jejich kvalitě? Ať už ve smyslu, že bude nižší, nebo vyšší?
„Může se to stát, ale logicky pokud začneme shora ubírat, budeme dostávat větší kvalitu dolů. Je nutné dobře nastavit sportovně-výkonnostní hledisko. Samozřejmě se také se může stát, že propadnete někam, kde budete vyhrávat o deset gólů, najednou budou ohromné výkonnostní rozdíly. To nám asi ukáže až praxe.“
Soutěže v Česku nyní | Po přejmenování |
1. liga | 1. liga |
2. liga | 2. liga |
ČFL + MSFL | 3. liga |
Divize | 4. liga |
Krajské přebory | 5. liga |
I. A třída | 6. liga |
I. B třída | - |
Okresní přebory | 7. liga |
III. třída | 8. liga |
IV. třída | 9. liga |
Jaké největší obavy cítíte ze strany klubů ve vašem kraji?
„Nejvíc řešily to, aby se vše nespustilo hned teď. Pak by všichni od září, od prvního kola, hráli v podstatě o záchranu. Protože se může stát, že v soutěžích zůstane polovina stávajících týmů a půlka bude padat. A to druhé asi nikdo nechce... Je to největší problém, klíčová věc. Strašák pro kluby, že by spadly o patro níž. Ruku v ruce s tím jdou finance. Kluby argumentují, že mají na danou soutěž garantované partnery, a kdyby šly dolů, tak o ně přijdou. Ale bude to bohužel realita, to víme.“
Předpokládáte, že ještě přibude emocí, pokud se přece jen start reorganizace přiblíží?
„Nemyslím si to. Na komisi pro regionální fotbal a i ve výkonném výboru se k tomu přistupuje velice opatrně. Vnímáme problémy, chceme vše vyřešit po důkladné analýze a diskusi. Změna struktury opravdu neproběhne hned.“
Očima Vladimíra Kristýna, šéfa Jihomoravského krajského fotbalového svazu, člena Výkonného výboru a Komise pro regionální fotbal FAČR |
Chybí mi zájem vyšších pater „U nás vše v podstatě začalo, protože nás stav soutěží společně s Moravskoslezským krajem trápí. Může to vypadat kuriózně, protože máme všechny obsazené, takže bychom to na první pohled nemuseli řešit. Ale jsme si samozřejmě vědomi toho, že bude čím dál tím těžší naplnění soutěží udržet, to sledujeme i na vývoji v jiných krajích. Vycházím také ze zkušeností předsedy vesnického oddílu, vidím, jakého věku jsou hráči v okresním přeboru. Ano, může být logický a přirozený vývoj, že klubů ubývá a máme jich v porovnání s ostatními státy moc, ale donedávna byl trend takový, že v každé vesnici fotbal byl a lidé ho brali jako součást kultury. Na Moravě to zatím vypadá tak, že si okresy a kraje reorganizaci přejí, ale vyšší složka v hierarchii, to znamená divizní kluby a MSFL, jí nakloněny nejsou. Diskuse o reformě ještě potrvá. Stávající dohady kolem ní mohou být dány složitějším přenosem informací nebo jinou interpretací, v každém případě je zřejmé, že se vše musí lépe přenést do fotbalového hnutí a prodiskutovat to v něm. Teprve poté bude jasné, jestli má reorganizaci vůbec smysl dělat, nebo ne. Proto byly mimo jiné svolávány aktivy krajů a okresů napříč celým územím republiky. Hovoří se také o tom, že by jednotlivé kraje v rámci svých valných hromad měly v příštím roce říci, zda reorganizaci podporují. Můj názor je takový, že by se uskutečnit měla. Pokud se soutěžemi v nějaké přiměřené době nic neuděláme, nebude mít za chvíli fotbal kdo hrát. Chybí mi zájem vyšších pater nebo klubů, které si třeba úplně neuvědomují, odkud berou hráče. Až spodní patra úplně vyčerpají, pak bude nejnižší soutěží – když to přeženu – krajský přebor.“ |