Stoper dlouhán, gólman obr. Jenže ve fotbale centimetry nemusí být někdy nic platné. Lionel Messi se svými 168 centimetry byl ve středu večer tam, kde nebyli oni a hlavičkou zpečetil výsledek finále Ligy mistrů.
Útočník Barcelony se definitivně zařadil mezi malé velikány. Těm zatím suverénně vládne jeho krajan Diego Maradona.
To, že Messi dal gól hlavou, není tak důležité, je to spíš taková třešnička na dortu. Argentinský útočník musel v dospívání brát růstový hormon, aby to dotáhl alespoň na 168 centimetrů. Léčebnou kůru mu kdysi zaplatila Barcelona. Dluh jí kanonýr už dávno splatil.
Podobným zabijákem, jako je dnes Messi, byl v nedávné minulosti třeba Romário, brazilský mistr světa z roku 1994. Shodou okolností měří stejně jako Argentinec a před lety se ke slávě prostřílel také v dresu Barcy.
Jasnou jedničkou mezi malými hráči je ale Diego Maradona, světový šampion z roku 1986 a stříbrný z MS 1990, současný kouč reprezentace Argentiny. Také hrál v Barceloně! Největší slávu ale zažil v Neapoli, kterou dovedl k mistrovským titulům a výhře v Poháru UEFA.
Společně s brazilskou legendou Pelém (ten měří 173 cm) a nizozemským útočníkem Johannem Cruijffem (ten zase 180 cm) je Maradona považovaný za nejlepšího fotbalistu historie a na proslulosti mu neubral ani gól rukou ve čtvrtfinále MS v roce 1986 nebo problémy s drogami.
Rychlost, obratnost, přehled, skvělá kopací technika – to je jen pár příkladů zbraní, jimž fotbaloví „trpaslíci“ od Maradony po Messiho bojovali a bojují proti urostlým soupeřům.
„O dvacet centimetrů vyšší a dvacet kilo těžší soupeř vás sfoukne jako pírko. Takže si ho nesmím moc pustit k tělu. Musím být ve všem o krok napřed. Jinak bych proti hráčům často o hlavu větším neměl šanci,“ říká o svém způsobu hry Andrés Iniesta, který ve středu v dresu Barcelony (zase španělský velkoklub) odehrál úžasný zápas proti Manchesteru United.
I český fotbal má svého „velikána“. František Veselý (168 cm) léta válel za Slavii a reprezentaci Československa, s níž se v roce 1976 v Jugoslávii stal mistrem Evropy. Jeho nejslavnějším zápasem zůstává vítězné semifinále proti Nizozemcům, kdy gólem a parádní asistencí pomohl tým poslat do nečekaného boje o zlato s Němci.
„Na rozdíl od mnoha bázlivých útočníků jsem se vždycky a za každou cenu snažil dostat do pokutového území,“ řekl Veselý kdysi o svém údělu postavou malého křídla. „Moje zásada byla: čím víc protivník fauluje, tím častěji je třeba chodit do vápna a snažit se penaltu vyprovokovat.“
Do klubu fotbalistů s výškou pod 170 centimetrů nepatří řada hráčů, které mají fanoušci v povědomí jako „malé“. Sem spadá třeba Claude Makelele (170 cm, Paris SG), barcelonský zadák Dani Alves (171 cm), držitel Zlatého míče 2001 Michael Owen (173 cm, Newcastle) nebo legendární brazilský záložník Zico (173 cm).
Slavní prckové
Jimmy Johnstone
157 cm
A přitom je to největší hráč historie Celtiku, jak si to před lety odhlasovali fanoušci glasgowského klubu. V roce 1967 patřil k hvězdám vítěze Poháru mistrů.
Alain Giresse
163 cm
Mistr Evropy z roku 1984, bronzový z MS 1986. Několik sezon se mohla Francie chlubit úžasnou středovou řadou, v níž vedle něj ještě hráli Platini, Tigana a Fernandez.
Ludovic Giuly
164 cm
S Barcelonou vyhrál v roce 2006 Ligu mistrů, ale pak odešel, protože nechtěl dělat náhradníka – Messimu, o 4 centimetry vyššímu a 10 let mladšímu! Nejmenší z řady malých, kteří prošli Barcou.
Diego Maradona
165 cm
Fenomén historie fotbalu. Mistr světa z roku 1986, stříbrný čtyři roky nato, průšvihář, génius. Budil celosvětovou pozornost i v důchodu. Nyní trénuje Argentinu. Hrál také v Barceloně.
Alan Ball
166 cm
Anglický mistr světa z roku 1966, jako mladíček byl ve stínu velikánů typu Charltona a Moora. Pár let nato za záložníka Evertonu zaplatil Arsenal tehdy rekordních 220 tisíc liber.
Billy Bremner
166 cm
Skotský bijec pomohl Leedsu do finále Poháru mistrů v roce 1975. Z reprezentace byl vyhozen kvůli pitce po zápase v Dánsku. V roce 1997 zemřel na infarkt a na stadionu Leedsu má sochu.
Gianfranco Zola
166 cm
Italský záložník se stal legendou Chelsea. Lepší cizinec v londýnském týmu podle ankety fanoušků nikdy nehrál. Vyrůstal vedle Maradony v Neapoli. Dnes trénuje West Ham.
Javier Saviola
168 cm
Hrál léta v Barceloně (samozřejmě), teď je v Realu Madrid. Argentinský útočník má už ale období největší slávy za sebou. Ligu za River Plate kdysi začal hrát v šestnácti letech.
Lionel Messi
168 cm
Nikdo jiný prý Zlatý míč za rok 2009 nezíská. Fotbalový svět má takhle jasno už nyní. Jedenadvacetiletý útočník Barcelony (opět ta Barca) letos vyhrál ligu, pohár i Ligu mistrů.
Roberto Carlos
168 cm
Obránce s dynamitem v noze. Deset let byl 125násobný reprezentant Brazílie a mistr světa z roku 2002 (a stříbrný z roku 1998) ozdobou Realu Madrid, teď v šestatřiceti válí ve Fenerbahce.
Garrincha
169 cm
Křídelní útočník, který měl zřejmě jednu nohu kratší a možná byl i psychicky nemocný, ničil soupeře svými kličkami. Mistr světa z let 1958 a 1962 byl prý stejně dobrý jako jeho krajan Pelé.
Romário
169 cm
Brazilský mistr světa z roku 1994, který střílel góly jako na běžícím pásu. Proslavil se – v Barceloně, jak jinak. Byl hvězdou Cruijffova Dream Teamu začátku 90. let.
Andrés Iniesta
169 cm
Barcelonský záložník na klubové scéně už vyhrál, co se dalo. Loni Španělsku pomohl zvítězit na EURU. Je mu teprve 25 let, nejlepší léta má zřejmě před sebou.
Carlos Tévez
169 cm
Argentinský útočník má mistrovské tituly z Argentiny, Brazílie i Anglie. V Manchesteru United se drží průměru jednoho gólu na tři zápasy, přestože většinou jen střídá.