24. června 2015 • 14:35

Import českých gólmanů do KHL. Máme výborné jméno, říká Francouz

Autor:
Pavel Francouz po titulu s Litvínovem míří za štěstím do Čeljabinsku
TOP VIDEA
Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu! Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu!
Hašek: Ikaunieks? V tuhle chvíli nevěřím, že do Bohemky přijde Hašek: Ikaunieks? V tuhle chvíli nevěřím, že do Bohemky přijde
VŠECHNA VIDEA ZDE

Pavel Francouz se už brzy vydá na své první zahraniční angažmá, od příští sezony bude oblékat dres Čeljabinsku. Opora mistrovského Litvínova věří, že se prosadí a bude šířit dobré jméno české gólmanské školy. A nebude na to sám, kromě Francouze míří do Ruska i Dominik Furch a Filip Novotný.V KHL udělá Francouz, jehož před třemi roky vytáhnul Litvínov z prvoligového Ústí nad Labem, další krok v kariéře. "To, co se nám povedlo letos v Litvínově, bylo úžasný. Jsem rád, že odcházím na takovém pomyslném vrcholu a zase přijdu do jiné soutěže, kde budu začínat úplně od nuly. Musím se tam snažit od začátku ukázat, že chytat umím. Nebude to vůbec jednoduchý," řekl novinářům Francouz.

V Traktoru má nahradit Kanaďana Michaela Garnetta. "Byl jasnou jedničkou, ale je tam dobrý mladý gólman (Vasilij Demčenko). Bavil jsem se s Pejcharem, který trénoval brankáře v KHL a říkal, že ho zná a vůbec není špatný. Bude to v uvozovkách boj o jedničku, ale já jsem takový člověk, že se snažím vždycky jít tou nekonfliktní cestou. Budu se snažit, abychom se vzájemně podporovali a přáli si to," uvedl pětadvacetiletý účastník dvou mistrovství světa.

Do KHL nově míří také Dominik Furch do Omsku či Filip Novotný do Novokuzněcku a podle Francouze hrály při zájmu o české gólmany velkou roli výkony další zástupců české školy. "Myslím, že je to hlavně zásluha Saši Saláka, Kuby Štěpánka nebo Kuby Kováře, protože tam udělali českým gólmanům výborné jméno. My jim za to můžeme být jen vděční a doufám, že tu pověst budeme dál zvelebovat a nebudeme ji kazit," prohlásil Francouz.

Je rád, že v Traktoru působí také jeden krajan, útočník Martin Růžička. "Když se angažmá dávalo dohromady, tak jsme si volali. Teď si občas píšeme ohledně bydlení a toho, kdy tam Martin poletí. Je to super, že je tam a pomůže mi v začátku. Už tam rok žil, takže mi ukáže co a jak," pochvaluje si Francouz.

Nemusí se bát žádné jazykové bariéry, protože rusky se učil ve škole. "Občas se snažím přemýšlet v hlavě, jak bych to zkusil říct rusky. Ale těžko se na to dá připravit. Přiletím tam a budu se musel snažit rozumět. Myslím, že to bude zábava," řekl Francouz.

V tomto týdnu se ještě připravuje s Litvínovem a do Čeljabinsku se vydá 4. července. "Byl jsem s klukama z Litvínova i na soustředění v Turecku, což bylo super. V minulé sezoně mi to uteklo, když jsme byl na nároďáku. Byl jsem šťastný, že jsem se nimi mohl rozloučit a naposledy užít," prohlásil.

V Rusku asi nevyužije svůj koníček, kterým je létání. "Bavil jsem se s klukama u nás v Aviatickým klubu v Roudnici, jak to v Rusku chodí. Říkali, že si tam nezalétám, protože je to tam pakárna," dodal Francouz.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze