Jeřábek o dění v KHL: Hodně stresová sezona. Všichni od nás dali ruce pryč
Psychicky náročný závěr sezony má za sebou hokejový obránce Jakub Jeřábek, který působil v Kontinentální lize ve Spartaku Moskva. Po ruské invazi na Ukrajinu klub neopustil a sezonu dohrál. Momentálně si však nedovede představit, že by v KHL i nadále působil. Smlouva se Spartakem mu ale skončila, takže má rozhodování o své budoucnosti jednodušší.
„Jak náročná sezona to byla? Myslím, že se stalo asi všechno, co se stát mohlo. Bylo to hodně stresové,“ řekl Jeřábek novinářům po dnešním tréninku národního týmu. „Fyzicky bych asi řekl, že to asi náročné nebylo. Některé sezony byly mnohem náročnější, ale spíše na hlavu,“ přiznal třicetiletý bek.
Po vojenském útoku Ruska na sousední Ukrajinu řada zahraničních hráčů z KHL odešla, Jeřábek ale Spartak stejně jako jeho spoluhráči z Finska a Švédska neopustili. „Bylo to ve hře od prvního dne, proto jsme byli v kontaktu každý den a říkali jsme, že uvidíme podle situace, co se bude dít. Jestli uděláme rozhodnutí, že ho uděláme všichni společně,“ řekl Jeřábek.
Situaci, v jaké v Rusku byl, ale moc rozebírat nechtěl. „Myslím, že kluci už toho napsali dost a není třeba se více vyjadřovat. Jediné, co řeknu, že od nás dali všichni ruce pryč,“ podotkl Jeřábek a poukázal na skutečnost, že Mezinárodní hokejová federace do dnešního dne neumožnila hráčům s platnou smlouvou soutěž opustit.
Jednání jsou na mrtvém bodě
Jeřábkovi skončila smlouva po sezoně, za což je rád. „Smlouvu nemám, skončila mi a dá se říct i kvůli tomu. S klukama jsme říkali, že jsme i rádi, že jsme takové rozhodnutí udělali a v klidu jsme se rozešli. Šlo hlavně o to, že furt byla možnost, jak se dostat domů. O to nám šlo v první řadě,“ uvedl plzeňský odchovanec.
Další budoucnost bude řešit až po mistrovství světa. „Jednání jsou teď všude na mrtvém bodě, každý čeká, co bude. Jestli si dovedu představit, že bych pokračoval v KHL? Momentálně ne,“ přiznal.
Jeřábek se nyní plně soustředí na národní tým, k němuž se opětovně připojil po nemoci. „Jsem rád, že můžu být s klukama, s novými trenéry, kteří mě oslovili. Vždy, když jsem zdravý, tak jsem na nároďák rád jezdil,“ uvedl účastník dvou světových šampionátů a letošních olympijských her v Pekingu.
Zkušený bek v reprezentaci poprvé spolupracuje s finským trenérem Karim Jalonenem, který ji převzal po nevydařené olympiádě místo odvolaného Filipa Pešána. Se zahraničním koučem Jeřábek problémem nemá. „Na nároďáku to trošku změna je, ale v klubech už jsem zahraniční trenéry měl. Švédy, Rusy, Kanaďany. Jde jen o zvyk, není v tom žádný problém,“ řekl Jeřábek
Momentálně se už těší, až si zahraje proti Slovensku. „Zatím jsem toho moc ani neodtrénoval, takže se těším. Člověk se snaží nebláznit a postupem času se do toho dostat,“ pousmál se Jeřábek. Náročné cestování mu nevadí. První zápas se hraje až ve Spišské Nové Vsi. „Spíše bych se na to díval pozitivně. Je to spousta času spolu na cestě, nebudeme furt zavření na hotelu. Může se utužit parta,“ dodal.
Zprávy ze dne 16. března 2022
Dalším z ukrajinských sportovců, kteří se vydali bránit rodnou zemi proti ruské invazi, je bývalý tenista Alexandr Dolgopolov. Vítěz tří turnajů ATP Tour se vrátil do Kyjeva poté, co absolvoval týdenní střelecký výcvik. Třiatřicetiletý Dolgopolov byl v době začátku ruské invaze na Ukrajinu s matkou a sestrou v Turecku. „Hned jsem začal se střeleckým výcvikem a měl jsem štěstí, že mě mohl pět až sedm dnů učit bývalý profesionální voják,“ uvedl Dolgopolov na instagramu. Na svém twitteru zveřejnil fotografii se samopalem a vojenskou výstrojí, k níž přidal popisek: „Byl jsem zvyklý na rakety a struny, nyní na tohle.“
Vedení multisportovního mistrovství Evropy v Mnichově v čele s prezidentem Českého atletického svazu Liborem Varhaníkem oficiálně zakázalo start na akci sportovcům Ruska a Běloruska. Už dříve se kvůli invazi Ruska na Ukrajinu rozhodlo nepozvat na šampionát sportovce obou spřátelených zemí jednotlivě devět mezinárodních federací, v jejichž sportech se bude v srpnu v Bavorsku soutěžit.
Vláda Daniila Medveděva coby mužské světové jedničky nepotrvá dlouho. Aspoň ne pro tentokrát. Jeho brzké vyřazení z turnaje v Indian Wells bude znamenat návrat Novaka Djokoviče na trůn. Možná ještě víc než spalující kalifornské slunce Rusa na kurtu trápily myšlenky o tenisové budoucnosti. Ozývají se hlasy, že by stejně jako neočkovaný Srb neměl na turnaji v Americe vůbec hrát. Kvůli invazi vojsk Vladimira Putina na Ukrajinu. Více čtěte ZDE>>>.
Ženská tenisová asociace WTA se nechystá vyloučit ruské a běloruské hráčky z turnajů, protože podle jejího šéfa Steva Simona by nebylo správné trestat jednotlivce za „rozhodnutí autoritářské vlády“. Zatímco v některých sportech jsou i jednotlivci z Ruska a Běloruska vyloučeni ze soutěží, tenisté mohou dál hrát jako neutrální sportovci. „Člověk nikdy neví, co budoucnost přinese. Ale mohu říct, že my jsme nikdy nebránili tenistkám v účasti na našem okruhu v důsledku toho, jaké politické postoje jejich vlády zaujímaly,“ řekl Simon v rozhovoru pro BBC. „Takže by se muselo stát něco opravdu zásadního, aby se to změnilo. Ale znovu říkám, nikdo zatím nevíme, kam tohle povede,“ dodal.
Zprávy ze dne 15. března 2022
Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) v Lausanne zamítla odvolání Ruského fotbalového svazu proti vyloučení jeho klubů ze soutěží UEFA. CAS naopak zatím nepotvrdila konec ruské reprezentace v play off kvalifikace o postup na mistrovství světa. Rusko bylo vyřazeno ze soutěží kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu.
Kyjevský starosta Vitalij Kličko požádal v dopise papeže Františka, aby navštívil ukrajinskou metropoli. Informovala o tom dnes agentura EFE. Přítomnost duchovních vůdců ve městě by podle starosty a někdejšího boxerského šampiona mohla přispět k záchraně lidských životů. Více čtěte zde >>>
Figuruje mezi čtyřmi útočníky (nebo ofenzivními hráči), které si vybral do českého týmu Jaroslav Šilhavý pro baráž ve Švédsku (čtvrtek 24. března). Jan Kuchta (25) se ale potřebuje dostat z Ruska, kde od ledna obléká dres Lokomotivu Moskva. V době invaze Putinových vojsk na Ukrajinu a ve chvíli, kdy ze země nelétají letadla do Česka ani jiných evropských zemí, se má hlásit v Praze. Jaká je situace fotbalistů v zemi, kterou většina civilizovaného světa odsoudila za rozpoutání válečného konfliktu? Více čtěte zde >>>
Ruská federace kvůli obavám o bezpečnost nebude posílat své judisty na mezinárodní soutěže. Stejně se rozhodla i ta běloruská. Závodníci z těchto zemí, které se podílejí na okupaci Ukrajiny, tak nebudou na světových ani evropských akcích, i když se mohli prát jako neutrální. Mezinárodní judistická federace (IJF) totiž byla jedna z mála, která Rusy a Bělorusy nevyloučila plošně ze soutěží.
Na Romana Abramoviče (55) začaly nepříjemně dopadat výsledky sankcí, které západní svět v souvislosti s válkou na Ukrajině seslal na Rusko a jeho obyvatele. Poprvé od začátku krize, která v Chelsea vypukla, se slavný podnikatel objevil na veřejnosti. A na jeho vzhledu jde vidět, že problémy, které se mu hromadí, si začínají vybírat svou daň. Více čtěte ZDE>>>


Zprávy ze dne 14. března 2022
České hráčky nahradily vyloučené Rusky na mistrovství světa v curlingu, které se v kanadském Prince George uskuteční od 19. do 27. března.