Fleminga naháněl Jágr | iSport.cz
Miroslav Horák
20. září 2008 • 15:10

Fleminga naháněl Jágr

Jaromír Jágr
TOP VIDEA
Sparta - České Budějovice: Čolič srazil Kozáka, sudí penaltu nepíská Sparta - České Budějovice: Čolič srazil Kozáka, sudí penaltu nepíská
Kometa Brno - Mountfield HK: Zaťovič zkompletoval hattrick a rozhodl, 3:2 Kometa Brno - Mountfield HK: Zaťovič zkompletoval hattrick a rozhodl, 3:2
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na Sibiři už nevládne tak ponurá nálada jako před pár dny. Rozjasnilo se! Omsk v rámci udobřování rozhněvaných fanoušků položil Togliatti jasně 5:1. Ideální chvíle pro přílet nového kouče Wayna Fleminga.Ptáte se, kdo kanadského stratéga sehnal? Trefa. Jistěže Jágr!
Seběhlo se to zhruba takhle: Jágr: „Ahoj, Wayne. Tady je Jarda Jágr. Volám ti z Omsku. Něco bych pro tebe měl. Nechtěl bys nás koučovat?“ Fleming: „Jasně, jasně, samozřejmě...“ (s úsměvem)

Jágr „Víš, máme problém a ty bys nám ho mohl pomoci vyřešit.“
Evidentně překvapený Wayne Fleming se o nejdůležitější části svého rozhovoru s Jágrem pobavil s reportérem listu Calgary Herald.

Kanaďan hovořil o telefonátu ze Sibiře, jenž proběhl zkraje týdne. Tedy ještě dříve, než padl kouč Gersonskij. Zprvu měl za to, že si z něj kdosi tropí legraci. Volajícímu vše s úsměvem odkýval.

Až po chvíli se Fleming dovtípil, že nejde o žert. Ale o závažnou věc a důležité debatování. „To když se o té věci (Jágr) rozpovídal. Došlo mi, že jde o důvěryhodnou záležitost. Ale absolutně nechápu, jak na mě přišel a kde si na mě sehnal číslo,“ diví se Fleming možná doteď.

Jágr dobře věděl, co dělá. A ostatní v Omsku jakbysmet. Svému stěžejnímu hráči dali v Avangardu volné ruce. Po vyhazovu Gersonského si Jágr vzal na starost výběr nového kouče. Ano, je to tak.

Můžete nad tím kroutit hlavou, protestovat, ale to je tak všechno. Co je v drtivé většině klubů nemyslitelné, toť v Omsku běžná praxe.

Šéfové Avangardu potřebují, aby Jágr měl co nejlepší podmínky k výkonu. S Gersonským si slavný Čech evidentně nesedl, tak teď bylo na Jágrovi, ať ve své hlavě uspořádá výběrové řízení.

Není žádným tajemstvím, že české hvězdě vyhovují metody kanadských odborníků. Ovšem pozor, zdaleka ne všichni splňují kritéria českého útočníka. Proto šichtu na Sibiři nedostal autoritativní Bob Hartley, mívající občas z evropských hokejistů svědění.

Mnohem víc do Jágrovy představy zapadá 58letý Fleming, v minulosti rozšiřující si obzory štacemi ve švýcarském Klotenu, švédském Leksandu či v Německu. Evropanům tedy rozumí, dovede jim naslouchat. Opak vznětlivého Hartleyho, proti jehož angažování měli hráči Omsku vystoupit.

A to je další důležitý faktor, slučující se s Jágrovou náturou. Fleming nepřijede na Sibiř učit hokej podle svého. Asi není přehnané tvrzení, že s Jágrem bude ve velmi úzkém profesním i osobním kontaktu.

Čech bude jakýmsi hrajícím asistentem přístupného kanadského kouče, víc než prostředníkem mezi ním a kabinou. Nejdřív se rozpakoval, zda opustit pohodlí a nijak složitou roli asistenta v Calgary Flames. Pak se v něm ale rozhořela ctižádost. Touha vymanit se z role pomocníka a zkusit si skutečnou práci s jasným rizikem.

„Při vyprávění byl velmi pozitivní,“ promluvil Fleming o Jágrovi. „Jaromír tam hrál při výluce a teď se vrátil. Kdyby se mu tam nelíbilo, nešel by tam znovu. Moc hezky vyprávěl o místních lidech. Omsk má více než padesátiletou tradici v ruském, evropském a mezinárodním hokeji.“

Témata:  sport, hokej, jágr, omsk, fleming
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud