Autor: isport.cz
0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny

Dva nadchli, jeden třetí musel střídat. Petr Mrázek vychytal premiérové čisté konto v NHL, když ve svém prvním zápase v sezoně pomohl 14 zákroky k výhře Detroitu 5:0 na ledě Edmontonu. Blýskl se i gólman Washingtonu Michal Neuvirth, který byl vyhlášen první hvězdou večera. Skvělá vystoupení českých brankářů nepodpořil Ondřej Pavelec, který opustil led po čtyřech gólech už v 26. minutě.

Český mladík Petr Mrázek dostal v sobotním utkání poprvé v sezoně příležitost v brance Detroitu a hned vychytal své premiérové čisté konto v NHL. Potřeboval k němu jen 14 zákroků, jimiž dovedl Red Wings na ledě Edmontonu k výhře 5:0.

Jednadvacetiletý Mrázek, který byl koncem týdne narychlo povolán z farmy v Grand Rapids, nastoupil k teprve třetímu zápasu v zámořské soutěži. Zkraje minulé zkrácené sezony si připsal dva starty, při nichž inkasoval dohromady čtyři góly, pak ale působil v nižší AHL.

Na vítězství Detroitu se podílel také Jakub Kindl, který svým prvním gólem v sezoně zvýšil ve 27. minutě na 3:0 a navíc zaznamenal asistenci u poslední páté branky. Vítěznou trefu si připsal Darren Helm, jenž kvůli sérii zranění odehrál od jara loňského roku jediný zápas.

Zápas mezi Detroitem a Edmontonem zpestřila bitka Willa Actona a Brendana Smithe

Edmonton neskóroval už ve druhém utkání za sebou, v úterý prohrál 0:4 s Torontem. Oilers tak zůstávají druhým nejhorším týmem celé NHL hned za Buffalem, které podlehlo 3:6 Anaheimu.

"Nemám slov. Je to hrůza. Pořád se mluví o zraněních a tak dále. Ale my se musíme přestat vymlouvat, konečně se všichni probudit a začít makat jako tým. Nikdo z nás asi není pyšný na to, co předvádíme," prohlásil český obránce Ladislav Šmíd.

Neuvirth byl první hvězdou večera

Dobře si v sobotu vedl také brankář Michal Neuvirth, jenž vychytal výhru Washingtonu 3:2 po samostatných nájezdech nad Floridou. Pětadvacetiletý Neuvirth zneškodnil 31 střel a jeden ze dvou nájezdů a byl vyhlášen první hvězdou večera.

Capitals, v jejichž sestavě kvůli zranění podruhé chyběl Alexander Ovečkin, byli neobyčejně úspěšní v penaltovém rozstřelu. Scotta Clemmensena v brance "Panterů" překonali všichni tři střelci.

Hosté ale mohli být rádi alespoň za zisk jednoho bodu, prodloužení totiž zařídil až v 58. minutě trefou v přesilové hře český útočník Tomáš Fleischmann. Jeho tým nicméně prohrál popáté v řadě a poosmé z devíti zápasů.

"Musíme začít věřit, že když budeme hrát dobře, dostaví se taky vítězství," uvedl Fleischmann. "Myslím, že jsme se dnes už takovému výkonu přiblížili. Celých šedesát minut jsme hráli jako tým, a to je cesta, která vede k zisku dvou bodů," dodal český střelec.

Dva zářili, Pavelec prožil horor

Naopak hororový zážitek má za sebou Ondřej Pavelec z Winnipegu, který nedochytal duel s Chicagem. Úřadující vítězové Stanley Cupu vyhnali českého gólmana na střídačku po čtvrtém gólu ve 26. minutě a na ledě Jets zvítězili 5:1.

Winnipeg se přitom v odpoledním zápasu ujal vedení v 6. minutě po střele Enströma. Asistenci si připsal český útočník Michael Frolík, jenž na jaře slavil v dresu Chicaga triumf ve finále play off proti Bostonu.

V 10. minutě však vyrovnal hostující Hjalmarsson a na začátku druhé části přišla drtivá pětiminutovka Chicaga. Blackhawks mezi 21. a 26. minutou překonali Pavelce třikrát a poslali ho na lavičku. Jeho náhradník Al Montoya pak inkasoval ještě jednou v polovině třetí třetiny.

"Jsem frustrovaný," přiznal po utkání Pavelec. "Ukázali nám, jak se má hrát hokej. V první třetině jsme nepodali špatný výkon, ale po přestávce už jsme nestíhali. Druhá a třetí třetina byla jednoduše katastrofa," dodal český gólman.

New Jersey prohrálo i s nejhůře střílejícím týmem

Po sérii tří zápasů, v nichž získali pět bodů, vyšli na prázdno hokejisté New Jersey s Jaromírem Jágrem v sestavě, kteří prohráli před vlastními fanoušky s Philadelphií 0:1. Jediný gól zápasu vstřelil v 15. minutě Brayden Schenn. Devils se museli obejít bez Patrika Eliáše, který se zranil při rozbruslení a do utkání už nezasáhl.

Brankář "Letců" Ray Emery, který si o den dříve při porážce 0:7 vysloužil kritiku za to, že ztloukl svého protivníka Bradena Holtbyho, potřeboval k čistému kontu podobně jako Petr Mrázek jen čtrnáct úspěšných zásahů.

Nulu v sobotu oslavili ještě další dva brankáři. Roberto Luongo dovedl Vancouver k výhře 4:0 nad Torontem, v brance Pittsburghu si zase připsal premiérové čisté konto i vítězství v NHL nováček Jeff Zatkoff, díky jehož 19 zákrokům Tučňáci vyhráli 3:0 na ledě Columbusu.

Na první místo celé NHL se vyhoupli hokejisté Colorada po výhře 4:1 nad Montrealem, k níž jednou asistencí přispěl Jan Hejda. Dosud vedoucí San Jose totiž prohrálo 2:3 po nájezdech s Phoenixem. Jednu z penalt v dresu Kojotů proměnil Radim Vrbata, naopak na druhé straně neuspěl mladík Tomáš Hertl.

Statistika NHL:

Winnipeg - Chicago 1:5 (1:1, 0:3, 0:1)
Branky: 6. Enström (Frolík) - 10. Hjalmarsson, 21. Bollig, 23. Sharp, 26. Leddy, 50. Smith. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 26 minut, ze 14 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 71,4 procenta. Střely na branku: 27:25. Diváci: 15.004.

Los Angeles - Nashville 3:4 (1:2, 0:1, 2:1)
Branky: 20. Kopitar, 50. Brown, 52. M. Richards - 12. a 57. Legwand, 20. Weber, 29. Nystrom. Střely na branku: 38:17. Diváci: 18.118.

Buffalo - Anaheim 3:6 (0:0, 1:3, 2:3)
Branky: 28. Hodgson, 47. Tallinder, 55. Myers - 36. a 46. Etem, 45. a 56. Perry, 30. Getzlaf, 36. Vatanen. Střely na branku: 17:29. Diváci: 19.070.

Tampa Bay - St. Louis 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky: 11. Killorn, 22. Stamkos, 49. Connolly (Gudas), 57. Filppula - 8. Pietrangelo, 24. Schwartz. Střely na branku: 25:30. Diváci: 18.885.

New Jersey - Philadelphia 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka: 15. Schenn. Střely na branku: 14:21. Diváci: 13.705.

NY Islanders - Boston 3:1 (0:0, 3:1, 0:0)
Branky: 27. Tavares, 34. MacDonald, 37. Vanek - 36. Hamilton. Střely na branku: 34:27. Diváci: 14.018.

San Jose - Phoenix 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 22. Pavelski, 26. Boyle - 1. a rozhodující sam. nájezd Vermette, 29. Boedker. Střely na branku: 50:30. Diváci: 17.562.

Washington - Florida 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 17. Bäckström, 29. Carlson, rozhodující sam. nájezd Laich - 29. Winchester, 58. Fleischmann. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 33 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,9 procenta. Střely na branku: 23:33. Diváci: 18.506.

Columbus - Pittsburgh 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 27. Engelland, 41. Kunitz, 60. J. Jokinen. Střely na branku: 19:27. Diváci: 18.634.

Vancouver - Toronto 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky: 7. D. Sedin, 23. Kassian, 26. Higgins, 55. Hamhuis. Střely na branku: 47:21. Diváci: 18.910.

Colorado - Montreal 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)
Branky: 32. Landeskog, 49. Mackinnon (Hejda), 52. O'Reilly, 60. Parenteau - 44. Gallagher. Střely na branku: 31:30. Diváci: 18.152.

Edmonton - Detroit 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)
Branky: 6. Helm, 6. Tatar, 27. Kindl, 48. Andersson, 50. Bertuzzi (Kindl). Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas a ze 14 střel neinkasoval. Střely na branku: 14:31. Diváci: 16.389.

New York Rangers - Carolina 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Branky: 36., 50. a 55. Stepan, 9. a 29. Hagelin - 40. Sekera (Tlustý). Střely na branku: 38:28. Diváci: 18.006.

Všechna utkání jsme na iSport.cz sledovali ONLINE.

Hosté: 14:31. B. Schenn

Domácí: Brodeur (Kinkaid) – Fayne, Greene, Židlický, Volčenkov, Larsson, Gelinas – Zubrus, Loktionov, Jágr – Tedenby, Henrique, Ryder – Olesz, Josefsson, Brunner – Carter, Gionta, Bernier

Hosté: Emery (Mason) – Meszároš, Timonen, Coburn, Grossman, Gill, Streit – Voráček, Giroux, Raffl – Simmonds, B. Schenn, Hartnell – McGinn, Couturier, Read – Rinaldo, Hall, Rosehill

Hosté: 43:38. Gallagher

Domácí: Giguere – Hejda, Johnson, Guenin, Wilson, Benoit, Sarich – Tanguay, Stastny, Landeskog – Parenteau, Duchene, O'Reilly – Talbot, MacKinnon, Mitchell – Bordeleau, Cliche, McLeod.

Hosté: Budaj – Subban, Markov, Diaz, Gorges, Bouillon, Murray – Gallagher, Eller, Galchenyuk – Gionta, Plekanec, Pacioretty – Leblanc, Desharnais, Bourque – Parros, White, Bournival.

Hosté: 00:36. Vermette, 28:57. Boedker, . Vermette

Domácí: Niemi (Stalock) – Vlasic, Boyle, Braun, Stuart, Hannan, Irwin – Hertl, J. Thornton, Kennedy – Marleau, Couture, Havlát – Wingels, Pavelski, Nieto – Sheppard, Desjardins, Brown

Hosté: Smith (Greiss) – Ekman-Larsson, Z. Michálek, Morris, Yandle, Stone, Schlemko – Doan, Hanzal, Vrbata – Klinkhammer, Vermette, Boedker – Korpikoski, Ribeiro, Moss – Szwarz, Chipchura, Miele