Autor: mto, ČTK
0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

PŘÍPRAVA NA NHL | Český útočný talent Filip Zadina poprvé gólově uspěl v barvách Detroitu. Jeho branka v přesilové hře ze 3. minuty pomohla k výhře nad Bostonem 4:3 v prodloužení. Hned tři nahrávky si zapsal forvard Tomáš Hertl ze San Jose. Kalifornský klub přesto nestačil na Las Vegas a po maratonech nájezdů prohrál 4:5.

Zadina, jehož si Detroit vybral letos v červnu jako šestku draftu, ve třetí minutě v přesilové hře otevřel skóre a zaznamenal první bod. Zkušený švédský bek Niklas Kronwall nabil od modré čáry Zadinovi na pravý kruh a pardubický odchovanec střelou z první překonal Zacha McIntyrea.

S týmem se mohl Zadina radoval z výhry stejně jako při své čtvrteční premiéře proti Chicagu (4:2). Při té strávil na ledě 16 minut a 12 vteřin, nevystřelil na branku a připsal si jeden záporný bod. V sobotu vyslal tři pokusy, odehrál 18 minut a 32 sekund, z toho téměř na pět minut dostal šanci v přesilových hrách.

Hraje ve formaci s Joem Velenem a Gustavem Nyquistem. "Byl o hodně lepší než v prvním zápase. Byl to určitě krok správným směrem. Myslím, že ta střela z první byla v té přesilovce jeho třetí v řadě. Hodně si věří do zakončení, ukázal dobré sebevědomí," řekl k Zadinovi kouč Detroitu Jeff Blashill.

Hertl se asistencemi nejprve podílel na obratu proti letošnímu finalistovi Stanleyova poháru z 0:1 na 2:1. Uvolnil beka Brenta Burnse, který v 83. vteřině utkání vyrovnal. V 15. minutě se po akci čtyřiadvacetiletého slávistického odchovance trefil Timo Meier.

V závěru druhé třetiny vyslal Hertl ve vlastním oslabení do úniku Logana Couturea a Sharks vedli znovu o dvě branky 4:2. Vegas ale zápas otočilo a slavilo v nájezdech. Hertl svůj pokus ve čtvrté sérii neproměnil.

Útočník Michael Frolík asistoval u vítězné branky Calgary při výhře 5:2 nad Vancouverem. Ve 26. minutě ve vlastním oslabení posunul puk do brejku Mikaelovi Backlundovi a ten blafákem zvýšil na 3:1. Na posledních 28 minut nastoupil za vítěze David Rittich a z 15 pokusů Canucks inkasoval jednou.

V druhém přípravném duelu Colorada dostal poprvé šanci osmnáctiletý útočník Martin Kaut, jehož Avalanche draftovali letos v prvním kole na 16. pozici. Při debaklu na ledě Minnesoty dosavadní hráč Pardubic hrál 16 minut a 55 sekund, z toho téměř tři minuty v početních výhodách. Připsal si jednu střelu a dva minusové body.

Gólman Pavel Francouz, který s Avalanche po třech letech strávených v Čeljabinsku v KHL podepsal jako nedraftovaný volný hráč roční jednocestnou smlouvu, zatím na první vystoupení čeká. Ze střídačky sledoval počínání Philippa Grubauera. Německý gólman, který přišel do Colorada v červnu z týmu vítěze Stanleyova poháru Washingtonu, inkasoval od Minnesoty sedm branek z 33 střel.

Za Arizonu se trefil při výhře 6:1 nad Anaheimem Kevin Klima, jednadvacetiletý syn českého kanonýra Petra Klímy. Potomek vítěze Stanleyova poháru s Edmontonem z roku 1990 zvýšil ve 42. minutě náskok na 6:0 a prosadil se ve druhém utkání za Coyotes.

Kevin Klima stejně jako jeho dvojče a rovněž útočník Kelly podepsali v červenci kontrakt v AHL s farmářským týmem Arizony Tucsonem a byli pozváni do kempu Coyotes. Oba synové někdejšího hráče i Detroitu, Tampy Bay, Los Angeles a Pittsburghu hráli společně v minulé sezoně v juniorské QMJHL v Chicoutimi. Rodáci z Tampy Bay mají americké občanství.

Výsledky:

Pittsburgh - Columbus 7:3 (2:0, 2:1, 3:2)
Branky: 10. a 56. Cullen, 3. Riikola, 31. Letang, 33. A. Johnson, 42. Trotman, 54. Wilson - 38., 45. a 51. Bjorkstrand.

Minnesota - Colorado 7:0 (1:0, 3:0, 3:0)
Branky: 31., 37. a 43. Coyle, 9. Zucker, 24. Read, 41. Koivu, 54. Parise.

Detroit - Boston 4:3 v prodl. (2:1, 0:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 3. Zadina, 18. Cholowski, 41. Saarijärvi, 62. Svečnikov - 7. Hughes, 45. Winnik, 55. Andersson.

Montreal - Ottawa 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
Branky: 39. Ščerbak, 42. Byron, 42. Tatar - 2. Tkachuk, 38. Ceci.

Buffalo - Toronto 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)
Branky: 5. Okposo, 40. Skinner - 23. Matthews, 26. Bracco, 51. Rosén.

New York Islanders - New York Rangers 5:2 (1:1, 3:1, 1:0)
Branky: 18. a 39. Beauvillier, 21. Bailey, 33. Lee, 49. Pulock - 7. McLeod, 40. Spooner.

Tampa Bay - Nashville 5:2 (0:1, 2:1, 3:0)
Branky: 25. Miller, 31. Volkov, 54. Yan, 59. Verhaeghe, 59. Paquette - 4. Järnkrok, 40. Ellis.

Dallas - Florida 3:4 v prodl. (0:0, 3:2, 0:1 - 0:1)
Branky: 22. Gurjanov, 26. Shore, 38. Smith - 22. Borgström, 23. Petrovic, 50. MacKenzie, 63. MacDonald.

Calgary - Vancouver 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)
Branky: 7., 18. a 30. Czarnik, 26. Backlund (Frolík), 60. Jankowski - 15. Pettersson, 50. Sutter. Brankář David Rittich (Calgary) odchytal 28 minut, inkasoval jednu branku z 15 střel a měl úspěšnost zákroků 93,3 procenta.

Arizona - Anaheim 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)
Branky: 29. a 42. Crouse, 4. Oesterle, 25. Stepan, 36. Garland, 42. Klima - 57. Silfverberg.

San Jose - Vegas 4:5 po sam. nájezdech (2:1, 2:1, 0:2 - 0:0)
Branky: 2. Burns (Hertl), 15. Meier (Hertl), 27. Goodrow, 40. Couture (Hertl) - 35. a 46. Lindberg, 1. Pacioretty, 57. Bellemare, rozhodující sam. nájezd Brännström.