Lindsayho příběh: nenávist k Torontu i 400 stehů v obličeji. Bojoval za hráče | iSport.cz
Pavel Bárta
10. března 2019 • 18:30

Lindsayho příběh: nenávist k Torontu i 400 stehů v obličeji. Bojoval za hráče

TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Vrba má šanci být kouč Sparty. Sigma potrápí Slavii SÁZKAŘSKÉ TIPY: Vrba má šanci být kouč Sparty. Sigma potrápí Slavii
Kopecký před Šumavskou rallye: Bude velice zajímavá, zamává s ní déšť Kopecký před Šumavskou rallye: Bude velice zajímavá, zamává s ní déšť
VŠECHNA VIDEA ZDE

Z hráčů mu nebyl nikdo cizí. Snad až na ty, s nimiž se nepopral. Ale mimo led se Ted Lindsay dokázal kurážně postavit za každého. V 50. letech patřil k hvězdám NHL, oporám dynastie Detroitu. Ovšem stejně důležitou roli sehrál i jako hybatel hnutí za ochranu hráčských zájmů. Trofej pro nejužitečnějšího hokejistu podle NHLPA pojmenovali právě po něm. Před týdnem zemřel ve věku 93 let. Odešel v klidu a pokoji. Ale jeho život i kariéra byly plné bojů.Když v roce 1965 „Terrible Ted“ končil kariéru, odcházel jako nejtrestanější hráč všech dob a taky coby jedna z ikon slavné éry Detroitu, jemuž pomohl ke čtyřem Stanley Cupům. Útok Production Line patřil k nejlepším trojzápřahům v historii NHL. Gordie Howe byl jeho hnací silou, Sid Abel ho kormidloval, Ted Lindsay mu dodával dravost, troufalost a šmrnc.

S Red Wings triumfoval ve Stanley Cupu v letech 1950 a 1952 a jako kapitán ještě v letech 1954 a 1955. V tvrdých časech šestičlenné NHL nastřílel 379 gólů, včetně 57 vítězných. Když v roce 1965 definitivně skončil, jeho 851 bodů bylo nejvíc, kolik v lize kdy nasbíral hráč z levého křídla.

Osmkrát Lindsayho zvolili do prvního all-star týmu. Získal Art Ross Trophy za produktivitu. Stal se prvním hokejistou, jemuž se podařilo v lize v průběhu let ovládnout tabulku střelců (1947/48), nahrávačů (1949/50), nejproduktivnějších hráčů (1949/50) i největších hříšníků (1959/60). Jeho trestní rejstřík čítal dohromady 1808 minut. Tenhle jeho záznam později překonalo přes sedmdesát jiných hráčů. Ale jen šest z nich nasázelo zároveň víc branek než Lindsay.

Úžasný hráč, uměl hokej na všechny způsoby a podle libosti. Šikovný, zručný, rychlý, ale stejně tak pěkně ostrý hoch, houževnatý válečník i parchant. Howe proslul tvrdými lokty, Lindsay hokejkou, kterou si někdy pletl s kosou. Soupeři reagovali často stejným způsobem. V obličeji měl Lindsay přes 400 stehů. Odtud získal i další přezdívku „Scarface“. Zjizvená tvář.

„Napadlo mě, že musím přemoct každého hráče, s nímž se zapletu. Pořád nejsem přesvědčený, že to byla špatná myšlenka,“ znělo jeho krédo.

Pokračování článku patří k placenému obsahu Staňte se předplatitelem a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu

MS v hokeji 2019 - Slovensko, Bratislava a Košice

Program Český tým Rozpis Vstupenky Tabulka Stadiony Maskot

Mistrovství světa v hokeji se koná na Slovensku v Bratislavě a Košicích od 10. do 26. května 2019. Češi narazí ve skupině B postupně na Švédsko, Norsko, Rusko, Lotyšsko, Itálii, Rakousko a Švýcarsko.

Hokejová extraliga 2018/2019Play off * Baráž o extraligu * VIDEO a SESTŘIHY

Fotbalová FORTUNA:LIGA 2018/2019Program * Hrací model * VIDEO * Program nadstavby

Články odjinud


Články odjinud