V nemocničních čekárnách strávil za poslední tři roky více času než mezi tyčemi. Český gólman Petr Mrázek se měl v Torontu rvát o post jedničky s Američanem Jackem Campbellem, z grandiózní bitvy vrstevníků ovšem sešlo. Vítkovický odchovanec v průběhu uplynulé sezony třikrát vypadnul vinou zranění. Teď mu hokejový osud přihrál novou šanci na restart. Výměna před vstupním draftem odvála jasně nejzkušenějšího českého brankáře v NHL do Chicaga.
Torontské klima jako by třicetiletému Mrázkovi znemožňovalo plné zotavení. V půlce října nastoupil ke své očekávané premiéře proti Ottawě, jenže po 40 minutách branku opouštěl s problémem v dolní části těla. Smůla mu u dveří záhy zaklepala znovu. V listopadu si poranil třísla, stejně tak na konci března. Sedmé zranění ve třech letech, nekončící prokletí…
Mrázek přesto věří, že komplikované období po změně dresu hodí za hlavu. „Mé zdravotní trable z minulé sezony jsou už pryč, takže se moc těším na novou výzvu,“ slibuje někdejší reprezentant. V noci ze čtvrtka na pátek ho společně s 25. volbou vstupního draftu NHL (Sam Rinzel) získali Blackhawks, k Maple Leafs naopak putoval výběr z 38. místa.
„Výměny jsou součástí hokejového života, je to prostě business. Věděl jsem, že to může přijít, ale byl jsem v klidu,“ říká po přestupu rodák z Ostravy. „Ve smlouvě jsem měl klauzuli se seznamem týmů, do kterých mě mohli vyměnit. Chicago bylo jedním z nich. V posledních dnech jsem byl s agentem v kontaktu a jsem nadšený, že jdu právě do Chicaga.“
Hawks podnikají krok do neznáma. Neustálé návštěvy lékařů se na Mrázkovi podepsaly a záblesky geniality, které předváděl zejména během předchozího angažmá v Carolině, prozatím pohasly. Sezonu uzavřel s 20 zápasy, z nichž jen 15 chytal od počátku do konce. V rámci úspěšnosti zákroků zapsal hodnotu 88,8 %, přičemž mezi maskovanými muži se stejnou či vyšší porcí utkání ji měli horší pouze Joonas Korpisalo (Columbus) a Jon Gillies (St. Louis, New Jersey).
Pokud však Mrázkovi vydrží zdraví, může z letos jmenovaného generálního manažera Kyla Davidsona udělat jasného vítěze výměny. Blackhawks potřebují brankáře na přechodné období, v němž hodlají vybudovat novou tvář celé organizace. Sázet se bude hlavně na mladé. I proto tým z Windy City v průběhu draftu opustily hvězdy Kirby Dach a Alex DeBrincat. Zvučná jména z ofenzivy zprostředkovala další nákup náctiletých junáků.
Český brankář se bude snažit v klubu bez významnějších ambicí znovu oprášit svou dobrou pověst. Slabší konkurence v podobě Kevina Lankinena či Collina Deliy k tomu vybízí. V létě 2024 bude navíc Mrázek shánět nový kontrakt, potřebuje zazářit.
Spokojenost mezitím panuje v Torontu. Maple Leafs si odchodem Mrázka zajistili 3,8 milionu dolarů k dobru a mohou usilovat o podpis dosavadní brankářské jedničky Jacka Campbella. „Potřebovali jsme se stát více flexibilní, získat místo pod platovým stropem. I když jsme se samozřejmě nechtěli v draftu posouvat dozadu, naše analýzy nám ukázaly, že to bude dobrý tah,“ řekl o výměně Mrázka generální manažer Toronta Kyle Dubas pro The Athletic.
Nedávná zranění Petra Mrázka
- dolní část těla (28. dubna 2019)
- otřes mozku/krk (22. února 2020)
- palec (30. ledna 2021)
- dolní část těla (22. dubna 2021)
- dolní část těla (14. října 2021)
- třísla (4. listopadu 2021)
- třísla (29. března 2022)
Zprávy ze dne 8. dubna 2025
Montreal posílí v závěru sezony NHL ruský útočník Ivan Děmidov. Canadiens dnes uvedli, že s devatenáctiletým talentem podepsali tříletý nováčkovský kontrakt.

Zprávy ze dne 25. března 2025
Další nadějný český hokejista má v kapse smlouvu v NHL! Útočník Adam Jecho, který patřil mezi bronzové hrdiny uplynulého šampionátu juniorů, podepsal tříletý nováčkovský kontrakt se St. Louis. Devatenáctiletý rodák ze Zlína, jenž rozhodl o senzačním vyřazení Kanady ve čtvrtfinále mistrovství světa dvacítek, byl Blues vybrán při loňském draftu ve 3. kole. Ve stejném klubu uzavřel svoji první smlouvu také obránce Lukas Fischer, syn bývalého českého reprezentanta Jiřího Fischera.
Zprávy ze dne 7. března 2025
St. Louis Blues už také žádnou transakci dnes neudělají. To stejné platí i o Minnesotě.
Joel Armia i David Savard zůstávají pak v Montrealu.
O Dylana Cozense měl zájem i Montreal. Sabres za něj však nechtěli jen výběry v draftu či mladé hráče, ale hotového hokejistu. Dává tedy smysl, že Buffalo zaujala nabídka od Ottawy s Josh Norrisem.
Zprávy ze dne 6. března 2025
Špatné zprávy pro St. Louis Blues. Klíčový obránce Colton Parayko se podrobil operaci levého kolene a je vyřazen ze hry na dlouhou dobu, pravděpodobně až do konce sezony.
Montreal naslouchá nabídkám za útočníka Joela Armiu a zadáka Davida Savarda. Canadiens jsou však ochotni vyměnit pouze jednoho z nich, neboť stále cítí šanci na play off.
Zprávy ze dne 4. března 2025
Potvrzeno. Jake Evans nakonec zůstává v Montrealu! S kanadským týmem se dohodl na předčasném prodloužení smlouvy na další 4 roky za 2,85 milionu USD. Součástí kontraktu není žádná klauzule.
Přestože byla výměna Jakea Evanse už na spadnutí, vše může být jinak. Montreal jednak naslouchá nabídkám od ostatních týmů a jednak nadále vyjednává s agentem Evansem ohledně případného prodloužení smlouvy.
Zprávy ze dne 2. března 2025
V lize se zvyšuje zájem o Jakea Evanse z Montrealu. Canadiens dali ostatním týmům najevo, že pokud některý z týmů nesplní podmínky, pak nemají problém si Evanse ponechat ve svých řadách do konce sezony.
Zprávy ze dne 27. února 2025
Poslední dny v zámoří rezonuje jméno Braydena Schenna. O kapitána St. Louis Blues mají totiž zájem minimálně čtyři týmy. Jedním z nich jsou Toronto Maple Leafs. Schenn má kontrakt do léta 2028 za 6,5 milionu dolarů.
Zprávy ze dne 9. února 2025
Jake Evans a jeho agent předložili své požadavky k prodloužení smlouvy. Montreal s nimi ale nesouhlasí. Věci se mohou změnit jedním telefonátem, ale momentálně to vypadá, že Evans bude před uzávěrkou přestupů vytrejdovaný. Zájem o jeho služby mají New Jersey Devils.