V nemocničních čekárnách strávil za poslední tři roky více času než mezi tyčemi. Český gólman Petr Mrázek se měl v Torontu rvát o post jedničky s Američanem Jackem Campbellem, z grandiózní bitvy vrstevníků ovšem sešlo. Vítkovický odchovanec v průběhu uplynulé sezony třikrát vypadnul vinou zranění. Teď mu hokejový osud přihrál novou šanci na restart. Výměna před vstupním draftem odvála jasně nejzkušenějšího českého brankáře v NHL do Chicaga.
Torontské klima jako by třicetiletému Mrázkovi znemožňovalo plné zotavení. V půlce října nastoupil ke své očekávané premiéře proti Ottawě, jenže po 40 minutách branku opouštěl s problémem v dolní části těla. Smůla mu u dveří záhy zaklepala znovu. V listopadu si poranil třísla, stejně tak na konci března. Sedmé zranění ve třech letech, nekončící prokletí…
Mrázek přesto věří, že komplikované období po změně dresu hodí za hlavu. „Mé zdravotní trable z minulé sezony jsou už pryč, takže se moc těším na novou výzvu,“ slibuje někdejší reprezentant. V noci ze čtvrtka na pátek ho společně s 25. volbou vstupního draftu NHL (Sam Rinzel) získali Blackhawks, k Maple Leafs naopak putoval výběr z 38. místa.
„Výměny jsou součástí hokejového života, je to prostě business. Věděl jsem, že to může přijít, ale byl jsem v klidu,“ říká po přestupu rodák z Ostravy. „Ve smlouvě jsem měl klauzuli se seznamem týmů, do kterých mě mohli vyměnit. Chicago bylo jedním z nich. V posledních dnech jsem byl s agentem v kontaktu a jsem nadšený, že jdu právě do Chicaga.“
Hawks podnikají krok do neznáma. Neustálé návštěvy lékařů se na Mrázkovi podepsaly a záblesky geniality, které předváděl zejména během předchozího angažmá v Carolině, prozatím pohasly. Sezonu uzavřel s 20 zápasy, z nichž jen 15 chytal od počátku do konce. V rámci úspěšnosti zákroků zapsal hodnotu 88,8 %, přičemž mezi maskovanými muži se stejnou či vyšší porcí utkání ji měli horší pouze Joonas Korpisalo (Columbus) a Jon Gillies (St. Louis, New Jersey).
Pokud však Mrázkovi vydrží zdraví, může z letos jmenovaného generálního manažera Kyla Davidsona udělat jasného vítěze výměny. Blackhawks potřebují brankáře na přechodné období, v němž hodlají vybudovat novou tvář celé organizace. Sázet se bude hlavně na mladé. I proto tým z Windy City v průběhu draftu opustily hvězdy Kirby Dach a Alex DeBrincat. Zvučná jména z ofenzivy zprostředkovala další nákup náctiletých junáků.
Český brankář se bude snažit v klubu bez významnějších ambicí znovu oprášit svou dobrou pověst. Slabší konkurence v podobě Kevina Lankinena či Collina Deliy k tomu vybízí. V létě 2024 bude navíc Mrázek shánět nový kontrakt, potřebuje zazářit.
Spokojenost mezitím panuje v Torontu. Maple Leafs si odchodem Mrázka zajistili 3,8 milionu dolarů k dobru a mohou usilovat o podpis dosavadní brankářské jedničky Jacka Campbella. „Potřebovali jsme se stát více flexibilní, získat místo pod platovým stropem. I když jsme se samozřejmě nechtěli v draftu posouvat dozadu, naše analýzy nám ukázaly, že to bude dobrý tah,“ řekl o výměně Mrázka generální manažer Toronta Kyle Dubas pro The Athletic.
Nedávná zranění Petra Mrázka
- dolní část těla (28. dubna 2019)
- otřes mozku/krk (22. února 2020)
- palec (30. ledna 2021)
- dolní část těla (22. dubna 2021)
- dolní část těla (14. října 2021)
- třísla (4. listopadu 2021)
- třísla (29. března 2022)
Zprávy ze dne 1. července 2023
Carolina Hurricanes se údajně zajímají o Erika Karlssona ze San Jose! Tak to by byla bomba dnešního večera, pokud by se tato výměna stala skutečností.
Zprávy ze dne 28. června 2023
Po výměně nemusel dlouho čekat na podpis smlouvy. Běloruský útočník Jegor Šarangovič, který byl vytrejdován do Calgary z New Jersey, v rychlosti uzavřel s vedením Flames dvouletou smlouvu s ročním příjmem 3,1 milionu dolarů.
Zprávy ze dne 25. června 2023
Uznávaný hokejový odborník Elliotte Friedman potvrdil, že Carolina pracuje na prodloužení smlouvy u ofenzivního veterána Jordana Staala. Hurricanes by zároveň mohli ve svém kádru znovu přivítat do značné míry kontroverzního obránce Tonyho DeAngela, na jehož výměně pracuje Philadelphia.
Zprávy ze dne 16. června 2023
Bývalý hokejový útočník Jarome Iginla se vrací do Calgary, za které odehrál v NHL 16 sezon. Dvojnásobný olympijský vítěz bude zvláštním poradcem nového generálního manažera Craiga Conroye, s nímž za Flames nastupoval na ledě. Kanadský klub to oznámil na svém webu. „Když jsme hráli, tak jsme se vždy bavili o tom, jak budeme jednou v NHL také společně pracovat. A ten den konečně přišel,“ uvedl Conroy, jenž před třemi týdny nahradil odvolaného Brada Trelivinga.
Zprávy ze dne 12. června 2023
V Calgary představili nového kouče. Hokejisty Flames bude trénovat Ryan Huska, který povýšil z pozice asistenta a čeká ho premiéra v roli hlavního kouče v NHL. Nahradil Darryla Suttera, pod jehož vedením tým v této sezoně těsně nepostoupil do play off. Jméno nového trenéra oznámil kanadský klub na svém webu.
Zprávy ze dne 1. května 2023
Hokejisté Calgary jsou bez trenéra. Vedení Flames se po neúspěšné sezoně bez účasti v play off NHL rozhodlo propustit Darryla Suttera. Zkušený kouč, který v letech 2012 a 2014 dovedl Los Angeles ke Stanley Cupu, se přitom v průběhu ročník předčasně dohodl na prodloužení smlouvy. Tu už ale nedodrží.
Zprávy ze dne 4. března 2023
Útočníci Brett a Nick Ritchieové se zapsali do historie NHL jako první bratři, kteří byli vzájemně vyměněni. Devětadvacetiletý Brett Ritchie se stěhoval z Calgary do Arizony společně s obráncem Connorem Mackeyem, opačným směrem putovali sedmadvacetiletý Nick Ritchie a bek Troy Stecher. „Myslím, že to už prosáklo, takže se smáli, když jsem jim volal. Když nic jiného, je to unikátní. Prostě to tak dopadlo,“ uvedl generální manažer Calgary Brad Treliving. Oba bratři spolu působili v sezoně 2018/2019 v Bostonu. Více čtěte ZDE>>>
Zprávy ze dne 3. března 2023
• VÝMĚNA
Calgary hlasí další posilu. Z Arizony Coyotes přivedlo zadáka Troye Stechera a útočníka Nicka Ritchieho. Opačným směrem putují Connor Mackey a Brett Ritchie.
Naprosté ticho je okolo Calgary Flames. Není divu. Vedení týmu se totiž stále nerozhodlo, zda ještě zkusit zabojovat o play off, nebo to vzdát. Podle toho se pochopitelně odvíjí i vaše role na trhu. Buď nakupujete, nebo prodáváte. Po noční prohře s Torontem Maple Leafs bych se ale nedivil, kdyby to Flames vzdali a zkusili získat výběry v draftu, případně mladé hráče. Například Carolina údajně projevuje nemalý zájem o Eliase Lindholma či Mikaela Backlunda.
Zprávy ze dne 2. března 2023
Podle očekávání se z Arizony stěhuje Shayne Gostisbehere. Devětadvacetiletý útočník byl vytrejdován do Raleighu, kde bude reprezentovat barvy Hurricanes. Gostisbehereovi po sezoně končí kontrakt, momentálně v platovém stropu zabírá 4,5 milionů dolarů. Jde tedy o posilu pro play off.
Zprávy ze dne 28. února 2023
Do Caroliny přichází dosavadní útočník Edmontonu Jesse Puljujärvi. V této sezoně prožívá Fin kariérní sešup, v 58 zápasech zaznamenal 14 bodů, ale v novém prostředí by mohl zabrat. Na druhou stranu míří jeho krajan Patrik Puistola, dosud bez startu v NHL.
Zprávy ze dne 19. ledna 2023
Renomovaný odborník na dění v NHL Pierre LeBrun spekuluje, zda by se do Caroliny mohl přesunout v současnosti druhý nejproduktivnější hráč Vancouveru Bo Horvat. Canucks patrně svého kapitána zobchodují a už dříve neznačili, že by v případném přestupním balíku za šikovného útočníka žádali mladého centra se silnou pozicí v sestavě. Mohl by jím být v případě Hurricanes Martin Nečas?
„Nečase z Caroliny nedostanou,“ ujišťuje nejen české fanoušky LeBrun. „Slyšel jsem, že Hurricanes by pro Horvata byli vhodnou volbou, ale běžně příliš neutrácejí. Takže si nemyslím, že najdou společnou řeč. Každopádně uvidíme, kam se věci vyvinou.“