Chicago bylo na Mrázkově seznamu přání. Jsem nadšený, jásá po výměně
V nemocničních čekárnách strávil za poslední tři roky více času než mezi tyčemi. Český gólman Petr Mrázek se měl v Torontu rvát o post jedničky s Američanem Jackem Campbellem, z grandiózní bitvy vrstevníků ovšem sešlo. Vítkovický odchovanec v průběhu uplynulé sezony třikrát vypadnul vinou zranění. Teď mu hokejový osud přihrál novou šanci na restart. Výměna před vstupním draftem odvála jasně nejzkušenějšího českého brankáře v NHL do Chicaga.
Torontské klima jako by třicetiletému Mrázkovi znemožňovalo plné zotavení. V půlce října nastoupil ke své očekávané premiéře proti Ottawě, jenže po 40 minutách branku opouštěl s problémem v dolní části těla. Smůla mu u dveří záhy zaklepala znovu. V listopadu si poranil třísla, stejně tak na konci března. Sedmé zranění ve třech letech, nekončící prokletí…
Mrázek přesto věří, že komplikované období po změně dresu hodí za hlavu. „Mé zdravotní trable z minulé sezony jsou už pryč, takže se moc těším na novou výzvu,“ slibuje někdejší reprezentant. V noci ze čtvrtka na pátek ho společně s 25. volbou vstupního draftu NHL (Sam Rinzel) získali Blackhawks, k Maple Leafs naopak putoval výběr z 38. místa.
„Výměny jsou součástí hokejového života, je to prostě business. Věděl jsem, že to může přijít, ale byl jsem v klidu,“ říká po přestupu rodák z Ostravy. „Ve smlouvě jsem měl klauzuli se seznamem týmů, do kterých mě mohli vyměnit. Chicago bylo jedním z nich. V posledních dnech jsem byl s agentem v kontaktu a jsem nadšený, že jdu právě do Chicaga.“
Hawks podnikají krok do neznáma. Neustálé návštěvy lékařů se na Mrázkovi podepsaly a záblesky geniality, které předváděl zejména během předchozího angažmá v Carolině, prozatím pohasly. Sezonu uzavřel s 20 zápasy, z nichž jen 15 chytal od počátku do konce. V rámci úspěšnosti zákroků zapsal hodnotu 88,8 %, přičemž mezi maskovanými muži se stejnou či vyšší porcí utkání ji měli horší pouze Joonas Korpisalo (Columbus) a Jon Gillies (St. Louis, New Jersey).
Pokud však Mrázkovi vydrží zdraví, může z letos jmenovaného generálního manažera Kyla Davidsona udělat jasného vítěze výměny. Blackhawks potřebují brankáře na přechodné období, v němž hodlají vybudovat novou tvář celé organizace. Sázet se bude hlavně na mladé. I proto tým z Windy City v průběhu draftu opustily hvězdy Kirby Dach a Alex DeBrincat. Zvučná jména z ofenzivy zprostředkovala další nákup náctiletých junáků.
Český brankář se bude snažit v klubu bez významnějších ambicí znovu oprášit svou dobrou pověst. Slabší konkurence v podobě Kevina Lankinena či Collina Deliy k tomu vybízí. V létě 2024 bude navíc Mrázek shánět nový kontrakt, potřebuje zazářit.
Spokojenost mezitím panuje v Torontu. Maple Leafs si odchodem Mrázka zajistili 3,8 milionu dolarů k dobru a mohou usilovat o podpis dosavadní brankářské jedničky Jacka Campbella. „Potřebovali jsme se stát více flexibilní, získat místo pod platovým stropem. I když jsme se samozřejmě nechtěli v draftu posouvat dozadu, naše analýzy nám ukázaly, že to bude dobrý tah,“ řekl o výměně Mrázka generální manažer Toronta Kyle Dubas pro The Athletic.
Nedávná zranění Petra Mrázka
- dolní část těla (28. dubna 2019)
- otřes mozku/krk (22. února 2020)
- palec (30. ledna 2021)
- dolní část těla (22. dubna 2021)
- dolní část těla (14. října 2021)
- třísla (4. listopadu 2021)
- třísla (29. března 2022)
Zprávy ze dne 14. ledna 2019
VÝMĚNA - Anaheim je v krizi a prohrál jedenáctkrát za sebou. Dallas také zrovna nezáří, takže oba kluby dohodly trejd. Do Texasu míří veterán Andrew Cogliano, majitel 912 startů v NHL a 11 bodů (3+8) z této sezony. Opačným směrem putuje čtyřiadvacetiletý útočník Devin Shore, který v této sezoně vstřelil 5 branek, ale poslední 8. listopadu.
The Dallas Stars have acquired forward Andrew Cogliano from the Anaheim Ducks in exchange for forward Devin Shore. https://t.co/HMUe7cPQeS
— Dallas Stars (@DallasStars) 14. ledna 2019
| PONDĚLÍ 14. LEDNA |
Zprávy ze dne 13. ledna 2019
PODPIS - Třiadvacetiletý útočník Trevor Moore bude pokračovat v Torontu, prodloužil o dva roky a jeho jednocestný kontrakt má hodnotu 1,55 milionu dolarů. Nedraftovaný forvard je v poslední sezoně tříleté nováčkovské smlouvy a poprvé ochutnává NHL. Za Leafs zvládl 6 zápasů a 3 body (1+2). Na farmě odehrál za Toronto Marlies v sezoně 2018/19 už 30 zápasů a dal 19 gólů.
.@SportChek Player Alert: The @MapleLeafs have signed forward Trevor Moore to a two-year contract extension.
— Toronto Maple Leafs (@MapleLeafs) 13. ledna 2019
Details >> https://t.co/rvnyNgVntp#LeafsForeverpic.twitter.com/4taEV7nw3K
SPEKULACE - Philadelphia se nepřestává trápit a v tuto chvíli je na dně Východní konference se ztrátou čtrnácti bodů na poslední postupové místo do play off. Pomalu se tedy začíná debatovat o tom, kdo všechno klub před koncem ročníku ještě opustí. Slušný zájem je prý o třicetiletého útočníka Waynea Simmondse, kterému po sezoně končí smlouva. Chtěli by ho údajně ve Winnipegu a Nashvillu.
Report: Predators, Jets keeping an eye on Flyers' Simmonds https://t.co/FyIQ6HPrQHpic.twitter.com/qFLNx1V9yS
— theScore NHL (@theScoreNHL) January 12, 2019
| NEDĚLE 13. LEDNA |
Zprávy ze dne 12. ledna 2019
PODPIS - Pittsburgh má pro další roky jistou pozici dvojky, bude ji dělat sedmadvacetiletý Casey DeSmith. Do NHL poprvé nakoukl v minulé sezoně, v té současné už Američan odchytal 22 zápasů a má bilanci 12-7-4 a k tomu dvě čistá konta. Tříletá smlouva má hodnotu 3,75 milionu dolarů.
The Penguins have signed goaltender Casey DeSmith to a three-year contract extension.
— Pittsburgh Penguins (@penguins) January 11, 2019
The deal begins with the 2019.20 season and carries an average annual value of $1.25 million.
More information: https://t.co/FkwVoyr32lpic.twitter.com/q6k0FlFt5V
VÝMĚNA - Krizi Philadelphie odnesl útočník Jordan Weal, který se stěhuje do Arizony. Za majitele devíti bodů (3+6) z letošního ročníku přichází bek Jacob Graves, který NHL ještě nehrál. Ke Coyotes přišel v létě z Columbusu a tento ročník tráví v ECHL.
OFFICIAL: The #Flyers have acquired defenseman Jacob Graves and a sixth round draft pick in 2019 from the Arizona Coyotes in exchange for forward Jordan Weal. https://t.co/l2f6ncgXhs
— Philadelphia Flyers (@NHLFlyers) January 11, 2019
VÝMĚNA - V Ottawě se včera činili. V dalším trejdu přivedli z Bostonu nevyužitého obránce Codyho Goloubefa, majitele 129 startů v NHL, který ale u Bruins hraje jen na farmě. Na druhou stranu míří třicetiletý útočník Paul Carey, který letos střídal farmu s prvním týmem Senators a v NHL zvládl celkem 97 zápasů a 16 bodů.
Trade: #Sens acquire defenceman Cody Goloubef from Boston in exchange for forward Paul Carey: https://t.co/Xl65cdTdJw
— Ottawa Senators (@Senators) January 11, 2019
Transaction : Les #Sens ont acquis le défenseur Cody Goloubef de Boston en retour de l’attaquant Paul Carey : https://t.co/wxExJNrQCb
VÝMĚNA - Bývalá volba z 1. kola draftu Morgan Klimchuk má za sebou sice jediný zápas v NHL, kluby ale střídá poctivě. Po Calgary, které ho v roce 2013 bralo z 28. pozice, patřil Torontu a teď míří do Ottawy. Za něj jde k Maple Leafs dvaadvacetiletý téměř dvoumetrový útočník Gabriel Gagné. Jeho letošní bilance na farmě je 33 zápasů a 9 bodů (4+5).
Trade: The #Sens have acquired forward Morgan Klimchuk from Toronto in exchange for forward Gabriel Gagne: https://t.co/j254YPjUwD
— Ottawa Senators (@Senators) January 11, 2019
Transaction : Les #Sens ont acquis l’attaquant Morgan Klimchuk de Toronto en retour de Gabriel Gagné : https://t.co/BVcY1ddNjp
| SOBOTA 12. LEDNA |
Zprávy ze dne 11. ledna 2019
VÝMĚNA - Český bek má novou šanci se uchytit v NHL. Reprezentační obránce Jan Rutta, který poslední měsíce působil na farmě Chicaga, byl vedením Blackhawks vyměněn do Tampy Bay. Klub z Floridy dal za bývalého hráče Chomutova a volbu v 7. kole draftu 2019 Kanaďana Slatera Koekkoeka a výběr v 5. kole draftu 2019. Pro Ruttu je trade do Tampy první stěhování v zámoří. Chicago o tom informovalo na svých sociálních sítích.
TRADE ALERT: The #Blackhawks have acquired defenseman Slater Koekkoek (AAV of $865,000) and a 2019 5th round pick from the Lightning in exchange for defenseman Jan Rutta and a 2019 7th round pick. pic.twitter.com/8IRmeaBKwM
— Chicago Blackhawks (@NHLBlackhawks) 11. ledna 2019
KONEC KARIÉRY - Přetrvávajíci zdravotní potíže spojené s otřesy mozku donutily Ricka Nashe ohlásit konec kariéry. Jednička draftu z roku 2002 naposledy hrála za Boston, Nashova kariéra je ale spjata především s Columbusem a New York Rangers. V NHL odehrál 1060 zápasů základní části (437+368) a přidal ještě 89 v play off (18+28). V ročníku 2003/04 se stal vítězem Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce ligy, dvakrát vyhrál s Kanadou olympijské hry, jednou mistrovství světa a dvakrát byl na světovém šampionátu stříbrný. Je taky mistrem švýcarské ligy z roku 2005 s Davosem.
Statement from Joe Resnick of Top Shelf Sports Management Inc. @Topshelf_TSSM on behalf of his client Rick Nash pic.twitter.com/rc7wu3wZNE
— Darren Dreger (@DarrenDreger) 11. ledna 2019























































