SESTŘIHY: Vránův vítězný návrat, Mrázek zvládl nájezdy. McDavid zářil

0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

Vítězný návrat! Jakub Vrána si v noci z úterý na středu znovu zahrál v NHL, v dresu Detroitu nastoupil poprvé po čtyřměsíční pauze. Hráči Red Wings zdolali Washington 3:1, český útočník vyšel bodově naprázdno. Brankář Petr Mrázek pomohl Chicagu k zisku dvou bodů, když v utkání s Vegas vychytal samostatné nájezdy. Hráči Caroliny s Martinem Nečasem i New Jersey Devils s Vítkem Vaněčkem a Ondřejem Palátem v sestavě si připsali porážky. Naopak Connor McDavid při výhře Edmontonu zaznamenal dvě branky a na prvním místě znovu odskočil v tabulce střelců Davidu Pastrňákovi.

V úterních zápasech žádný český hráč nebodoval, ale Jakub Vrána si zahrál v NHL poprvé od 15. října a po utkání se radoval z výhry Detroitu 3:1 ve Washingtonu. Pražský rodák odehrál jedenáct a půl minuty, během kterých dvakrát vystřelil a připsal si jeden kladný bod do statistiky plus/mínus. Do sestavy Red Wings se naopak nevešel Filip Zadina.

Chicago prohrávalo 0:1 a 1:2. Už ve čtvrté minutě překonal Mrázka zblízka Keegan Kolesar, ještě v první třetině ale vyrovnal z úniku Cole Guttman. Z rychlého protiútoku strhl Jack Eichel vedení na stranu Vegas střelou nad Mrázkovu vyrážečku. Poslední slovo měl Tyler Johnson, který vyrovnal v čase 59:05 a jako jediný se prosadil i v nájezdech.

Chicago skórovalo i v prodloužení, ale rozhodčí gól Patricka Kanea po zhlédnutí u videa odvolali, protože padl po vypršení pětiminutového přídavku. „Myslel jsem, že bude platit, protože podle záběru, který jsme měli, zůstávala do konce jedna desetina. Asi záznam trochu zpožďuje. Museli jsme je tak porazit dvakrát,“ řekl trenér Chicaga Luke Richardson.

Vaněček si připsal první porážku v základní hrací době od 28. prosince, přestože na něj šlo jen 17 střel. „Pustili jsme je ale do abnormálního množství dobrých šancí,“ řek kouč New Jersey Lindy Ruff. „Patrně na tým dolehla únava, už ráno vypadal ospale. Odehráli jsme hodně zápasů, několik hráčů bojuje s virózami. Ale nechci se vymlouvat,“ doplnil.

Vaněčka překonal na začátku zápasu Justin Barron střelou mezi betony. Po vyrovnání Jespera Bratta odskočil Montreal na 4:1. V úvodu druhé třetiny se prosadili během 73 sekund Jonathan Kovacevic a Nick Suzuki. Český gólman byl ve 46. minutě bezmocný na souhru, kterou zakončil do odkryté branky Rem Pitlick. New Jersey ještě zdramatizovalo utkání trefou Dawsona Mercera, ale při hře bez gólmana mu sebral naději na bodový zisk Mike Matheson.

Dostál, který minule inkasoval v Buffalu sedmkrát ze 44 střel, odolával až do 28. minuty. Tampa Bay se ale rozjela a v čase 42:23 vedla 6:0. První dva góly padly z levého kruhu po střelách Nicka Paula a Rosse Coltona. Obrana Anaheimu nechávala Dostála na holičkách, zblízka se tak prosadili Anthony Cirelli, Brayden Point a Corey Perry. Zbývající trefu dal Zach Bogosian od modré čáry. Čestný úspěch hostů zaznamenal Ryan Strome.

„Máme tým v přestavbě,“ konstatoval trenér Anaheimu Dallas Eakins došla. „Hráli jsme včera a po skvělé první třetině nám energie. Proti týmu, jako je Tampa, musíte hrát perfektně celý zápas, ale nebyli jsme schopni udržet tempo,“ prohlásil kouč.

Vrána má za sebou těžké období. Koncem loňského roku podstoupil zhruba dvouměsíční asistenční program NHL a hráčské asociace NHLPA, který pomáhá hokejistům i jejich rodinám v případě psychických problémů, závislostí a dalších záležitostech. Poté čekal na šanci v Grand Rapids v AHL, kde se po rozpačitém začátku dostal do formy a v posledních devíti zápasech nasbíral deset bodů (6+4).

Návrat mu zpříjemnil Pius Suter, který se na výhře Detroitu podílel dvěma góly. Tým podržel 26 zákroky i Ville Husso. Washington prohrál popáté v řadě.

Ryan O'Reilly skóroval poprvé od výměny ze St. Louis a rovnou hattrickem řídil výhru Toronta 6:3 v Buffalu. Zdatně mu sekundoval Mitchell Marner, který přihrál na pět gólů a vyrovnal klubový rekord v počtu asistencí ve venkovním utkání. Čtyři body si připsal John Tavares (1+3). Kanadský klub s Davidem Kämpfem v sestavě vedl už ve 13. minutě 4:0.

10. Elias Pettersson 39 63 102 80 16 14 257

Connor McDavid zajistil dvěma góly v závěru výhru Edmontonu 4:2 nad Philadelphií. Lídr Oilers v čele tabulky střelců se 44 zásahy odskočil druhému Davidu Pastrňákovi z Bostonu na rozdíl tří branek. Kanadský útočník v utkání překonal i hranici 800 bodů v kariéře (283+519). Milníku dosáhl v 545. zápase, přičemž rychlejší byli jen čtyři hráči - Wayne Gretzky (352), Mario Lemieux (410), Mike Bossy (525) a Peter Stastny (531).

Tampa Bay - Anaheim

Domácí: 27:15. Paul, 29:48. Colton, 30:51. Cirelli, 33:10. Bogosian, 41:06. Point, 42:23. Perry

Hosté: 46:28. R. Strome

Domácí: Vasilevskij (Elliott) – Bogosian, Hedman (A), Černák, Sergačjov, Perbix, Cole – Kučerov (A), Point, Hagel – Killorn, Stamkos (C), Cirelli – Maroon, Paul, Colton – Perry, Bellemare, Naměstnikov.

Hosté: Dostál (Gibson) – Kulikov, Fowler (A), Klingberg, Beaulieu, Shattenkirk, Benoit – R. Strome, Zegras, Gawdin – Max Jones, McTavish, Henrique (A) – Silfverberg (A), Lundeström, Vatrano – Carrick, Jays. Megna, Comtois.

M. Joanette, J. McIsaac – S. Cherrey, D. Berg

Amalie Arena, Tampa

Washington - Detroit

Domácí: 15:57. Wilson

Hosté: 10:16. Hägg, 14:22. P. Suter, 46:24. P. Suter

Domácí: Kuemper (C. Lindgren) – T. van Riemsdyk, Orlov, Jensen, Fehérváry, McIlrath, E. Gustafsson – Wilson, Kuzněcov, Sheary – Oshie, D. Strome, Mantha – M. Johansson, Bäckström (A), Eller – Hathaway, Dowd, Milano.

Hosté: Husso (Hellberg) – Seider, Walman, Hronek, Chiarot (A), Hägg, Määttä – Bertuzzi, Larkin (C), Perron – Rasmussen, Copp (A), Berggren – Vrána, Veleno, Fabbri – Kubalík, P. Suter, Sundqvist.

Chmielewski, Kozari – Kovachik, Murray

Capital One Arena, Washington

18 573 diváků

New Jersey - Montreal

Domácí: 13:48. Bratt, 51:58. Mercer

Hosté: 03:54. J. Barron, 22:29. Kovacevic, 23:42. Suzuki, 45:13. R. Pitlick, 56:13. Matheson

Domácí: Vaněček (Schmid) – Hamilton, B. Smith, Marino, Graves, Severson, Siegenthaler – Mercer, Hischier (C), Tatar – Bratt, J. Hughes (A), Šarangovič – Zetterlund, Haula, Palát (A) – J. Boqvist, M. McLeod, Wood.

Hosté: Montembeault (Allen) – Savard (A), Harris, J. Barron, Matheson, Schueneman, Kovacevic – Jos. Anderson (A), Suzuki (C), Harvey-Pinard – Armia, Drouin, Hoffman – R. Pitlick, Dvorak, Dadonov – Ylönen, Belzile, Pezzetta.

Corey Syvret, Kelly Sutherland. Čároví: Julien Fournier, Bryan Pancich

Prudential Center, Newark

14854 diváků

Carolina - St. Louis

Domácí: 01:26. A. Svečnikov, 07:57. A. Svečnikov, 36:36. S. Aho II, 42:25. Jarvis

Hosté: 23:59. Faulk

Domácí: Andersen (Raanta) – Burns, Slavin (A), Pesce, Skjei, Chatfield, de Haan – Jarvis, S. Aho II (A), A. Svečnikov – Nečas, Kotkaniemi, Teräväinen – Fast, J. Staal (C), Martinook – Stepan, Stastny, Noesen.

Hosté: Binnington (Greiss) – Parayko (A), Leddy, Faulk (A), Krug, Bortuzzo, Scandella, Rosén – Kyrou, Thomas, Barbašev – Leivo, B. Schenn (A), Blais – T. Pitlick, Alexandrov, Toropčenko – N. Walker, Highmore.

Pollock, Luxmore – MacPherson, Smith

PNC Arena, Raleigh

18 142 diváků

Buffalo - Toronto

Domácí: 45:12. Quinn, 48:01. Tuch, 56:29. J. Skinner

Hosté: 03:51. O'Reilly, 04:28. O'Reilly, 07:14. Tavares, 12:09. Bunting, 34:36. Nylander, 58:50. O'Reilly

Domácí: Luukkonen (13. C. Anderson) – Jokiharju, Dahlin (A), Samuelsson, Power, Bryson, Ljubuškin – Tuch, Ta. Thompson, J. Skinner – V. Olofsson, Cozens, Peterka – Quinn, Krebs, Mittelstadt – Okposo (C), Jost, Girgensons (A).

Hosté: Samsonov (Woll) – Holl, Rielly (A), Liljegren, Giordano, Timmins, Brodie – Nylander, Matthews, Bunting – Marner (A), O'Reilly, Tavares (C) – Järnkrok, Kämpf, Engvall – Kerfoot, Acciari, Aston-Reese.

G. Skilliter, F. South – R. Gibbons, C. Apperson

KeyBank Center, Buffalo

18 641 diváků

Minnesota - Los Angeles

Domácí: 20:13. Hartman, 55:12. Hartman

Hosté: 59:39. Kopitar

Domácí: Gustavsson (M. Fleury) – Spurgeon (C), Middleton, Dumba (A), Brodin, Goligoski, Merrill – Zuccarello, Hartman, Kaprizov – Boldy, J. Eriksson Ek (A), Beckman – Duhaime, F. Gaudreau, Greenway – Reaves, Dewar, Shaw.

Hosté: Copley (Quick) – Doughty (A), M. Anderson, M. Roy, Durzi, Se. Walker, Edler – Kempe, Kopitar (C), Byfield – Arvidsson, Danault (A), Moore – Iafallo, Lizotte, Fiala – Kaliyev, Kupari, Vilardi.

Brenk, St. Pierre – Gawryletz, Deschamps

Xcel Energy Center, St. Paul

18 012 diváků

Nashville - Vancouver

Domácí: 04:38. Co. Smith, 27:57. Tomasino, 39:50. Niederreiter, 47:44. Granlund, . Duchene

Hosté: 32:47. Kuzmenko, 39:39. Dries, 58:54. Garland, 59:45. Kuzmenko

Domácí: Saros (Lankinen) – McDonagh, Josi (C), Ekholm (A), Lauzon, Gravel, Fabbro – Granlund (A), R. Johansen, Duchene – Niederreiter, Glass, Tomasino – Trenin, Sissons, Jeannot – Co. Smith, Novak, Pärssinen.

Hosté: Delia (Šilovs) – Q. Hughes (A), Bear, Stillman, T. Myers, Wolanin, Burroughs – Kuzmenko, E. Pettersson (A), Beauvillier – Di Giuseppe, J. Miller (A), Boeser – Podkolzin, Studnicka, Garland – Joshua, Aman, Dries.

Pochmara, Kea – Gawryletz, Brisebois

Bridgestone Arena, Nashville

17 161 diváků

Chicago - Vegas

Domácí: 12:39. Guttman, 59:05. T. Johnson, . T. Johnson

Hosté: 03:26. Kolesar, 31:32. Eichel

Domácí: Mrázek (Stalock) – McCabe, S. Jones, J. Johnson, Murphy, I. Phillips, C. Jones – Kurashev, Domi, P. Kane – T. Johnson, Guttman, Raddysh – Dickinson, Lafferty, Athanasiou – Katchouk, Seney, Blackwell.

Hosté: Brossoit (Hutchinson) – Martinez, Pietrangelo, McNabb, Theodore, Hague, Whitecloud – Cotter, Eichel, Marchessault – R. Smith, W. Karlsson, Amadio – W. Carrier, Stephenson, Kessel – Howden, N. Roy, Kolesar.

Markovic, McCauley – McNamara, Alphonso

United Center, Chicago

18 083 diváků

Edmonton  - Flyers

Domácí: 19:57. Barrie, 46:49. Draisaitl, 52:39. McDavid, 57:35. McDavid

Hosté: 10:01. N. Cates, 31:37. Tippett

Domácí: S. Skinner (Campbell) – Nurse, Ceci, Kulak, Barrie, Broberg, Bouchard, Desharnais – Hyman, McDavid, Yamamoto – Nugent-Hopkins, Draisaitl, Foegele – R. McLeod, Janmark, Shore – Ryan, Puljujärvi.

Hosté: Hart (Ersson) – Provorov, Sanheim, York, Ristolainen, Seeler, DeAngelo – Laughton, N. Cates, Allison – J. van Riemsdyk, Frost, Tippett – Lycksell, Hayes, Farabee – Deslauriers, P. Brown, Bellows.