Vaněček vychytal Devils první výhru. Zadina dal hned gól, Sharks ale padli

0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Radostný vstup početné české kolonie v NHL do sezony. Hokejisté New Jersey zvítězili v úvodním utkání ročníku 4:3 nad Detroitem. Velký podíl na výhře Devils měl brankář Vítek Vaněček, jenž byl zvolen druhou hvězdou utkání. Asistoval také Ondřej Palát. První gól v dresu San Jose vstřelil při premiéře Filip Zadina, Sharks ale padli 1:4 se šampiony z Las Vegas. I díky přihrávce Filipa Chytila porazili New York Rangers venku Buffalo 5:1. Jakub Vrána asistoval u jediné branky St. Louis, které podlehlo v Dallasu 1:2 po nájezdech.

Vaněček se několikrát vyznamenal zejména v úvodní polovině utkání a poprvé inkasoval až ve 33. minutě, kdy jej překonal zblízka Daniel Sprong. Na 2:1 otočil ještě v prostřední třetině dvěma góly Jack Hughes. U první trefy mu přihrál Palát do jízdy a lídr domácích překvapil gólmana Villeho Hussa, od jehož zad se dostal puk po nahození ze záporného úhlu do branky.

Detroit vyrovnal v 50. minutě v přesilové hře, kterou využil Alex DeBrincat, ale New Jersey odskočilo trefami Dougieho Hamiltona a Erika Hauly na 4:2. Hosté už jen zápas zdramatizovali, 34 sekund před koncem se prosadil Robby Fabbri z dorážky.

Zadina, který v létě rozvázal s Detroitem smlouvu a podepsal v San Jose, nastupoval s Hertlem v elitním útoku a nové angažmá zahájil gólem. Český útočník se prosadil poté, co se k němu odrazil puk od Hertlovy brusle, a z pravého kruhu z otočky vyrovnal. Odpověděl tím na konci první třetiny na vedoucí gól Michaela Amadia. Vegas rozhodli třemi góly v rozmezí 39. až 43. minuty.

První zápas v dresu San Jose odehrál i Jan Rutta, který nastupoval minulou sezonu v Pittsburghu. Český bek strávil na ledě zhruba dvacet minut a zblokoval ze všech hráčů nejvíce střel (5).

Chytil se podepsal na prvním gólu Rangers v nové sezoně. Na útočné modré čáře přistrčil puk Artěmiji Panarinovi, po jehož přihrávce zakončil Alexis Lafreniere do odkryté branky. Hlavním strůjcem výhry hostů byl ale Chris Kreider, který vstřelil dva góly a na jeden přihrál. Tři body za asistence si připsal Mika Zibanejad.

Jamie Benn vstřelil po 18 sekundách druhé třetiny úvodní gól Dallasu, ale z vedení se domácí radovali necelé tři minuty. Vrána přihrál mezi kruhy Tyleru Tuckerovi, který vyrovnal. V rozstřelu, který rozhodl Matt Duchene, český útočník šanci nedostal.

Domácí: 33:39. J. Hughes, 38:43. J. Hughes, 55:37. Hamilton, 58:29. Haula

Hosté: 32:14. Sprong, 50:43. DeBrincat, 59:27. Fabbri

Domácí: Vaněček (Schmid) – Siegenthaler, Hamilton, Bahl, Marino, B. Smith, L. Hughes – Meier, Hischier (C), Mercer – Toffoli, J. Hughes (A), Bratt – Palát (A), Haula, Holtz – Nosek, M. McLeod, Lazar.

Hosté: Husso (Reimer) – Walman, Seider, Chiarot, Petry, Gostisbehere, Holl – DeBrincat, Larkin (C), Perron (A) – Fabbri, Compher, Raymond – Rasmussen, Copp (A), Sprong – Kostin, Veleno, Fischer.

Hebert, MacDougall – Murray, McNamara

Prudential Center, Newark

16 514 diváků

Domácí: 38:30. Peterka

Hosté: 03:46. Lafreniere, 12:22. Kreider, 32:49. Panarin, 51:34. Kreider, 58:31. Trouba

Domácí: Levi (Comrie) – Dahlin (A), Samuelsson, Jokiharju, Power, Clifton, E. Johnson – Tuch, T. Thompson, J. Skinner – V. Olofsson, Cozens, Peterka – Benson, Mittelstadt, Greenway – Okposo (C), Krebs, Girgensons (A).

Hosté: Šesťorkin (Quick) – R. Lindgren, Fox, Trouba (C), K. Miller, Schneider, E. Gustafsson – Kakko, Zibanejad, Kreider (A) – Lafreniere, Chytil, Panarin (A) – Wheeler, Trocheck, Cuylle – Pitlick, Bonino, Goodrow.

Charron, South – Gawryletz, Marquis

KeyBank Center, Buffalo

19 070 diváků

Domácí: 08:24. Bean, 59:16. Laine

Hosté: 03:33. Farabee, 12:43. Konecny, 58:31. Atkinson, 60:00. Konecny

Domácí: Merzlikins (S. Martin) – Werenski (A), Peeke, Severson, Provorov, Bean, Gudbranson – Sillinger, Laine, J. Gaudreau – Texier, Jenner (C), Bemström – Marčenko, Fantilli, Danforth – Robinson, Kuraly (A), Roslovic.

Hosté: Hart (Ersson) – York, Sanheim, M. Staal, Walker, Zamula, Seeler – Farabee, Couturier, Brink – Tippett, Frost, Atkinson – Laughton (A), N. Cates, Konecny – Deslauriers, Poehling, Hathaway.

Sutherland, Kea – Kovachik, Baker

Nationwide Arena, Columbus

18 614 diváků

Domácí: 20:18. Benn, . Duchene

Hosté: 22:37. Tucker

Domácí: Oettinger (Wedgewood) – Heiskanen, R. Suter, Hakanpää, Harley, Lundkvist, Lindell (A) – Pavelski, Seguin (A), J. Robertson – Dadonov, Duchene, Marchment – Dellandrea, W. Johnston, Benn (C) – Cr. Smith, Faksa, Steel.

Hosté: Binnington (Hofer) – Parayko (A), Leddy, Faulk, Krug, Tucker, Scandella – Kyrou, Thomas (A), Bučněvič – Kapanen, B. Schenn (C), Saad – Blais, Hayes, Vrána – Neighbours, Sundqvist, Toropčenko.

L'Ecuyer, Brenk – Flemington, Hughes

American Airlines Center, Dallas

18 532 diváků

Domácí: 07:54. Faber, 32:56. Eriksson Ek

Hosté:

Domácí: Gustavsson (M. Fleury) – Faber, Brodin, Goligoski, Middleton, Addison, Merrill – Zuccarello, Hartman, Kaprizov (A) – Boldy, Eriksson Ek (A), M. Johansson – F. Gaudreau, Rossi, M. Foligno (A) – Duhaime, Dewar, Maroon.

Hosté: Bobrovskij (Stolarz) – Ekman-Larsson, Forsling, Kulikov, Mikkola, Balinskis, Mahura – Rodrigues, Barkov (C), Verhaeghe – M. Tkachuk (A), Luostarinen, Cousins – Reinhart (A), Lundell, Samoskevich – Lorentz, Stenlund, Lomberg.

Syvret, Furlatt – Cormier, Shewchyk

Xcel Energy Center, St. Paul

18 976 diváků

Domácí: 30:24. Sissons, 50:03. Nyquist, 58:19. Pärssinen

Hosté:

Domácí: Saros (Lankinen) – Fabbro, Josi (C), A. Carrier, McDonagh (A), Barrie, Lauzon – Pärssinen, O'Reilly (A), F. Forsberg – Co. Smith, Glass, Nyquist – Evangelista, Novak, Tomasino – Sherwood, Sissons, Trenin.

Hosté: Grubauer (Daccord) – Larsson, Dunn, Schultz, Dumoulin, Borgen, Oleksiak – Eberle, Beniers, McCann – Burakovsky, Wennberg, Schwartz (A) – Bjorkstrand, Gourde (A), Tolvanen – Yamamoto, Bellemare, Kartye.

McIsaac, Luxmore – Brisebois, Kelly

Bridgestone Arena, Nashville

17 629 diváků

Domácí: 17:48. Zadina

Hosté: 15:25. Amadio, 38:31. Hague, 39:24. N. Roy, 42:11. Pachal

Domácí: Kähkönen (Blackwood) – Burroughs, Ferraro (A), Benning, M. Vlasic, Rutta, Thrun – Zadina, Hertl (A), Hoffman – Kunin, Granlund, Eklund – Duclair, Bordeleau, Barabanov – Zetterlund, Sturm, G. Smith.

Hosté: L. Thompson (Hill) – Pietrangelo (A), Hague, Theodore, McNabb, Pachal, Hutton – Marchessault, Eichel, Barbašev – Stone (C), Stephenson, Cotter – Amadio, W. Karlsson (A), Dorofejev – Kolesar, N. Roy, Röndbjerg.