Hrdina Pastrňák! Měl gól i asistenci. Zacha pomohl rozseknout prodloužení

0
SESTŘIH: Olomouc - Sparta 1:4. Kanonáda hostů, rozhodl skvělý Krejčí
SESTŘIH: Hradec Králové - Slavia 1:2. Zemětřesení v sestavě a drama v závěru

David Pastrňák přispěl v NHL gólem a přihrávkou k výhře hokejistů Bostonu 6:5 v prodloužení na ledě Edmontonu. U vítězné branky asistoval Pavel Zacha. Karel Vejmelka inkasoval šestkrát z 36 střel a neodvrátil prohru Arizony 3:6 s Torontem. Dvakrát jej překonal Auston Matthews, který pokořil hranici padesáti vstřelených branek už v 54. utkání sezony.

Boston odskočil domácím ve druhé třetině z 1:1 na 4:1. Čtvrtý gól padl po akci Pastrňáka, jehož střelu doklepl do odkryté branky Jake DeBrusk. Edmonton smazal manko mezi 36. až 48. minutou, ale Pastrňák vrátil týmu vedení. Český útočník se prosadil v čase 52:41 švihem z levého kruhu k bližší tyči. Už za 42 sekund ale vyrovnal Zach Hyman.

V prodloužení Boston ubránil oslabení a poté udeřil. Zacha přihrál DeBruskovi, jehož střelu domácí zblokovali. Puku se mezi kruhy zmocnil Charlie McAvoy, elegantně se zbavil obránce a bekhendovou kličkou rozhodl.

Toronto položilo základ úspěchu v úvodní třetině, kterou ovládlo i díky dvěma využitým přesilovým hrám 3:0. Matthews dal v šesté minutě druhý gól týmu a svůj padesátý v sezoně, když zaskočil Vejmelku střelou z ostrého úhlu od pravého mantinelu. Nejlepší střelec ročníku zvýšil ve 37. minutě na 4:2 z dorážky. Dva góly vstřelil v utkání i jeho spoluhráč William Nylander. Arizona prohrála pojedenácté v řadě.

Matthews dosáhl na padesát tref už v 54. utkání sezony a v historii NHL to dokázal nejrychleji ze všech hokejistů narozených v USA. Absolutní rekord drží Wayne Gretzky, který překonal magickou hranici po 39 zápasech. Pokud útočník Toronta udrží gólový průměr, dostane se 70 branek, což se naposledy stalo v NHL před 31 lety.

V čele tabulky střelců vede Matthews o 12 gólů před Samem Reinhartem z Floridy. Třetí Nikita Kučerov a David Pastrňák mají na kontě 36 branek.

Domácí: 12:41. Xhekaj, 26:35. Struble

Hosté: 24:20. Girgensons, 29:28. J. Skinner, 38:08. Tuch

Domácí: Montembeault (Allen) – Savard, Matheson (A), Guhle, Struble, Harris, Xhekaj – Slafkovský, Suzuki (C), Caufield – Jos. Anderson, Newhook, J. Roy – Gallagher (A), J. Evans, Armia – Ylönen, Gignac, Pearson.

Hosté: Luukkonen (Comrie) – Jokiharju, Dahlin (A), Clifton, Bryson, E. Johnson, Clague – Tuch, T. Thompson, J. Skinner – Cozens, Mittelstadt, Greenway – Peterka, Krebs, Benson – Okposo (C), Girgensons (A), Robinson.

K. Sutherland, G. Hebert – M. Cormier, K. McNamara

Bell Centre, Montreal

21 105 diváků

Domácí: 07:35. Blackwell

Hosté: 06:17. Sanheim, 23:15. Konecny, 31:55. Hathaway

Domácí: Söderblom (Mrázek) – A. Vlasic, S. Jones (A), Korchinski, Megna, I. Phillips, Tinordi – N. Foligno (A), Bedard, Kurashev – Beauvillier, Dickinson (A), Joe. Anderson – Donato, T. Johnson, T. Raddysh – Blackwell, Entwistle, Re. Johnson.

Hosté: Ersson (Petersen) – Drysdale, York, Se. Walker, Seeler, Sanheim, Zamula, M. Staal – Tippett, Couturier (C), Atkinson – Farabee, Frost, Konecny (A) – Poehling, N. Cates, Hathaway – Deslauriers, Laughton (A), Lycksell.

Luxmore, Herbert – Flemington, Murchison

United Center, Chicago

18 245 diváků

Domácí: 29:07. Terry, 36:05. McTavish, 38:49. McTavish, 39:36. Killorn

Hosté: 03:30. Werenski, 09:32. J. Gaudreau, 18:30. Werenski, 22:49. Kuraly, 46:50. Činachov, 47:39. Kuraly, 59:27. Jenner

Domácí: Gibson (Dostál) – Vaakanainen, Fowler (A), Mintjukov, Ljubuškin, LaCombe, Gudas – Henrique (A), Carlsson, Killorn – Vatrano, McTavish, Terry – Lundeström, R. Strome, Silfverberg (A) – R. Johnston, Carrick, Max Jones.

Hosté: Tarasov (37.–41. Merzļikins) – Werenski (A), A. Boqvist, Provorov, Severson, Bean, Gudbranson – J. Gaudreau, Jenner (C), Roslovic – Činachov, Voronkov, Marčenko – K. Johnson, Sillinger, Danforth – Texier, Kuraly (A), Olivier.

McCauley, Nicholson – Fournier, Shewchyk

Honda Center, Anaheim

14 518 diváků

Domácí: 24:28. Maccelli, 25:38. Hayton, 39:53. Guenther

Hosté: 01:56. McMann, 05:01. Matthews, 15:27. W. Nylander, 36:07. Matthews, 42:00. W. Nylander, 48:24. Tavares

Domácí: Vejmelka (Villalta) – Moser, Dumba, Durzi, Kesselring, Välimäki, J. Brown – Keller (A), L. Cooley, Guenther – Maccelli, Bjugstad, Crouse (A) – Kerfoot, Hayton, Schmaltz (A) – Carcone, McBain, Zucker.

Hosté: Samsonov (Mar. Jones) – Brodie, Liljegren, Benoit, McCabe, Rifai, Lajoie – Knies, Matthews (A), Marner (A) – Bertuzzi, Domi, W. Nylander – McMann, Tavares (C), N. Robertson – Holmberg, Kämpf, Gregor.

Schrader, Brenk – MacPherson, Gawryletz

Mullet Arena, Tempe

4 600 diváků

Domácí: 11:40. Foegele, 35:27. Foegele, 46:14. Janmark, 47:24. Perry, 53:25. Hyman

Hosté: 02:34. Geekie, 20:25. Marchand, 24:40. Frederic, 33:57. DeBrusk, 52:41. Pastrňák, 63:10. McAvoy

Domácí: S. Skinner (Pickard) – Bouchard, Ekholm, Ceci, Nurse, Desharnais, Kulak – Hyman, McDavid, Foegele – R. McLeod, Draisaitl, E. Kane – Perry, Holloway, Janmark – C. Brown, Ryan, Gagner.

Hosté: Swayman (Ullmark) – Grzelcyk, McAvoy, Lohrei, Carlo, Forbort, Wotherspoon – DeBrusk, Zacha, Pastrňák – Marchand, Coyle, Heinen – J. van Riemsdyk, Geekie, Richard – Frederic, J. Boqvist, Brazeau.