Téměř hodinu po oficiálním konci přestupů v NHL přišla překvapivá informace: Vítek Vaněček se stěhuje. Byl vyměněn z New Jersey do San Jose. Devils na oplátku získali Kaapa Kähkönena. Český brankář si ovšem na debut v dresu Sharks musí zřejmě počkat až do dalšího ročníku.
New Jersey se v tomto ročníku nedaří. I proto z klubu odešli Tyler Toffoli či Colin Miller. Drtivou část sezony byli na vině především brankáři. Včetně Vítka Vaněčka, který v různých statistikách patřil mezi nejslabší gólmany sezony.
Nebylo překvapením, že Tom Fitzgerald, generální manažer New Jersey, se snažil získat Jacoba Markströma z Calgary, respektive Linuse Ullmarka z Bostonu. Neklaplo to, a tak se zaměřil na plán B. Před uzávěrkou přestupů získal Jake Allena z Montrealu a na závěr právě Kaapo Kähkönena. Sharks v rámci trejdu získali i výběr v 7. kole draftu 2025.
Vaněček v této sezoně naskočil do 32 utkání a vychytal 89 % všech střel. Za svá záda pustil více než 11 gólů navíc oproti očekávání. Horšími hodnotami mezi 93 brankáři ligy disponují pouze Arvid Söderblom (Chicago) a Joonas Korpisalo (Ottawa).
Vaněčkovi trejd může jen prospět. V San Jose budou nároky na jeho výkony výrazně menší, neboť Sharks jsou v přestavbě a ještě minimálně čtyři, pět let budou patřit mezi nejslabší týmy NHL. Hráči, respektive gólmani zde můžou svými výkony v podstatě jen překvapit.
A když chytáte špatně? Nevadí. San Jose bude spíše i rádo, neboť v následujících letech chce draftovat na co nejvyšších příčkách.
Na debut v novém angažmá si ovšem Vítek Vaněček bude muset počkat. A dost možná až do dalšího ročníku. Podle Mike Griera, generálního manažera klubu, je totiž Vaněčkovo zranění vážnější, než se na první pohled zdálo.
V ohrožení je tedy i případná Vaněčkova nominace na blížící se mistrovství světa v Praze.
Kontrakt má Vítek Vaněček podepsaný až do konce června roku 2025 a v platovém stropu zabírá 3,4 milionu dolarů.
Zprávy ze dne 19. července 2023
Dostane prostor k přiblížení se NHL. Český útočník Marcel Marcel, který byl během nedávného draftu NHL vybrán Chicagem, bude mít možnost ukázat se v AHL na farmě Blackhawks v Rockfordu. S Icehogs podepsal devatenáctiletý odchovanec Plzně roční kontrakt.
Zprávy ze dne 17. července 2023
Jednička letošního draftu a generační talent Connor Bedard podepsal na své narozeniny s Chicagem nováčkovský kontrakt. Jeho základní výplata bude na předpokládaném maximu – 950 tisíc dolarů ročně (20 milionů korun). Na bonusech si však talentovaný centr můžu přijít až na 3,5 milionu dolarů za sezonu (74 milionů korun). Do NHL by měl téměř jistě naskočit už v příští sezoně.
Zprávy ze dne 5. července 2023
Hrábne po Filipu Zadinovi někdo, kdo je zrovna v přestavbě? Detroit ho umístil na waiver, odkud ho zdarma mohl stáhnout kdokoliv z NHL. Spekulovalo se, jestli šestku draftu roku 2018 sebere San Jose, Chicago nebo Arizona. A co takový Boston? Za 1,825 milionu dolarů to není risk. Jenže nic, nikdo. Žádná aktivita. Liga nemá zájem o české křídlo. Zůstává u Red Wings. Ovšem nechápejte příběh tak, že by ho klub chtěl odstřelit a už ho Zadina nebavil. Celé je to zamotanější. Celý příběh čtěte ZDE>>>.
Zprávy ze dne 4. července 2023
Český útočník Filip Zadina prošel listinou nechráněných volných hráčů bez povšimnutí, žádný tým z NHL tedy o jeho služby v průběhu 24 hodin neprojevil zájem a zůstává v Detroitu. Na vině může být nejen situace rodáka z Pardubic, ale také nabitý finanční soupis některých týmů, které si dalšího hráče zkrátka nemohly dovolit. Zadina by se měl na podzim hlásit v tréninkovém kempu Red Wings, přestože generální manažer Steve Yzerman potvrdil, že Čech žádal změnu adresy.
Generální manažer Detroitu Steve Yzerman se v noci z pondělí na úterý setkal se zástupci médií a komentoval i situaci okolo Čecha Filipa Zadiny, kterého umístil na listinu nechráněných hráčů a umožnil tak jeho případný přesun k jinému týmu NHL. Zároveň potvrdil, že Zadinův agent klub požádal, zda by nemohl třiadvacetiletého útočníka vyměnit.
O Zadinově žádosti: „Dva týdny před draftem přes svého agenta požádal, jestli by nemohl zamířit jinam, kde by měl více příležitostí a nový začátek. Snažil jsem se o to, abych našel někoho, kdo bude mít o Filipa zájem a dá mu šanci. To se mi nepovedlo, proto jsem ho umístil na waiver listinu. Chci mu dát možnost odejít, aby hrál víc. Uvidíme, jestli se tak stane.“
O Zadinově potenciálu: „Jeho kariéru vůbec neodepisuju. Myslím si, že udělal významné kroky. Je to pro něj výzva, několikrát během působení v Detroitu bojoval se zraněními a dostal se z toho. Pořád může být v NHL platným hráčem. Minulý rok ho brzdilo další zranění, s tím nikdo nic nenadělá. Když se podíváte na Eeliho Tolvanena... v Nashvillu zažíval těžké časy, ať už byl důvod jakýkoliv. Pak si ho vzal Seattle a (Tolvanen) vzletěl. Může se totéž stát Filipovi? Možná, klidně i v Detroitu. Byl bych za to rád. Pořád si myslím, že z něj může něco být.“
O pocitech z umístění Zadiny na waiver: „Jestli jsem nadšený? Ne, to fakt nejsem. Podepsal jsem ho vloni na tři roky, protože jsem věřil v jeho vývoj. Moje očekávání byla, že s námi bude chtít růst. Teď je realita taková, že mu smlouva s námi možná bere příležitost v nějaké jiné organizaci. V nejlepším případě, a to se stát může, projde waiverem, přihlásí se v našem tréninkovém kempu, bude hrát dobře a šplhat soupiskou.“