Miroslav Horák
14. listopadu 2022 • 09:50

Varaďu chce bohatý švýcarský klub. Za soupeře má kouče z NHL i Nagana

Vstoupit do diskuse
0
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Po Naganu jsme zaspali. Teď je načase se vrátit. Vlasák a Marha řeší, co dál po zlatu
SESTŘIH: Česko - Švýcarsko 2:0. ZLATÁ domácí pohádka! Rozhodl Pastrňák
VŠECHNA VIDEA ZDE

Sparta je jistě lákavá adresa, ale Bern? Hlavní město Švýcarska, kde vám na ligové zápasy chodí patnáct tisíc extrémně hlučných diváků? To je sen. Václavu Varaďovi se může splnit. Extřinecký zlatý kouč patří mezi kandidáty na uvolněný post hlavního trenéra v SCB, kde před časem skončil Johan Lundskog. Ambiciózní a štědře dotovaný Bern se ocitá na šesté příčce tabulky NL, což náročným šéfům i fanouškům přijde málo. Proto se poohlíží po vysokojakostní alternativě. Varaďa má však hodně silnou konkurenci.Bernský web Derbund.ch zmiňuje, že na listině sportovního šéfa hokejového Bernu Andrewa Ebbetta je 25 trenérských jmen. Mezi nimi hodně z těch, kteří jsou bez šance, ale i tři těžké váhy. A k nim podle místního serveru patří i šestačtyřicetiletý český kormidelník, jenž souběžně vede nekonečná jednání se Spartou.

A prý o něm nadále uvažují i v Lausanne, kam mohl odejít po minulé sezoně, ovšem nakonec dohoda mezi sportovním ředitelem Petrem Svobodou a druhou stranou padla. Údajně kvůli neshodě ohledně kompetencí. Svoboda už však v klubu figuruje „pouze“ jako minoritní vlastník.

Bern je ohromná hokejová adresa, kde se tým ocitá pod silným tlakem vedení i veřejnosti. Zdaleka ne každý kouč značné požadavky ustojí. Za posledního dva a půl roku se v Bernu vystřídalo pět trenérů. Může být Varaďa dalším na forhontu? Je na kandidátské listině, ovšem soupeře má zvučné a silné.

Venca Varaďa! Třinečtí fanoušci ocenili asistenci bývalého kouče v exhibici
Video se připravuje ...

Ten, co neposlal na nájezd Gretzkého

V prvé řadě se mluví o Marku Crawfordovi, jehož mají čestí fanoušci v paměti jako šéfa kanadské střídačky na olympiádě v Naganu 1998. Ano, to je ten chlapík, který v semifinále proti Hlinkově partě nenominoval na nájezdy Wayna Gretzkého a od té doby to má v Kanadě rozlité.

Crawford je na švýcarské půdě etablovaný, před osmi roky dovedl Curych k ligovému titulu, naposledy pracoval pro Chicago BlackHawks, předtím pro Ottawa Senators.

Zajímavé šance na uzmutí lukrativního džobu se v poslední době dávají Travisi Greenovi. Bývalý útočník NHL, v níž zvládl 970 zápasů, koučoval v posledních pěti letech Vancouver Canucks a nyní působí jako konzultant národního týmu Švýcarska.

„Hledáme někoho, kdo bude pokračovat v cestě, po níž jsme se vydali,“ prohlašuje Ebbett. „Mělo by jít o moderního trenéra, jenž se spoléhá na hru s aktivním vedením puku. Chceme hrát na kotouči a jsme přesvědčeni, že jen tímto způsobem můžete být úspěšní. Především v play off, kde už si nevystačíte s nahazováním a honěním se za pukem,“ vysvětluje sportovní ředitel Bernu.

A web Derbund dodává, že je na čase hrát ještě rychleji, agresivněji a více fyzicky než doposud. „Přesně, jak předpokládá naše DNA,“ dodává Ebbett, podle nějž by nový kouč měl dokázat vytřískat potenciál ze stávajících hráčů a navrch pracovat koncepčně. „Chceme využít naše mladé hráče na jedné straně a být úspěšní na straně druhé. Chceme trenéra, který zvládne oba nároky. Klíčový je proto dobrý vztah mezi kabinou a trenérem…“

Vstoupit do diskuse
0