31. prosince 2015 • 10:15

Září, i když by neměl. Těžce nemocný švédský gólman oslnil MS

Autor:
Linus Söderström chytal na turnaji už před rokem
TOP VIDEA
Královec o derby: Popírám, že bych se schovával za video. Štetina je frajer Královec o derby: Popírám, že bych se schovával za video. Štetina je frajer
SESTŘIH: Plzeň - Olomouc 5:0. Indiáni postupují do semifinále, dvakrát se trefil Indrák SESTŘIH: Plzeň - Olomouc 5:0. Indiáni postupují do semifinále, dvakrát se trefil Indrák
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mezi nejsilnější mužstva na MS do 20 let už tradičně patří také Švédsko, které pověst potvrdilo výhrami nad Švýcary, USA i Dánskem. Mužstvo Tre Kronor má ve svém středu kromě velkých jmen jako William Nylander či Adrian Kempe také jednu hodně zajímavou osobnost. Devatenáctiletého brankáře Linuse Söderströma, který trpí Aspergerovým syndromem a poruchou pozornosti s hyperaktivitou.Hokejisté USA byli v pondělí pořádně nažhavení na bitvu se Švédy. Aby ne, za sebou měli vítězství 4:2 nad rivalem z Kanady a věřili si i na dalšího silného soka. Söderström byl ale v cestě a čapal přímo nadpozemsky! Pochytal 46 střel a vychytal výhru 1:0. "My jsme dělali všechno, co jsme mohli. Jen jsme nedali gól. Musím pochválit jejich gólmana," řekl trenér poražených Ron Wilson.

Söderström si tedy připsal svou druhou výhru v turnaji a začal poutat slušnou pozornost. Aby ne. Rodák ze Stockholmu totiž od svých sedmi let bojuje se svým zdravotním stavem. Aspergerův syndrom patří mezi poruchy autistického spektra a vyznačuje se především potížemi v komunikaci. K tomu přidejte ADHD - poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Nic jednoduchého pro běžný život, natož pro život profesionálního sportovce! O svých fyzických a psychických strastech přesto mluví vyrovnaně.

VIDEO: Sestřih utkání Švédsko - USA

"I díky tomu jsem tím, kým jsem. Nebyl bych bez těch chorob ani stejným hráčem, ani stejným člověkem, jako jsem teď," řekl Söderström pro TV4.

V hokeji našel útěchu a svoje útočiště. Kdykoliv měl problémy s přáteli, s rodinou, nebo třeba ve škole, věděl, že sem se může uchýlit. "Hokej pro mě byl vším a stále je mým životem," popisoval talentovaný gólman.

Ten v dětství kvůli svému onemocnění musel navštěvovat speciální školu, kterou si v tuto chvíli nemůže vynachválit. Na péči, která mu byla poskytována, nemůže říct špatné slovo. Tam mu pomohli, tam ho vytvarovali. A teď Söderström chytá za reprezentační mužstvo a má za sebou i draft do NHL. V roce 2014 si ho ve 4. kole vybrali NY Islanders.

Ne vždy to ale měl jednoduché, hlavně v dětství, kde okolí dokáže být k nezapadajícím jedincům velmi kruté. "Mí rodiče tehdy informovali trenéry a ti zase dali vědět klukům v kabině," přiblížil Söderström a sdělil zároveň, že se naučil urážky přijímat a dokáží ho spíš posílit.

Pro své okolí navíc může být inspirací. Jeho filozofie je totiž jasná, jít si za svým i přes všechny různé nástrahy. Nechce se o své sny nechat okrást. "Jednoho dne chci hrát v NHL a nikdy se nenechám připravit o tu naději, kterou mám," popsal.

 Klasická verze
Mobilní verze