31. prosince 2015 • 10:15

Září, i když by neměl. Těžce nemocný švédský gólman oslnil MS

Autor: mto
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Třinec - Sparta Praha 2:4. Hosté berou druhý bod v sérii, rozhodl Kempný
Jílek a Saňák: O zklamání ve Spartě, Priskem, tajném cíli a trenérském orgasmu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mezi nejsilnější mužstva na MS do 20 let už tradičně patří také Švédsko, které pověst potvrdilo výhrami nad Švýcary, USA i Dánskem. Mužstvo Tre Kronor má ve svém středu kromě velkých jmen jako William Nylander či Adrian Kempe také jednu hodně zajímavou osobnost. Devatenáctiletého brankáře Linuse Söderströma, který trpí Aspergerovým syndromem a poruchou pozornosti s hyperaktivitou.Hokejisté USA byli v pondělí pořádně nažhavení na bitvu se Švédy. Aby ne, za sebou měli vítězství 4:2 nad rivalem z Kanady a věřili si i na dalšího silného soka. Söderström byl ale v cestě a čapal přímo nadpozemsky! Pochytal 46 střel a vychytal výhru 1:0. "My jsme dělali všechno, co jsme mohli. Jen jsme nedali gól. Musím pochválit jejich gólmana," řekl trenér poražených Ron Wilson.

Söderström si tedy připsal svou druhou výhru v turnaji a začal poutat slušnou pozornost. Aby ne. Rodák ze Stockholmu totiž od svých sedmi let bojuje se svým zdravotním stavem. Aspergerův syndrom patří mezi poruchy autistického spektra a vyznačuje se především potížemi v komunikaci. K tomu přidejte ADHD - poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Nic jednoduchého pro běžný život, natož pro život profesionálního sportovce! O svých fyzických a psychických strastech přesto mluví vyrovnaně.

VIDEO: Sestřih utkání Švédsko - USA

"I díky tomu jsem tím, kým jsem. Nebyl bych bez těch chorob ani stejným hráčem, ani stejným člověkem, jako jsem teď," řekl Söderström pro TV4.

V hokeji našel útěchu a svoje útočiště. Kdykoliv měl problémy s přáteli, s rodinou, nebo třeba ve škole, věděl, že sem se může uchýlit. "Hokej pro mě byl vším a stále je mým životem," popisoval talentovaný gólman.

Ten v dětství kvůli svému onemocnění musel navštěvovat speciální školu, kterou si v tuto chvíli nemůže vynachválit. Na péči, která mu byla poskytována, nemůže říct špatné slovo. Tam mu pomohli, tam ho vytvarovali. A teď Söderström chytá za reprezentační mužstvo a má za sebou i draft do NHL. V roce 2014 si ho ve 4. kole vybrali NY Islanders.

Ne vždy to ale měl jednoduché, hlavně v dětství, kde okolí dokáže být k nezapadajícím jedincům velmi kruté. "Mí rodiče tehdy informovali trenéry a ti zase dali vědět klukům v kabině," přiblížil Söderström a sdělil zároveň, že se naučil urážky přijímat a dokáží ho spíš posílit.

Pro své okolí navíc může být inspirací. Jeho filozofie je totiž jasná, jít si za svým i přes všechny různé nástrahy. Nechce se o své sny nechat okrást. "Jednoho dne chci hrát v NHL a nikdy se nenechám připravit o tu naději, kterou mám," popsal.

Vstoupit do diskuse
0
Play-off
Články odjinud


Články odjinud