Češi mají smrtící přesilovky. Jágr operuje neobvykle před bránou

Vladimír Růžička udílí pokyny své elitní formaci před přesilovkou pěti proti třem
Michal Jordán objímá Ondřeje Pavelce po vítězství nad Lotyšskem, vlevo vzadu střídající brankář Alexander Salák
Jaromír Jágr se neohroženě vrhá do potyčky před českou brankou v zápase s Lotyšskem
Alexander Salák (vlevo) gratuluje Ondřej Pavelcovi po zápase s Lotyšskem
Radek Smoleňák se po výhře nad Lotyšskem vrhá na Ondřeje Pavelce v české brance...
Salák odešel v polovině utkání střídat
Salák přenechal místo v bráně Pavelcovi
15
Fotogalerie
Začít diskusi (0)

Český tým má na domácím světovém šampionátu suverénně nejlepší přesilové hry. Dal v nich už pět gólů a úspěšnost má 50 procent. Jejich režisérem je na pravém křídle kapitán Jakub Voráček, pro Jaromíra Jágra se tak musela najít nová role – operuje před brankou. „Já si ty svoje šance budu mít, to je bez problémů. Možná víc, než kdybych hrál u mantinelu,“ pravil Jágr po vítězství nad Lotyšskem 4:2.

Český tým v deseti početních výhodách skóroval pětkrát. Stejnou úspěšnost už mají jen Švédové, ti však měli jen čtyři přesilovky, ze kterých dali dvě branky.

Mozkem těchto standardních situací je Voráček, kterému trenéři roli ušili téměř na míru, na kterou je zvyklí z klubu. „Hraje se mi úplně bez problémů. Jsem velice rád, že se to hraje tak, jak se to hraje, je to podobný styl jako Philadelphie, takže se to víceméně hraje všechno přes Vorase, tak by to mělo být,“ řekl Jágr, který se v přesilovkách pohybuje kolem branky.

„Těžko se to brání. Philadelphia měla 80% bodů z přesilovek, není náhoda, že tam mají takové hráče. Voras je ten quaterback, který to tam rozdává a rozhazuje,“ dodal brankář Ondřej Pavelec.

Spokojený tak může být i trenér Vladimír Růžička. „První lajna to hraje hodně dobře. Jarda Jágr tam vytváří tlak kolem brány, Nakly (Nakldádal) má parádní střelu a Voras si to rozhazuje s Honzou Kovářem. Je ale začátek mistrovství světa a uvidíme, jak to bude vypadat dál,“ pravil s tím, že ve druhé formaci stále hledá to ideální složení.

Zajímavé je, že se svými svěřenci početní výhody před startem šampionátu tolik nepiloval. „Když hodně trénujete přesilovky, kolikrát to není dobře. Myslím, že je hrozně důležité, aby si hráči hlavně mezi sebou řekli, co jim vyhovuje, a proto i tak k tomu přistupujeme. Chceme jim nechat volnost. Ale určité věci si pak ukážeme až po zápasech, které přijdou, a rozebereme si to,“ přiblížil Růžička před začátkem turnaje.

Signály mezi Voráčkem a Jágrem

Už po dvou zápasech lze vysledovat dva výrazné signály mezi Voráčkem a Jágrem, které českému týmu vychází a díky nim si vytváří gólové šance. Někdy si Jágr najíždí na hranici brankoviště, kde se snaží Voráčkovy střílené přihrávky usměrnit do branky, jindy se zase pohybuje na přední tyči a po rychlé otočce zakončuje.

Po svižné kombinaci padl i rozhodující Jágrův gól proti Lotyšsku. Kovář nahrál k zadnímu mantinelu Eratovi, Jágr si našel volný prostor, dostal přihrávku a bez přípravy vypálil.

„Dali jsme pět gólů v přesilových hrách, je to skvělé číslo, ale musíme na tom stále pracovat, protože soupeři se začnou proti nám připravovat a bude to těžší a těžší,“ uvědomuje si Kovář. „Přesilové hry jsou alfou a omegou dnešního hokeje. Oslabení jsme zahráli suprově, v přesilovkách nám tam padly góly, takže super,“ neskrýval nadšení centr Magnitogorsku.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů