Boje s Kanadou a Švédskem má český tým za sebou, takže ve skupině už žádný výrazně atraktivní soupeř na domácí mužstvo nečeká. To ale neznamená, že se nebude na co dívat. V mužstvech Švýcarska, Francie, Německa i Rakouska najdete zkušené individuality, na které se vyplatí dívat. Tady je výběr desítky nejzajímavějších.
Reto Berra, brankář, Švýcarsko
Svou důležitost dokázal na šampionátu v roce 2013, tehdy se stal jedním z klíčů k překvapivému stříbru. Průměr gólů na zápas stáhl ve čtyřech utkáních na čistých 1,00. Vydařený turnaj mu také rázem vynesl angažmá v NHL, kde v tuto chvíli plní roli dvojky v Coloradu. V Praze se mu ale zatím příliš nedaří.
Damien Brunner, útočník, Švýcarsko
Tahoun a protřelý mazák. V letošní sezoně sice musel opustit NHL, protože se nedokázal pořádně prosadit v dresu New Jersey, po podpisu v Luganu ale jasně ukázal, že hokej stále dobře umí. Jedenáct gólů ve dvaceti zápasech budiž odpovědí. Je velmi platný na obou stranách kluziště.
Stephane Da Costa, útočník, Francie
Už ho nebavilo neustále bojovat o místo na soupisce Ottawy, a tak se pětadvacetiletý forvard před sezonou upsal CSKA Moskva. A rázem se zařadil mezi hvězdy KHL. S 62 body byl čtvrtým nejproduktivnějším mužem základní části soutěže a s 30 góly třetím nejlepším střelcem. V Praze zatím sbírá pouze nahrávky.
Kevin Fiala, útočník, Švýcarsko
Osmnáctiletý štírek je vycházející hvězdou. Jméno už si syn českých rodičů začal dělat před rokem, kromě šampionátu seniorů zvládl tehdy i turnaj dvacítek a osmáctek. V létě ho v prvním kole draftoval Nashville a letos už na něj kouč reprezentačního mužstva spoléhá znovu o něco více. Ve třech utkáních zatím nasbíral dvě nahrávky.
Cristobal Huet, brankář, Francie
Společně s Jágrem patří mezi největší veterány na turnaji. Devětatřicetiletý gólman, který poprvé na MS chytal už v roce 1997, zatím září. Dvě utkání ze tří sice prohrál, přesto má fantastický průměr 1,57 gólu na zápas. Majitele Stanley Cupu z roku 2010 zdobí výtečná poziční hra.
Roman Josi, obránce, Švýcarsko
Vycházející hvězda mezi světovými obránci. V Nashvillu se učil od bombarďáka Shea Webera a vedení mužstva rychle odhalilo, že má v rukou pořádný talent. I proto už má čtyřiadvacetiletý Josi smlouvu až do roku 2020, která ukrajuje z platového stropu klubu 4 miliony dolarů. Letos se s 55 body (15+40) stal pátým nejproduktivnějším bekem NHL. V roce 2013 byl zvolen nejužitečnějším hráčem MS.
Michael Raffl, útočník, Rakousko
Žolík s Villachu má za sebou druhou sezonu v dresu Philadelphie a v mnoha zápasech si ji užíval v první lajně s Voráčkem a Girouxem. Však se také s jedenadvaceti góly stal čtvrtým nejlepším střelcem klubu. Na šampionátu zatím vstřelil jeden gól, je ale nejlepším ze všech na vhazování.
Tobias Rieder, útočník, Německo
Letos poprvé okusil NHL a nezdá se, že by se na tom pro příští sezony mělo něco měnit. Dvaadvacetiletý Rieder má čuch na góly, v Arizoně jich vstřelil 13 a v tomto ohledu ho tedy přeskočilo jen pět hráčů. V Praze sice ještě neskóroval, i přesto je největší ofenzivní zbraní Německa.
Antoine Roussel, útočník, Francie
Jméno už má na evropské scéně, i v zámoří. Provokatér první kategorie získal v NHL v dresu Dallasu v posledních dvou ročnících hned 357 trestných minut. Nejtrestanější je v tuto chvíli také na celém šampionátu, ve 3 duelech mu rozhodčí udělili 32 minut! Když vychladne je ale oporou mužstva. Ne nadarmo se před rokem vešel do ideální sestavy mistrovství světa.