Zdeněk Janda
16. května 2018 • 18:00

Růžička: Trenér pro nároďák? Bez práce v klubu může scházet cit

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kdo povede od příští sezony národní tým? Filip Pešán, Miloš Říha, nebo Václav Varaďa? O tom rozhodne začátkem června výkonný výbor svazu. Jednou z okolností může být i to, že nejzkušenější kandidát (Říha) je bez angažmá a mohl by reprezentaci vzít naplno. Je to výhoda, nebo naopak ne? To komentuje ten, který zažil obě varianty. Někdejší reprezentační kouč Vladimír Růžička.



Dvakrát v roli hlavního trenéra dovedl reprezentaci k titulu v letech, kdy zároveň vedl Slavii (2005 a 2010). Během ostře sledovaného domácího šampionátu v roce 2015 se národnímu týmu věnoval naplno. Co bylo lepší? „Mně to vždycky vyhovovalo kloubit s dennodenní prací v klubu. Ale obecně neexistuje univerzální odpověď,“ tvrdí současný chomutovský kouč, který v rozhovoru komentuje i jednotlivé možné kandidáty či se lehce vrací ke kauze Palaščák, jež jeho osobně z pozice kouče nároďáku smetla.

Takže nemáte žádné doporučení?
„Je těžké říct, co je lepší, co ne. Pro každého může platit něco jiného. Pokud to mám říct za sebe, je lepší to dělat s klubem. Když jsem ten rok dělal jenom národní tým, nebylo to ideální. Úplně mi to nevyhovovalo.“

Proč?
„Hlavně chybí pravidelný koučink při zápasech. A chvíli trvá, než se do toho zase dostanete. Když jako trenér stojíte dvakrát, třikrát týdně na střídačce, je to důležité.“

A když ne, cit se vytrácí? I u trenéra, který předtím toho má spoustu odkoučováno?
„Myslím, že jo. Čím víc zápasů, tím líp. Jsou zápasy, kdy o vítězství může rozhodnout právě i koučink. Kolikrát člověk něco udělá špatně a uvědomí si to až potom. Je jasné, že i k naší práci, stejně jako všem dalším profesím, chyby patří. Nikdo není neomylný. Takže vždycky něco uděláte blbě. Nebo toho později litujete. Ale i tak musíte mít nějaké procento, kdy víte, že jste to udělal dobře. Nejde to jenom dělat špatně… A když toho v sezoně až tolik neodtrénujete a přijde zápas, kdy musíte jít do rizika, třeba z toho najednou máte obavy. Protože to nemáte až tak vyzkoušené.“

Proto je lepší stát na střídačce i v klubu…
„V tomto případě ano. Aspoň z mého pohledu. Je rozdíl mezi extraligou a mistrovstvím světa nebo olympiádou, to chápu, ale cit z každodenní práce na střídačce vám může pomoct. Pro koučink je to podle mě hodně důležité.“

Cítil jste to sám na sobě v roce 2015? Kdy jste vedl jenom národní tým?
„Když toho má člověk více odtrénováno v sezoně, může si být jistější. Takže ten rok mi až tak úplně nevyhovoval. Potřebuju být v zápřahu. Když je šampionát v době, kdy není olympijská sezona, tak máte čtyři krátké akce Euro Hockey Tour, k tomu přípravy. Ale dohromady

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud