
Ruský hokejový útočník Jevgenij Kuzněcov dostal od mezinárodní federace IIHF čtyřletý distanc za doping. Loňský vítěz Stanley Cupu s Washingtonem a dvojnásobný mistr světa měl na letošním světovém šampionátu v den zápasu o bronz s českou reprezentací v Bratislavě pozitivní test na kokain.
Trest se podle agentury AP vztahuje pouze na mezinárodní akce. NHL, která užití kokainu považuje za zneužívání drog a ne za doping, se distanc netýká. Na výsledky ruské reprezentace na mistrovství světa by Kuzněcovovo provinění nemělo mít vliv.
„Cítím se hrozně, že jsem vás zklamal. Pochopil jsem, že jediná cesta, jak vás získat zpět, je převzít zodpovědnost za tuto situaci a za své další chování,“ uvedl Kuzněcov v prohlášení adresovaném majitelům Capitals a fanouškům.
Podle NHL Kuzněcov slíbil, že se před začátkem tréninkového kempu sejde s komisionářem Garym Bettmanem a podstoupí testy. Navíc se dobrovolně zapojí do vzdělávacího a poradenského programu, který je hokejistům z NHL k dispozici v případě pozitivního testu na rekreační drogy.
IIHF v prohlášení uvedla, že sedmadvacetiletý Kuzněcov nepožadoval analýzu vzorku B a od poloviny června má zastavenou činnost. Jeho distanc potrvá do 12. června 2023, nemůže tedy hrát na příštích olympijských hrách 2022 v Pekingu. Hokejista už oznámil, že trest přijme. Teoreticky se proti němu mohl bránit u arbitráže CAS.
Rusko v zápase o bronz na mistrovství světa porazilo 26. května české hokejisty 3:2 po samostatných nájezdech. Druhý den se na internetu objevilo video, na němž je Kuzněcov zachycen, jak telefonuje u stolu, na kterém jsou dvě čáry bílého prášku.
Rodák z Čeljabinsku a odchovanec tamního Traktoru v tisku uvedl, že nahrávka je rok stará a pochází z Las Vegas z období oslav zisku Stanley Cupu. Kuzněcov tvrdil, že tehdy jen vešel do hotelového pokoje, ale když viděl, že tam jsou drogy, co nejrychleji místnost opustil. Klub i vedení NHL jeho vysvětlení přijaly a případ uzavřely.
V elitní zámořské soutěži hraje Kuzněcov od března 2014. Šikovný centr se vypracoval mezi opory Washingtonu a Capitals s ním předloni podepsali osmiletý kontrakt na 62,4 milionu dolarů. Při loňské cestě za prvním Stanley Cupem v klubové historii byl s 32 body ze 24 zápasů nejproduktivnějším hráčem play off, ale Conn Smythe Trophy pro nejlepšího hráče vyřazovacích bojů získal jeho hvězdný spoluhráč z útoku Alexandr Ovečkin.
V základní části NHL odehrál Kuzněcov 416 zápasů a nasbíral 337 bodů (101+236). S ruskou reprezentací se stal v letech 2012 a 2014 mistrem světa a získal ještě tři bronzy.
Výběr dopingových případů v ledním hokeji na MS či ZOH
Únor 1976 - Po vítězném utkání na ZOH v Innsbrucku s Polskem 7:1 byl kapitánu ČSSR Františku Pospíšilovi nalezen v krvi kodein jako pozůstatek léků proti chřipce, které celé mužstvo podlehlo. Zápas byl anulován. Po protestech čs. mužstva byl Pospíšilovi trest zrušen, potrestán byl lékař týmu.
Únor 1988 - Na ZOH v Calgary byl diskvalifikován polský hokejista Jaroslaw Morawiecki za efedrin. Morawiecki prohlašoval, že nikdy zakázané prostředky nebral. Od mezinárodní hokejové federace IIHF dostal trest na 18 měsíců.
21. dubna 1989 - Obě dopingové zkoušky u amerického hráče Correyho Millena na MS ve Švédsku byly pozitivní na zakázané anabolické preparáty. Hráč byl vyloučen z MS a byl mu udělen zákaz startu v mezistátních utkáních na 18 měsíců. Mužstvo USA bylo navíc vyřazeno ze soutěže slušnosti a byly mu odebrány nastřílené branky v utkáních s Kanadou a ČSSR.
22. dubna 1990 - Německému obránci Buffala Sabres Uwemu Kruppovi bylo na MS v Bernu prokázáno užití pseudoefedrinu, léku proti nachlazení. Krupp se bránil tím, že tento preparát užíval spolu s ostatními hráči Buffala jako prostředek proti chřipkové epidemii. Hokejista byl potrestán osmnáctiměsíčním zákazem startu v soutěžích IIHF.
4. května 1994 - Americký útočník Bill Lindsay měl na MS v Itálii pozitivní dopingovou zkoušku na efedrin. Hráč se bránil tím, že užil multivitaminový přípravek, a odmítl se podrobit opakované zkoušce, za což byl vyloučen z turnaje. Výsledek utkání USA - Finsko byl změněn z původních 2:7 na 0:7.
8. května 1998 - Dopingová kontrola na MS ve Švýcarsku po utkání mezi Itálií a Kanadou (2:5) objevila v moči italského obránce Michaela De Angelise efedrin. IIHF jej potrestala vyřazením ze všech mezinárodních turnajů do konce sezony a zákazem startu na následujícím MS.
6. března 2002 - Běloruskému útočníkovi Vasiliji Pankovovi byl po prohraném zápase s Ruskem na olympiádě v Salt Lake City nalezen v krvi nandrolon. Hráč ani reprezentační tým potrestáni nebyli, na vině byl lékař týmu Jevgenij Losickij, který se podle rozhodnutí MOV nesměl zúčastnit dalších dvou olympiád.
4. a 5. května 2005 - Pozitivní dopingový test na mistrovství světa v Rakousku měli ukrajinský hokejista Alexandr Pobědonoscev, v jehož moči byl nalezen norandrosteron, a Bělorus Timofej Filin, kterému byl nalezen rovněž norandrosteron. Oba hokejisté dostali dvouletý distanc.
28. února 2010 - Slovenský hokejista Ľubomír Višňovský měl na olympiádě ve Vancouveru po výhře nad Norskem v základní skupině pozitivní nález na zakázaný pseudoefedrin. Protože však nešlo o závažné dopingové provinění, vyvázl s pouze varováním od Mezinárodního olympijského výboru.
22. února 2014 - Dopingovou kontrolou na ZOH v Soči neprošel lotyšský hokejista Vitalijs Pavlovs, který měl v těle po čtvrtfinálové porážce s Kanadou zakázaný stimulant metylhexanamin. Za doping dostal trest na 18 měsíců. Následující den přišel o finále ZOH švédský útočník Nicklas Bäckström kvůli nálezu na pseudoefedrin. Ten užil v léku na alergii a vyvázl jen s napomenutím. Až po skončení her byl kvůli užití anabolického steroidu dodatečně vyloučen z olympiády další lotyšský hokejista Ralfs Freibergs.
20. února 2018 - Slovinský hokejista Žiga Jeglič odevzdal na ZOH v Pchjongčchangu vzorek obsahující zakázanou látku fenoterol. Do 24 hodin musel opustit olympijskou vesnici a později dostal osmiměsíční trest.
23. srpna 2019 - Ruský útočník Jevgenij Kuzněcov dostal od mezinárodní federace IIHF čtyřletý distanc. Vítěz Stanley Cupu s Washingtonem měl na světovém šampionátu v Bratislavě v den zápasu o bronz s českou reprezentací pozitivní test na kokain.