Miroslav Horák
11. prosince 2021 • 13:05

Moderní arena pro MS? Luxusní harakiri a malé šatny, líčí Hrachovina

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Startuje F1! Hamiltonův poslední tanec v Mercedesu, Verstappen zas na "max"?
Génius Lauko. Famózní přihrávkou zpoza branky přihrál spoluhráči na gól proti Vegas
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na někoho to působí, jako kdyby z vesmíru přistál obyvatelný kosmický objekt. Mezi obyčejnou zástavbou v centru Tampere se tyčí majestátní skvost nejmodernějšího designu stavebnictví. Do luxusní Nokia Areny postavené za více než 3 miliardy korun se v květnu nastěhují i čeští hokejisté. Snad s cílem urvat po deseti letech medaili než za návštěvou kasina, jež bude součástí přepychové budovy. „Ta hala je nádherná, ale taky harakiri,“ říká pro iSport Premium brankář Dominik Hrachovina, obyvatel Tampere, nyní ve službách Českých Budějovic.V dvousettisícovém městě na západě pětimilionové severské země se při touze ohromit vyklubala okázalá multifunkční stavba, o níž mnozí básní ve stylu, že předběhla dobu. Ale nikoli o pár let, spíš o dvě dekády. Což je ostatně skandinávská specialita. „Z domu to mám tři a půl minuty,“ usmívá se gólman Dominik Hrachovina, jenž s místní Tapparou slavil dva ligové tituly a finskou náturu má pod kůží. Na Nokia Arenu ale nesnáší jen superlativy.

Jaká je nová hala z hokejového hlediska?
„Kdekoho asi překvapí menšími kabinami. Jsou v nové aréně, kde je prostor drahý, a tomu odpovídají i ceny nájemného. Proto jsou šatny menší, než by nejspíš každý čekal, a kluci z Tappary a Ilvesu se musejí uskromnit. Dost podstatně proti prostorům v bývalé staré hale, kde oba týmy hrávaly. Na druhou stranu, kabiny jsou krásné. Přímo na místě jsem nebyl, viděl jsem jen nějaké snímky.“

Sauna nechybí?
„Samozřejmě ne, sauna musí být všude.“

V Nokia Areně se bude hrát i MS
V Nokia Areně se bude hrát i MS

Nokia Arena je naprostý luxus, ale jak to bude s rentabilitou? Není to na město, které má s okolím přes 200 tisíc obyvatel, trochu moc extra?
„Po hokejové stránce se určitě uživí, hrají v ní rovnou dva ligové týmy. Pro ně samotné je to ovšem složitější, musí sehnat mnohem víc prostředků na vlastní chod, protože jim oproti minulosti razantně stoupne nájemné. Nevím přesně o kolik, do toho nevidím, ale půjde o velké peníze. Bez debat. Ve staré hale kluby hrály za hubičku. Skok v rozpočtu bude pro Tapparu i Ilves obrovský. Když se nad tím zamyslím, nevím, zda pro postavení takové arény je příhodná doba.“

Jasně, covid.
„Dívám se na to především optikou domácích klubů, které do rozpočtů zahrnují i příjem ze vstupného. Musí mít předem spočítáno, kolik lidí potřebují na tribunách, aby s budgetem vyšly a nespadly do minusu. Vím, že ve staré hale Tappara potřebovala v průměru 5500 lidí, aby byla v klidu. Teď to má být okolo osmi a půl tisíce na zápas. Z tohohle úhlu pohledu je to riskantní záležitost. Původně se aréna měla pojmenovat po jiné společnosti, ale ta nakonec odstoupila.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
0

MS v hokeji 2024 ONLINE - Mistrovství světa v ledním hokeji v Praze a Ostravě

Program a skupiny MS v hokeji 2024 Vstupenky Výsledky MS v hokeji 2023 MS v hokeji žen MS v hokeji U20 MS v hokeji U18

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.

Spengler Cup * Hokejové dresy reprezentace ČR * Vlajky ČR

Play off
Články odjinud


Články odjinud