„Nepřekonatelný“ rekord MS by mohl padnout! Levné lístky i místa navíc

Vousatý atletický rekord Jarmily Kratochvílové na osmistovce drží téměř 41 let. Mnozí měli za to, že hokejové návštěvnické maximum z MS 2015 v Praze a Ostravě najede na podobný osud. Dobrá zpráva? Nevypadá to! Po úterním programu činí náskok nynějšího šampionátu oproti předchozímu domácímu 33826 diváků.
Když před devíti roky organizátoři mistrovství světa vytasili na konci údaj 741 690, nezbývalo než zatleskat. Nejen před pořadateli, možná ještě víc před fanoušky, kteří pokladny a terminály vzali do té doby nevídaným útokem a na konci hokejového festivalu vytvořili světové maximum, zdánlivě nepřekonatelné. Nyní je skvěle našlápnuto, prvních 24 duelů navštívilo v průměru o 13 procent diváků více než v tu samou dobu před devíti roky.
Opět to ukazuje na vřelý vztah zdejších lidí ke sportu, který je společně s fotbalem nejpopulárnější v zemi. Praha vždy láká i hordy zahraničních příznivců, kteří návštěvu zápasů spojí s turistikou a večerními mejdany v centru metropole. V o něco menším měřítku to samé platí o Ostravě, kam se valí zástupy převážně slovenských fanoušků. Organizátorům navíc zahrál do karet loňský postup polské družiny, odkud je na sever Moravy blízko.
Drobnou roli navíc hraje navýšení kapacity v ostravské hale o 289 míst oproti předchozímu turnaji. Kde se vzaly? Televizní studia našla nově místo na zavěšené plošině, štáby se ocitají několik metrů nad zemí a zároveň nad diváky, tudíž teoreticky máte 28 možností prodat více vstupenek než naposledy. V pražské aréně také došlo k lehkému navýšení kapacity, byť 30 nových míst zas také velkou parádu neudělá.
Klíčové turbo v jízdě za novým maximem startují v obou městech. Na dvanáct úvodních partií v roce 2015 přišlo v Praze 166 320 lidí, nyní je to 187 312. V Ostravě je to podobné, posledně po 12 soubojích sečetli 90 010 návštěvníků, nyní už 102 844.
Jedna věc je napěchovat barák po střechu, druhá připravit dobrý program. V dnešní době si nevystačíte jen s tím, že uprostřed kluziště hodíte puk a tady máte show. Ne, diváky potřebujete nažhavit, rozproudit. Točená desítka to s každým nedokáže. A i na tomto poli je co chválit.
Ačkoli O2 aréna není vyloženě hokejovým stadionem, osvědčený spíkr Libor Bouček vás v největší české hale hbitě vtáhne do děje, režie dobře pracuje s fanoušky, DJ prokazuje vkus a cit do konkrétních situací vlomit hodící se muziku, takže i kdyby hokej nestál za moc, příjemně vtíravě vytvořený doprovodný program vás navnadí. Sám o sobě důležitý hokejový duel navíc dostane fajn obal. Ten dokonce strhává i ambasadora šampionátu Jaromíra Jágra, k němuž nezřídka zamíří objektiv kamer, a máte možnost vidět, jak dobře se baví.
Atmosféru si pochvalují nejen čeští hokejisté, ale i zahraniční. Kde jinde než v Česku se stane, aby na duel Rakušanů s Dány dorazilo téměř 16 tisíc lidí, podobně jako na svár Finů s Velkou Británií.
Aby pořadatelé drželi linii a zároveň pomohli rekordu, zařadili pár duelů do tzv. Family Game, kde stanovili přívětivé cenové rozpětí od 190 do 390 korun. V Praze jde o tři duely: první se odehrál mezi Kanadou a Británií (16935 diváků), takže hvězdného teenagera Connora Bedarda jste mohli vidět za cenu, za jakou jej už těžko někdy v budoucnu uvidíte. V sobotu 18. 5. půjde na forhont duel Dánsko-Švýcarsko (12:20) a v úterý 21. na konec základní skupiny Rakousko-Velká Británie. V Ostravě zvolili stejnou strategii pro střetnutí Francie s Kazachstánem (vyprodáno 9109) a na finiš první fáze mezi Francií a Německem (21. 5.).