Reprezentace před prestižním Světovým pohárem bojuje i s časem. Před čtvrtečním přátelským utkáním v Rusku absolvuje pouze tři tréninky, první byl na programu v pondělí. Co všechno nyní řeší výběr trenéra Jandače? Sází na specifikum krátkodobého turnaje, který se koná zkraje sezony, driluje přesilovku, defenzivu a střádá taktické plány.
SOUHRA Oživit vazby z minulosti
Vzít si něco ze hry Pittsburghu, navázat na práci svého předchůdce Vladimíra Vůjtka. Takové vize má Josef Jandač s českým týmem. Jenže kdo, s kým a jak mu to má hrát? Na hledání ideálního složení sestavy není čas, proto je třeba pátrat a vycházet z minulosti. A dát k sobě hráče, kterým to spolu šlo na posledních akcích. Na jarním šampionátu v Moskvě se třeba zrodil elitní útok, který zatím jako jediný netrénuje v plném složení. Tomáš Plekanec by v něm měl nastupovat s Romanem Červenkou, jenže ten se k týmu připojí až o víkendu. Z jejich osvědčené souhry by pak měl těžit Jakub Voráček. „Myslíme si, že to Kuba Voráček vedle Plekyho hodně zvedne, že by to mohlo fungovat. Chtěli jsme udržet určité prověřené vazby,“ řekl trenér Josef Jandač. Do třetího útoku proto vedle sebe postavil Aleše Hemského s Radkem Faksou. Oba spolu hrají v jedné formaci v Dallasu. „V tomhle složení formací vyjedeme i do zápasů,“ řekl Jandač. Teď musí věřit, že to bude fungovat.

FORMA Dostat se rychle do tempa
Ať už mají trenéři v hlavách sebelepší taktické systémy, rozhodovat budou i jiné věci. V prvé řadě je třeba hráče dostat do pohody a tempa. Jen si vezměte třeba Zbyňka Michálka. Poslední soutěžní zápas hrál 19. dubna, téměř před pěti měsíci. Ti, kteří měli štěstí, že si zahráli na mistrovství světa nebo o Stanley Cup, jsou na tom jen o něco líp. Řeči o tom, jak správně načasovat v nezvyklém předsezonním termínu formu, nelítají do větru. I nejlepším hokejistům na světě, pokud nejsou rozehraní, puky přeskakují hokejky, sami se na ledě necítí dobře a na jejich výkonu to zkrátka poznáte. Mimochodem, třeba proti silné Kanadě to prý může být jedna z tajných českých zbraní. Termínem je Světový pohár pro všechny hodně specifi cký. Kdo se dostane do pohody, bude mít proti ostatním lehce navrch. Češi si to moc dobře uvědomují, mají v týmu dva příklady. Michal Birner a Tomáš Kundrátek na sraz přijeli z rozehrané sezony KHL, v nohách mají ostré zápasy a cítí se už teď skvěle. Druhý jmenovaný proto vůbec nenastoupí do přípravných zápasů, aby prostor dostali ti, co ho potřebují víc.

OBRANA Naučit se rychlý přístup
Složení obrany je největší slabinou českého týmu. Hlavní úkol pro beky zní: nepouštějte se do žádných větších akcí. Velkou podporu by měli mít v útočnících, ale už včera se na tréninku defenziva pilovala. Začalo se založením útoku, jednou z variant bylo i zapojení beka do rychlého protiútoku. Značnou část se trenéři věnovali i hře ve vlastní třetině. „Přečíslujte je!“ nabádal asistent Jaroslav Špaček. Rychlý přístup je to, na čem by obranná činnost měla stát, výsledným efektem by mělo být bleskové získání kotouče. Na hokejce s ním už by v obranném pásmu měla vládnout jednoduchost a co nejrychlejší cesta do středního pásma. „Obránci u nás teď moc nerostou a náhoda to asi nebude. Z nás, co jsme v NHL, tam žádnej ofenzivní bek není,“ přiznal Zbyněk Michálek. K tomu český tým přišel o Radko Gudase, nevytěžovanějšího českého zadáka v NHL. „Je jasné, že je to ztráta, není to nic příjemného, štvalo mě to, ale co se dá dělat,“ litoval Jandač. Musí si s tím poradit.

PORADY Hráče nezahltit a neporušit pravidla
Reprezentace se na velkolepý turnaj nepřipravuje jenom na ledě, ale také před tabulí či televizní obrazovkou. Dva mítinky český tým stihnul před pondělním tréninkem i po něm. „Chceme co nejjednodušeji dostat do hráčů nejzákladnější věci. Ale nesmíme je zahltit,“ popsal Jandač. Realizační tým se musí držet reglementu NHL, který jasně říká, jak dlouhý čas můžou hráči strávit tréninkem na ledě, mimo led i teoretickou přípravou. Taktickou část však trenéři nechtějí podcenit, což hráči poznali už včera. „Hodně mluvíme o tom, co chceme hrát, trenéři malují na tabuli a nejvíc fungují klipy. Tato příprava je klíčová, bude to jedna z nejdůležitějších věcí na turnaji. K tomu musí být tvrdá práce, bruslení, ale bez systému to nejde,“ přiblížil kapitán Plekanec. Realizační tým se nejvíce inspiroval u Pittsburghu či Tampy Bay. Částečně naváže i na hru na uplynulém šampionátu v Rusku.

PŘESILOVKY Hledá se mozek a důraz
Na prvním tréninku byl prostor i pro nácvik přesilových her. Trenéři museli zacelit díry po Davidu Krejčím a Tomáši Hertlovi. V prvním ztratili režiséra, v druhém důrazného hráče před brankou. Krejčího úlohu by měli v úvodní formaci vzít Plekanec a Voráček, místo Hertla by měl před brankou operovat útočník Michálek. Trenéři se poučili z posledního mistrovství světa, kdy českému týmu právě nepříjemná práce na hranici brankoviště chyběla, dostával se k minimu tečí a dorážkám a kombinace bylo až příliš. „Teď je to pro nás důležité, abychom sebrali oči gólmanovi,“ přiznal hlavní kouč Jandač. Nácvik početních výhod začal ve druhé fázi včerejšího tréninku a zabral přibližně půl hodiny. Nejprve se hrály bez odporu, pak už proti obranné čtyřce. Větší čas z tréninkové jednotky dril přesilovek ukrojí dnes, kdy ofenzivní činnosti dostanou ještě větší prostor. Početní výhody by totiž na Světovém poháru mohly být rozhodujícím faktorem.



