Švédský trenér Marts po výbuchu na MS pokračuje, manažer Garpenlöv skončil | iSport.cz
Pavel Bárta
11. června 2012 • 16:21

Švédský trenér Marts po výbuchu na MS pokračuje, manažer Garpenlöv skončil

Autor: Pavel Bárta
TOP VIDEA
Slavia - Opava: Hrabina šílenou hrubkou namazal Musovi na první gól, 1:0! Slavia - Opava: Hrabina šílenou hrubkou namazal Musovi na první gól, 1:0!
Zlín - Kometa Brno: Kucsera narazil do zadku Fryšary. Z ledu ho odvezli na nosítkách! Zlín - Kometa Brno: Kucsera narazil do zadku Fryšary. Z ledu ho odvezli na nosítkách!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Postavili tým snů, hráli doma, přesto nepostoupili přes čtvrtfinále. Švédy na šampionátu ve Stockholmu popravil v nejdůležitějším zápase turnaje český tým. Jejich vystoupení bylo hodnoceno jako fiasko. Kouč Pär Marts se na nějakou dobu stáhl do ústraní, ovšem výbuch na mistrovství světa jeho pozicí neotřásl. Trenér bude u celku Tre kronor i nadále pokračovat.„Vždycky se najdou věci, které byste mohli udělat líp. Ale důvodem, proč to neklaplo, nebylo jen moje koučování. Našly by se i jiné důvody,“ uvedl 58letý Marts pro švédský večerník Aftonbladet.

Podobné fiasko zažili Švédové naposledy v roce 2004, kdy vypadli ve čtvrtfinále Světového poháru. Stejně jako letos ho prohráli na vlastním ledě a jejich soupeřem byli Češi. Tehdejší trenér Hardy Nilsson se musel poroučet.

Ani bezprostředně po letošním vyřazení nedokázali pracovníci švédské asociace jednoznačně odpovědět, zda Marts přežije v pozici svazového kapitána. Nyní se však už může cítit víceméně jistý.

V anketě listu Aftonbladet si 51 procent čtenářů přálo trenérův odchod. Martse však podpořila švédská asociace. „Držíme se zásady, že smlouvu je nutno dodržet.

Smutní hokejisté Švédska.Smutní hokejisté Švédska.Foto ČTK

A Pär Marts má kontrakt ještě na příští sezonu,“ vysvětlil necelé tři týdny po skončení mistrovství světa šéf pro rozvoj Tommy Boustedt, který se z pozice manažera reprezentace rovněž podílí na hodnotící zprávě ze šampionátu.

Ani Marts sám nemá v plánu odejít předčasně. „Zbývá mi ještě rok a chci zůstat,“ potvrdil. Švédskou reprezentaci tedy povede i na příštím mistrovství světa, které vyvrcholí ve Stockholmu.

To ovšem neznamená, že se na propadák tak rychle zapomnělo. Ve středu se sejdou všichni svazoví trenéři a přednesou rozbor Martsovy práce.

„Našlo by se pár věcí, které jsem mohl udělat jinak. Ale nemyslím, že porážka byla jen důsledkem toho, jak jsem tým vedl,“ upozornil svazový kapitán. „Ovšem přivítám jakékoli připomínky,“ dodal Marts.

Krejčí, Erat a Plekanec slaví třetí branku v síti ŠvédůKrejčí, Erat a Plekanec slaví třetí branku v síti ŠvédůFoto Pavel Mazáč (Sport)


Naopak manažer týmu Johan Garpenlöv se rozhodl, že právě skončenou smlouvu už neobnoví. Byl to přitom on, kdo dokázal do mužstva přivést všechny hvězdy NHL v čele s Henrikem Zetterbergem a Erikem Karlssonem.

„Dělal jsem to dva roky. Nemám dobrý pocit z toho, jak turnaj dopadl. Ale hlavně cítím, že bych měl zkusit něco jiného,“ shrnul 44letý bývalý reprezentant.

Michálek překonává Viktora Fastha
Michálek překonává Viktora Fastha


 

MS v hokeji 2020 - Švýcarsko, Lausanne a Curych

Program Vstupenky Stadiony

Mistrovství světa v hokeji se bude konat ve Švýcarsku v Lausanne a Curychu od 9. do 24. května 2019. Dějiště schválil kongres IIHF na svém zasedání v Praze. Titul mistrů světa obhajují Finové. Český tým odehraje základní skupinu A v Lausanne, postupně se střetne se Švédskem, Běloruskem, Kanadou, Velkou Británií, Slovenskem, Dánskem a Německem.

Euro Hockey TourŠvédské hokejové hry 2020 - program a nominace

Tipsport Extraliga 2019/2020: Tabulka * Kanadské bodování

Aktuální zápasy
Články odjinud